Trafik Cezaları

12 yaşından küçüklerin bisiklet kullanmasının cezası nedir?

12 yaşından küçüklerin bisiklet kullanmasının cezası nedir? 11 yaşını bitirmeden bisiklet kullanılırsa kaç para ceza yazılır? Çocuklara ceza yazılır mı? Bisiklet bağlanır mı? 14 yaşından küçüklerin motorsuz araç kullanmasının cezası nedir? Konuyla ilgili detaylar.

12 yaşından küçüklerin bisiklet kullanmasının cezası nedir?

11 yaşını bitirmeyen çocukların, karayolunda bisiklet kullanması yasaktır. Trafiğe açık karayolunda bisiklet kullanan 12 yaşından küçük çocuklara, 2918 sayılı K.T.K.’nın 37. maddesi gereği işlem yapılır.

Trafik cezası madde 37 nedir: 11 yaşını bitirmeden bisiklet kullanmak, 13 yaşını bitirmeden motorsuz taşıt kullanmak veya hayvanları tevdi etmek yasaktır. Bu kurala uymayanlara 132 TL ceza uygulanır. 15 gün içerisinde %25 erken ödeme indirimi ile birlikte bu rakam 99 TL’ye düşmektedir.

Fakat burada bir ayrıntıyı belirtmemiz gerekiyor. Kabahatler Kanununa göre, 15 yaşından küçük çocukların cezai ehliyeti yoktur. Dolayısıyla bu ceza bisiklet kullanan çocuklara uygulanmaz. Onların anne ya da babalarına bu işlem yapılmaktadır.

12 yaşından küçük çocukların kullandıkları bisiklet ve 14 yaşından küçük çocukların kullandığı motorsuz taşıtlar trafikten men edilmez. Çocukların ailelerine teslim edilir.

Not: Bu ceza yanlış anlaşılmasın. 12 yaşından küçük çocuklar tabii ki bisiklet kullanabilir. Fakat trafiğe açık karayollarında kullanmaları yasaktır.

Not: Ceza miktarları 2020 yılına aittir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı