A1 yetki belgesi nedir? Nasıl ve nereden alınır? A1 yetki belgesi ücreti nedir?

A1 yetki belgesi nedir? A1 yetki belgesi nereden alınır? A1 yetki belgesi nasıl alınır? A1 yetki belgesi alma şartları nelerdir? A1 yetki belgesi ücreti ne kadar?

A1 yetki belgesi nedir? Kimlere verilir?

A1 Yetki Belgesi, yurtiçinde otomobille tarifesiz yolcu taşımacılığı yapacaklara verilir.

(Burada önemli bir ayrıntıyı atlamamak gerekiyor. Ticari taksiler yetkilerini belediyeden almaktadırlar. Ancak bağlı bulundukları belediyelerin dışından yolcu almaları yasaktır. Böyle bir hakka sahip olmak isteniyorsa, A1 yetki belgesi almak zorundadırlar)

A1 Yetki Belgesi alma şartları

 • 4 taneden az otomobili olanlara ve 20 taneden fazla otomobili olanlara bu yetki belgesi verilmez.
 • Bu yetki belgesini almak için, aracın sahibi olmanız gerekmektedir. Kiralık araçlarla bu yetki belgesini alamazsınız.
 • En az 20 bin TL sermayenizin olması gerekmektedir.
 • A1 Yetki Belgesine kayıt yapılacak araçların yaşı, en fazla 8 olmalıdır.
 • Merkez adresi veya varsa şubesinin bulunduğu, imarlı yapı, bina ve tesisin, bu işe elverişli, bağımsız bir taşınmaz olması şarttır.
 • ODY2 belgeli en az 1 yönetici olması gerekmektedir. ( ODY ( Orta Düzey Yönetici )nedir: Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişiliğin veya buna ait bağımsız bir birimin, taşımacılık faaliyetlerini sürekli ve etkin bir şekilde sevk ve idare eden müdür/idareci, şef, uzman, operasyon yöneticisi, operatör ve benzeri ünvanlarla istihdam edilen kişilerdir.)

A1 yetki belgesi ücreti (fiyatı) nedir?

A1 yetki belgesi ücreti 10 bin TL’dir.

A1 yetki belgesi yenileme ücreti (fiyatı) nedir?

A1 yetki belgesi yenileme ücreti 1500 TL’dir.

Dikkat: Belirtilen taşınmazda yürütecekleri taşımacılık faaliyetinin arz/talep dengesi ve taşıma düzeni bakımından sakıncası olmadığına dair büyükşehir belediye sınırları içerisinde ilgili Ulaşım Koordinasyon Merkezi UKOME’den, diğer yerlerde ise ilgili İl Trafik Komisyonundan alınmış kararı Bakanlığa sunmaları şarttır. Ancak bir kamu kurum/kuruluşuyla yapılan geçerli bir taşıma hizmet alımı sözleşmesine sahip olanlardan A1 yetki belgesi başvurusu sırasında sözleşme süresi sonuna kadar bu şart aranmaz. Sözleşme süresinin bitiminden itibaren 90 gün içerisinde söz konusu şartın gereği olan ilgili Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) veya ilgili İl Trafik Komisyonu kararının Bakanlığa sunulmaması halinde, bu kapsamda düzenlenen yetki belgeleri iptal edilir.

Konuyla alakalı fikirlerinizi ya da sorularınızı, aşağıda bulunan yorum kutucuğuna yazarak bizlere gönderebilirsiniz. Tüm sorularınız, en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

“A1 yetki belgesi nedir? Nasıl ve nereden alınır? A1 yetki belgesi ücreti nedir?” üzerine 6 yorum

 1. Merhaba sağlıklı bilgiler için teşekkür ederim.

  Aşağıda bahsi geçen karar nasıl temin edilmektedir? Şuan İstanbul’ da bu belge verilmekte midir? Kamu kuruluşu değil fakat özel bir kurumun transfer hizmetlerini otomobil ile sağlamak mümkün müdür?

  “DİKKAT: BELİRTİLEN TAŞINMAZDA YÜRÜTECEKLERİ TAŞIMACILIK FAALİYETİNİN ARZ/TALEP DENGESİ VE TAŞIMA DÜZENİ BAKIMINDAN SAKINCASI OLMADIĞINA DAİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SINIRLARI İÇERİSİNDE İLGİLİ ULAŞIM KOORDİNASYON MERKEZİ UKOME’DEN, DİĞER YERLERDE İSE İLGİLİ İL TRAFİK KOMİSYONUNDAN ALINMIŞ KARARI BAKANLIĞA SUNMALARI ŞARTTIR.”

  Cevapla
  • Merhaba Mehmet Bey, rica ederiz. Bu konuyla alakalı Ulaştırma Bakanlığını aramanız gerekiyor. 0312 203 10 00 veya 444 24 07 numaralı telefonlardan bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 2. Ben ticari taksi Giyim şehir dışına yolcu götürüp tekrar geri getirmem niye olmuyor tek aracım var böyle bir kanun olabilir mi Sonuçta Türkiye’de yaşıyoruz başka ülkede yaşamıyoruz

  Cevapla
  • Merhaba Özcan Bey. Kendi açınızdan belki haklısınız. Fakat bir de şöyle düşünün. Başka bir ilin taksisi, sizin bulunduğunuz ilçeye gelip yolcu alıyor ve gidiyor. Eminiz siz de şikayetçi olursunuz. Çünkü 155’e gelen azımsanmayacak kadar ihbar var bu konuda.

   Cevapla
 3. Merhabalar
  Son yönetmeliğe göre A1 yetki belgesi için 2900cc motor ve 3 yaş sınırı getirildi. Benim çalıştığım firmanın yetki belgesi bitiş tarihi 24.12.2024 tür.Bu danıştay kararı ile alınan belgedir.Bu tarihten sonra bizde yeni yönetmeliğe mi uyacağız yoksa bu maddeler sadece yeni a1 belgesi alacak olanlar için mi geçerli olacak. İlginiz için teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba Savaş bey. Yetki belgeleri, bildiğiniz gibi Ulaştırma Bakanlığı tarafından veriliyor. Bu yüzden maalesef yeterli bilgiye sahip değiliz bu konuda. 444 24 07 numaralı telefonu arayarak, konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın