2023 Abart egzoz cezası nedir? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı cezası gelir mi?

Abart egzoz nedir? Abart egzoz cezası ne kadar? Abart egzoz takan araç bağlanır mı? Abart egzoz cezasına itiraz nasıl yapılır? 32/3 maddesinin cezası nedir? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yazdığı ceza ne kadar? Eve kağıt gelir mi? Araç sahibine de ceza yazılır mı? Egzoz cezasıyla alakalı merak ettiğiniz her şey burada.

Abart egzoz nedir?

Aslında bu kelimenin kökeni, bir modifikasyon şirketinden gelmektedir. 1949 yılında Carlo Abarth tarafından kurulan, 31 Temmuz 1971’de Fiat markasının satın aldığı bir modifikasyon şirketi olan Abarth isminden dilimize yerleşmiştir. Fiat markası, Abarth ürünlerini egzozlarda kullanmıştır.

Tabii dilimize yerleşmesinde, Abarth’ın bir egzoz modifiyesi olmasının yanında, sesleri abartması da etkili olmuştur. Bildiğiniz gibi, abart adı verilen egzoz çeşitleri, aşırı derecede gürültülü bir ses çıkarmaktadır.

Abart egzoz cezasıPin
Abart egzoz cezası 2023

Abart egzoz markaları nelerdir?

Performans egzozu olarak da isimlendirilen abart egzoz markalarının başlıcaları şunlardır;

 • Bursa
 • Cup
 • Konya
 • Varex
 • Steel
 • Vanalı
 • Hks
 • Lfs
 • King
 • Remus
 • Tiger

Abart egzoz cezası nedir?

26.10.2018 tarihinde yapılan ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yeni kanuna göre, abart egzoz cezasının miktarı arttırıldı. Yapılan yeni düzenleme ile, abart egzoz kullananlara 32/3 maddesi gereği işlem yapılmaktadır.

32/3 maddesi: Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olmasının cezası 2023 yılında 4.064 TL’dir. 15 gün içerisinde %25 indirimli olarak 3.048 TL olarak ödenir.

Abart egzoz cezasıPin
Abart egzoz cezası 2023

Abart egzoz takan araç bağlanır mı?

Abart egzoz kullandığı tespit edilen araç trafikten men edilir. Araca ek/33a izin belgesi düzenlenerek, kurtarıcı üzerinde muayene istasyonuna gönderilir. Egzozu ses çıkarmayacak hale getirdikten sonra, araç muayene istasyonunda tespit yapılır ve onaylandığında men durumu ortadan kalkar.

Abart egzoz takana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ceza yazar mı?

Abart egzoz kullananlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sevk edilebilir. Eğer sevki yapılırsa, 1002 TL idari para cezasının yanında, 3093 TL’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı cezai işlem uygulamaktadır.

Abart egzoz cezasıPin
Abart egzoz cezası 2023

Abart egzoz hakkında bilmeniz gerekenler

Abart egzozla ilgili en fazla merak edilen soruları sizler için bir araya getirdik. Bunların dışında aklınıza takılan sorular olursa, aşağıda bulunan yorum kutusuna yazarak bize iletebilirsiniz.

Abart egzoz ruhsata işletilir mi?

Kesinlikle hayır. Mevzuata aykırı olan hiçbir teknik değişiklik ruhsata (tescil belgesine) işletilmez.

Abart egzoz ceza puanı var mı?

Abart egzoz cezasının sürücülere uygulanan ceza puanı 10’dur.

Abart egzoz vizeden geçer mi?

Abart egzoz takılı araçların muayeneden geçip geçemeyeceğini merak ediyorsanız, cevabımız hayırdır. Abart egzozlar muayene istasyonlarında ağır kusur olarak değerlendirilmektedir. Egzozun abart olması da önemli değil. Susturucunun olmaması bile ağır kusurdur.

Abart egzoz cezasıPin
Abart egzoz cezası 2023

Abart egzoz performansı arttırır mı?

Cevap kesinlikle hayır. Abart egzoz ile performans egzoz kavramını ayırmak lazım. Abart tabir edilen egzoz çeşidi, sadece gürültülü bir ses çıkarır. Aracın performansına pozitif yönde bir katkısı yoktur.

Vanalı egzoz yasak mı?

Vanalı egzoz olarak bilinen bu egzoz çeşidinde, çıkan ses kumanda ile kapatılıp açılmaktadır. Susturuculu abart egzoz ya da kumandalı abart egzoz da denilir. Bu egzoz çeşidini de kullanmak yasaktır. Denetime girerseniz ya da hakkınızda bir şikayet olursa, 32/3 maddesi gereği 4.064 TL ceza uygulanacaktır.

Abart egzoz cezasında desibel ölçümü yapılır ?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu ölçümü yapmaktadır. Fakat 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda, böyle bir ölçümden bahsedilmemektedir. Çevreyi rahatsız edecek derecede gürültü çıkarmak olarak değerlendirilir. Yani aracınızda abart egzoz olmasa bile, çevreye rahatsızlık verecek derecede egzozdan gürültü çıkıyorsa, yine bu maddeye göre cezai işlem uygulanacaktır.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

“2023 Abart egzoz cezası nedir? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı cezası gelir mi?” üzerine 103 yorum

  • 26.10.2018 tarihinden önce 30/1-b maddesinden 235 TL ceza yazılırdı. Bu tarihten sonra 32/3 maddesi gereği 1002 TL yazılmaktadır.

   Yanıtla
 1. Bugün aracımın egzoz muayenesi için gittim oradaki arkadaş ulaştırma bakanlığı görevlilerinin geldiğini ve artık sistem kurulduğunu muayene tarihi 1 gün geçince dahi otomatik olarak adrese ceza gelcegini söylemişler bu konuda bilgisi olan varmı acaba

  Yanıtla
  • Böyle bir şeyi ilk kez duyuyorum. Doğru olma ihtimalini pek kuvvetli görmüyorum. Bu mantıkta gidersek; sigortası bitene de, muayenesi bitene de otomatik ceza gitmelidir. Yine de Ulaştırma Bakanlığını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Yanıtla
 2. Aynı konuyu bende duydum muayene 3 gün geçince sistem olarak çevre bakanlığı ceza yazacak miş diye emisyoncular söylüyor ve artık ölçüm sonucuna onayı merkez veriyor kameralarla merkezden sondaj usulü takip ediliyor

  Yanıtla
  • Abartı egzoz ceza maddesi 32/3’ten 1002 TL. Kesik helezonlar için ceza maddesi 30/1-b’den 235 TL. Tabii iki maddede de trafikten men durumu var.

   Yanıtla
 3. Araçlarda havalı süspansiyon(AIR) yasak uygulama da 32/3 maddesine girmez gürültülü egzoz ile ilgili zaten cezasına fazla, 32/1 maddesi de mevzuata uygun olan değişiklikten bahsediyor aır mevzuata uygun değil tescil belgesine işletemez buna hangi maddeden işlem yapılır görüşleriniz nedir

  Yanıtla
  • Bu tür araçlar için kanunda özel bir madde yok. Ancak bu şekilde değişiklik yapan araçlara, 30/1-b maddesine istinaden işlem yapılıyor.

   Yanıtla
  • Arkadaşlar internette biyerde okudum (nerede okuduğumu unuttum) vanalı egzoz taktık diyelim bunun kumandalı modülünü takmazsak cexa uygulamazlarmış öyle birşey varmı bilgisi olan söyleyebilirmi

   Yanıtla
   • Kumandalı modülü derken tam olarak ne demek istediniz? Yani egzozdan ses çıkmayacak şekilde mi ayarlanmış?

    Yanıtla
 4. Kardeşimin abarth egsozlu tofaş aracı var..bu yüzden 20 gün önce trafik polisi ceza yazip 7 gün izin belgesi vermiş..sistemde araç trafikten men görünüyor..kardeşim yarın aracını başkasına satacak.
  Aracını satabilir mi?
  Sistemde MEN görünmesi satışa engel mi? Satış öncesinde trafikten men’in düşürülmesi mi gerekiyor?
  Men’i düşürmek için ne yapmasi gerekiyor egzosu söküp trafik tescile mi gösterecek nasil işliyor sistem?

  Yanıtla
  • Sistemde men görünen bir aracın satışı yapılamaz. Egzozu normal hale getirdikten sonra muayene istasyonuna gidecek. Orada tespit muayenesi yaptırıp, o kağıtla beraber, herhangi bir trafik kurumuna giderek, meni kaldıracak. O şekilde satışını yapabilir.

   Yanıtla
 5. 23.10.2018 tarihinde motorlu trafik polisi arabamda egzoz olması nedeniyle durdurdu. 235 TL ceza yazdı. 22.06.2019 tarihinde 8 ay sonra çevre şehircilik bakanlığı 2910 TL ceza gönderdi. Arabamın egzoz emisyon pulu wardi. Bu ekstra çevre şehircilik bakanlığı nin gönderdi gi cezayı mecburen oduycekmiyiz. Bı itirazı falan warmidir. Resmen para tuzağı 2910 TL ceza mı olur. Zaten egzoz cezasını odemisim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Sulh Ceza Hakimliğine ceza makbuzları ile birlikte dilekçe vererek itirazda bulunabilirsiniz. Cezanın tebliğ tarihinden itibaren 15 günlük bir indirim süreniz var. O süre geçmeden cezanızı indirimli olarak yatırın. Çünkü itirazınız reddedilirse, bu sefer indirim süresini kaçırmış olursunuz. Eğer itirazınız kabul edilirse, zaten yatırdığınız parayı geri alacaksınız.

   Yanıtla
 6. Benim aracımda egzos olmamasına rağmen 2 polis tarafından keyfi olarak durdurulup jantlardan 235 tl ceza kestiler cezayı yatırmadım aracımda hiç bir eksik yoktu ceza yazmamiz lazım deyip dalga geçer bi şekilde gaz felan verdirip. Ceza yazdılar bende uygun bişey yaz felan dedim ceza makbuzunda aksesuar ve benzeri şeyler diye yazıyordu. 10 ay sonra 2910 tl çevre ve Şehircilik Bakanlığından ceza geldi bakanlığa gittim egzoz dan dolayı ceza yemişim bende itiraz için dava açacağım kazansam yada kaybetsem bile hakkım zehir zıkkım olsun bu hale getirene.. 07.08.2019

  Yanıtla
  • Merhaba 19.11.2019 da bugun abartili egsoz cezasi yedim . Araci bi hafta once aldim aracin muaynesinde bir problem yoktu . Egsozcuya gittim aracdan ses cikmadigini soyledi ama.yine susturucu taktirdim . Bu cezaya nasil itiraz edebilirim cevreci ve sehir bakanligina sevk edilip edilmsdigimi neresen ogrenebilirim tesekkur ederim.

   Yanıtla
   • Merhaba. Aslında ceza abart egzoz cezası değil. Gürültü çıkaran egzozlu araçları kullanma cezasıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sevk edilmediniz muhtemelen. Yine de işlem yağan ekibin bağlı bulunduğu şubeden detaylı bilgi alabilirsiniz. İtiraz için, bulunduğunuz il ya da ilçenin Sulh Ceza Hakimliğine dilekçe ile başvurabilirsiniz.

    Yanıtla
    • Saçma değilmi gürültü çıkaran egzoz ne demek misal adamın arabası Ferrari veya 600cc 4 silindir motosiklet onların orjinal sesi zaten öyle onlaradamı ceza yazılır yani

     Yanıtla
     • Evet, çevreyi rahatsız ediyorsa ceza uygulanır. Orijinali öyle olabilir ama susturucu takılarak daha az ses çıkması sağlanabilir.

 7. 2.defa yedim 5800 geldi allah tum belalarini versin 2.defada eksoz susunden yedim halkim haram olsun evlatlarndan herseylerinden cikarsin allah

  Yanıtla
 8. 13-15 yaşında kopiller 50 – 100 cc lik cup motorlarla orası burası kesik düşük ne egzoz ne susturucu var , ne evrak var ne ehliyet ne de sigorta cayır cayır cirit atıyor ama onlara ne yakalama var ne ceza !!! Yollarda yığınla araç farları tehlike oluşturacak şekilde değiştirilmiş , sis farları hep açık gezen yığınla sığır da cabası yani kısaca bu işin tek çözümü maalesef para cezasıyla olacak gibi değil. Bence hem para cezası hem araca trafikten men ve bağlama hem ehliyete el koyma hem de psikoteknik muayene ve daha sonrasında mahkeme de yargılama olmalı -ki adamın akıl sağlığı yerinde mi anlaşılsın ona göre ehliyeti geri verilsin.Nice insanların canı bu egoistler yüzünden sürekli risk altında….

  Yanıtla
  • Söylediklerinizde sonuna kadar haklısınız. Fakat o motorlu bisikletlerle çevreye rahatsızlık veren çocuklara, trafik polisleri çok fazla müdahale edemiyor. Peşlerine düşseler ve o motorlu bisikletlerdeki çocuklar kaza yapsa, suçlusu polisimiz olacak. Maalesef kanunlarımız böyle. Fakat sivil ekiplerle gizli bir şekilde takibi yapılsa, o çocuklar yakalanır ve ailelerine gerekli cezalar uygulanır. Ancak dediğim gibi, resmi ekiplerin elinden pek bir şey gelmiyor.

   Yanıtla
 9. Kolay gelsin bugün aracımda egzoz var diye ceza yazdılar benim merakım çevre ve şehircilik Bakanlığı arkadan ceza gönderiyor mu

  Yanıtla
  • Merhaba, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına araç sevkeden sadece birkaç il var diye biliyoruz. Çok aşırı olmadıkça bu sevk yapılmıyor. %99 sizin de yapılmamıştır. Fakat yine de işlem yapan bölgenin ekipleriyle bu durumu görüşürseniz daha iyi olur.

   Yanıtla
  • Hayır Ergün bey. Dışarıdan görünen ve duyulan bir durum olmadıkça cezası yoktur. Bunları kontrol etmek, TuvTürk’ün görevidir.

   Yanıtla
  • Sorunuzu tam olarak anlayamadık Halil bey. Bahsettiğiniz kumandalı egzozlar ise evet cezası vardır. Fakat egzoz kısmına susturucu takılır ve gürültülü bir ses çıkmazsa cezası yoktur.

   Yanıtla
 10. Araç muyaneden sanzimandan kaldı ağır küsülü diye egzosla ilgili hiç bir şey belirtilmedi abart diye bir şey tuvturk ‘ün verdiği kayıtta yazmıyor ama araç abart egzos diye 1002 tl ceza yedi ne yapmalıyım

  Yanıtla
  • Muayene istasyonu ile trafik kanunu maalesef birebir örtüşmüyor. Tuvturk’un kusur vermediği veya hafif kusur verdiği birçok konunun, trafik kanununda cezası vardır. Bir standart olmadığı için haliyle sizler de bocalıyorsunuz. Egzozunuzdan yüksek ses çıkmadığına eminseniz, sulh ceza hakimliğine itiraz edebilirsiniz.

   Yanıtla
 11. Egzoz gürültüsüne ceza yazan tüm polislerden Allah razı olsun.
  Egzoz gürültüsü çıkararak, çevreyi rahatsız eden ve bundan keyif alan, hayatta hiçbir şeye sap olamamış serserilerin, bu eylemi tekrarlamaları durumunda hapis cezası almaları da şart. İnşallah o günleri de görürüz.
  Ayrıca Cezalar arttırılmalı. Motorsiklet ve arabalara doğrudan el konulmalı.
  Başka çözüm yolu yok bu ahlaksızlarla uğraşmanın

  Yanıtla
 12. Merhabalar kolay gelsin aracimda warex egzoz yazilim vs var. Fakat sadece pist günleri pistte aciyorum. Onun disinda arac trafikte gayet sessiz. Cevreyi rahatsiz etmiyorum. Herhangi bir cevirmede bunun bir cezasi var mı?

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer şehir içerisinde kullandığınıza dair bir ihbar gelirse, trafik polisleri o an çalışıp çalışmadığına bakmaksızın ceza yazabilir.

   Yanıtla
 13. S.a benimde doğan slx marka aracıma egzoztan dolayı ceza yazmışlar bu trafikten men anlamına gelir mi mi ve evime de hiç bir türlü ceza makbuzu gelmedi w

  Yanıtla
  • Merhaba. Ceza yazıldığını nereden biliyorsunuz peki? E-devletten mi gördünüz yoksa biri mi söyledi? Eğer ceza yazıldıysa, cezanın size tebliğinden itibaren kaç gün izin verildiği yazar. Eğer yazmıyorsa, 7 gün içerisinde egzozu söktürmeniz gerekmektedir. Aksi halde aracınız trafikten men edilecektir.

   Yanıtla
 14. Merhaba biz 30.05.2019 tarihinde abart egzozdan ve emniyet kemer takmamaktan 1110 tl ceza yedi sürücü belgesine yazıldı bundan bir kaç ay sonra 22.08.2019 tarihli Çevre ve şehirliler bakanlığından 3600 tl daha ceza geldi yanlız köyle oturduğumuz için bu bize 09.09.2019 tarihinde elimize geçti sorum şu bunu nereye ödeyeceğiz ve indirim süresi nasıl hesaplayabiliriz tebliğ tarihi kısmını boş bırakmışlar indirimli ödeyebilirmiyiz ? Ve nereye ödeme yapmamız gerekir .?

