2023 Motorlu Taşıtlar Vergisi tablosu – 2023 MTV hesaplama ve sorgulama

2023 Motorlu Taşıtlar Vergisi tablosunu, 2023 MTV listesini, 2023 MTV hesaplama ve sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Kullanılmış araç satın alırken ilk yapılması gereken işlem satıcının ilgili vergi dairesinden “Temiz Kağıdı” yada “Borcu Yoktur” yazısı alması gerekmektedir. “Borcu yoktur” yazısı aracın satın alındığı ilk günden tekrar satılacağı güne kadar tüm ödemelerin gerçekleştirildiğini gösteren belgedir. Eğer eksik bir ödeme varsa, ancak tüm eksik vergi tutarı ödendikten sonra bu yazı alınabilir. Motorlu Taşıtlar Vergisi ya da diğer adıyla Bandrol Vergisi iki taksitte ödenebilir. İlk taksit Ocak ayında, ikinci taksit Temmuz ayında ödenmek zorundadır. Araç sahibi isterse, yıl sonunda tek ödeme ile verginin tamamını ödeyebilir.

2023 Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama ve Sorgulama

2023 yılına girdiğimiz günlerde, MTV vergisine %12 zam yapıldı. Buna göre modelli ve modelsiz araçların MTV tutarları da haliyle yükseldi. Aracınızın 2023 MTV tutarını hesaplamak ve sorgulamak istiyorsanız, buraya tıklayarak, İnteraktif Vergi Dairesi sistemine gidebilirsiniz. Buradaki bağlantıda; araç yaşı, araç modeli, araç silindir hacmi ve araç tip bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgiler ışığında ilk 6 ayda ve ikinci 6 ayda ödenecek tutar bilgisine ulaşabilirsiniz.

2023 Motorlu Taşıtlar Vergisi Tablosu

2023 MTV listesini sizler için yayınlayalım. Az önce yukarıda verdiğimiz bağlantıdan, resmi olarak aracınızın MTV borcunu öğrenebilirsiniz. Fakat vaktim yok diyorsanız, aşağıya ekleyeceğimiz tablodan da bilgi edinebilirsiniz. Sıfır araçtan 16+ yaşa kadar olmak üzere ele aldık.

2023 mtv tablosuPin

2023 MTV Nasıl Ödenir?

Aracınızın motorlu taşıtlar vergisini ödemek istiyorsanız, aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

  • Gib.gov.tr’de yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümüne 02:00 – 22:00 saatleri arasında giriş yaparak kredi kartı ve banka kartı ile,
  • Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak veya banka şubelerine başvurarak
  • Vergi Dairesi müdürlüklerine başvurarak
  • E-Devlet üzerinden

MTV ödemesi yapabilirsiniz.

MTV ödenmediği zaman belli bir süre sonra aracınıza yakalama şerhi koyulabileceğini ve görüldüğü yerde trafikten men edileceğini unutmayın.

Yorum yapın