  Yanıtla
  • Merhaba. Kusura bakmayın geç cevap için. Süreniz maalesef geçmiş. Fakat bilgi açısından söylemek istiyoruz. Ceza size tebliğ edildiği andan itibaren 15 gün içerisinde öderseniz, %25 indirimli ödeme yapabilirsiniz. Vergi dairesi, ptt ya da bankalara ödeme yapabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 15. Bugün aracımla seyir halindeyken asayiş polisi arkamdan anons geçerek sağa çektirdi plakami alıp egzoz patlatmaya devam et dedi ve gitti sizce ben bu durumdan ceza yermiyim çevre ve şehirden de gelirmi ceza itiraz hakkım varmıdır izmirdeyim bu arada

  Yanıtla
  • Merhaba. Evet böyle uygulamalar yapılabilir. Trafik polisi sanırız hakkınızı yememek için, egzozun varlığına emin olmak istemiş. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 16. merhaba motosıkletımın eksozundan 1002 tl ceza yedim.. Eksozum orjınal degil dogrudur fakat ben bu eksoz ıle muayeneden gectim.. Devletin muayene istasyonu bu motora ve eksozuna onay verıyorsa neden ceza yiyorum ? Ayrıca Çevre ve sehircilikten ceza gelebilecegini söylediler.. BU ceza ne kadar surede geliyor ? araç benım ustume degıldı ruhsat sahıbı arkadası magdur etmeden ödemek ısterım

  Yanıtla
  • Merhaba, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ceza geleceğini söyleyen polislerse doğrudur. Fakat çevrenizden duyduysanız itibar etmeyin. Maalesef devlet kurumları arasında bir yeknesaklık sağlanmış değil. Tuvturk cam filmlerini hafif kusur olarak geçiriyorken, trafik kanununda hala yasak. Trafik kanununa egzoz için yeni bir madde eklenmesine rağmen, muayene istasyonlarında çoğu kez hafif kusur olarak geçiyor. Fakat aklınızda kalması gereken şudur; Çevrenizdekileri rahatsız edecek derecede ses çıkaran her türlü egzoz, ister orjinal ister sonradan ekleme olsun yasaktır.

   Yanıtla
   • Merhabalar. Öncelikle yoğun ilginiz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Tam olarak anlayamadığım bir konu var onu paylaşmak isterim. Benim aracımda da cutout sistemi ile yapılmış vanalı, kumandalı egzoz sistemi mevcut. Taktırmak sebebim kimseyi rahatsız etmeyeceğim yollarda(otoban ve şehir dışı gibi) sürüş keyfimi arttırması için özen gösteriyorum. Sokak aralarında veya evlere yakın alanlarda asla kumandayı açmıyorum. Sistem orta susturucu civarına takılı olduğundan diğer bütün susturucular yerinde aracın egzoz vanası kapalı hali de orijinalinden farksız. Sorum şudur ki, hakkımda hiç bir ihbar olmaması ve kimseye rahatsız vermemem dahilinde de polis herhangi bir çevirmede bana ceza uygulayabilir mi? Özellikle sizden aldığım bilgiler ışığında çevre ve şehircilik bakanlığı cezası beni de epey korkuttu tabii. Sorumu cevaplarsanız sevinirim. İyi günleriniz olsun.

    Yanıtla
    • Merhaba Tolga bey, ilginiz için ben de teşekkür ederim. Kumandalı egzozu olan araçlar sahipleri, genel olarak sizin söylediklerinizi söylüyor, yani sadece şehir dışında açtıklarını 🙂 Fakat maalesef birçoğu öyle olmuyor. Haliyle kurunun yanında yaş da yanıyor. Yani egzoz sistemi açık olmasa da ceza uygulanabilir. Söktürmeniz bana göre isabetli bir seçim olur. Kazasız günler dilerim.

     Yanıtla
 17. Sa bugün eksozdan ceza yedim ve eksozumun sesi nolmaldi diyer uygulamalardan geçtim ama memur bey benden geçemezsin deyip 1002 tl ceza kesti ve keserken motorumu 12 bün devire getirip bak eksoz barıyor diyip kesti ama hangi motoru o devire getirirsen zaten barır dedim dedim oda beni ilgilendirmez diyip cezayı yazdı peki itiraz etsem bide Sonradan cevre bakanlından ceza gelirmi

  Yanıtla
  • Merhaba Beratcan bey. İtiraz hakkınız elbetteki var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ceza gelmeyecektir. İçiniz rahat olsun. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 18. Merhaba,

  2005 Ford Mustang GT 4.6 V8 aracta Borla Atak Egzoz var. Bu araci kullanirsam polis cevirir mi? Ceza gelir mi? Arac trafikten men edilir mi? Tesekkurler..

  Yanıtla
  • Merhaba Tolga bey. Söylediğiniz egzozu kullanıyorsanız ve çevirmeye girerseniz, büyük ihtimalle ceza uygulanacaktır. Araç size kurtarıcı üzerinde teslim edilir ve muayene istasyonuna sevk edilirsiniz. Buradan alacağınız olumlu rapor ile birlikte trafik şubeye giderek, aracın men durumunu kaldırmanız gerekir.

   Yanıtla
   • Tekrar Merhaba,

    Peki bu Borla Atak egzozu stoga cevirirsem (yani aracin kendi orjinal egzozuna) buna ragmen yine cevrilme durumu olur mu bu aracla? Yine ceza ve trafikten men olur mu?

    Yanıtla
    • Aracın orijinal egzozu olması önemli. Fakat daha önemlisi, egzozdan çıkacak olan ses. Gece vakti aracınızla seyrederken çıkan ses çevredekileri rahatsız etmiyorsa sorun yok. Buna siz de karar verebilirsiniz.

     Yanıtla
 19. Merhabalar Efendim Harley Davidson Marka Motorum Var Bu Araç

  1250cc Vrod Muscle Orjinal fabrikasyon olarak HD nin farklı ekgoz modeli takılı ama bandrol ve kalıplarında HD logosu ve seri numarası mevcut Polisler Çok Ses Çıktığını Susturucu Takmamı Söylediler Beraberlerinde Tornacıya Gitmeyi Rica ettim ve O Tornacıların ve Sanayide Bulunan Tüm motor tamircilerinin Tüm Mudalelerine Rağmen Taktıkları susturucu Kaynak Dahil motora 7 bin devirde Attı Gözleriyle Gördüler Yinede Ceza Yazdılar İptali için Mahkeme başvurdum Verilen Cevap Çevreyi Rahatsız etmekten yazılmış Çevreyi Rahatsız Ediyorsa İş Makineleri Neden Yollarda Seyir Halinde Onlardan Daha az ses çıktığını Video İle Kanıtladım Verilen Tekrar cevap Onlar İş Makinesi Sıfatında olduğu için Gerekli İşlem Yapılmamakta

  Sorum Şu 1250 CC Olan Harley Motoru nasıl susturacağız Bana açıklayacak bir kişi Ne gerekiyorsa Yapacağım Artık Sıkıldım

  Yanıtla
  • İşin Özü Bence Şu Kedi de Hayvan Aslan da

   Kedi Miyavlaması ile Aslan Kükremesi Bir mi Değil Kesinlikle Desibel Metre Sınırları belirlenmeli

   Yanıtla
  • Merhaba. Daha önce de söylediğim gibi, bir aparatın orijinal olması kanunlara uygun olduğu anlamını taşımıyor maalesef. Nasıl susturacağınız konusunda maalesef bilgim yok. Fakat iyi bir araştırma ile birlikte bu sorunu çözebileceğinizi düşünüyorum. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
   • Hocam Problem Şurda

    1250cc Orjinal Fabrikasyon delik Susturucu alma vs.vs. hiç bir işlem yapılmadı şuan sıfır bayisindeki sesi neyse o değişiklik yapılan hiçbirşey yok

    Yanıtla
    • Anladım. Daha önce de belirttiğim gibi, sesin cezalık olup olmadığına siz de karar verebilirsiniz. Akşam vakti sessiz bir ortamda motorunuzu çalıştırın ve gaz verin. Çıkan ses çevredekiler için rahatsızlık verecek boyutta ise, trafik kanununa göre cezası vardır. Fakat Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ayrıca ceza yazması için, desibel ölçümü yapılması gerekiyor.

     Yanıtla
 20. Hocam kolay gelsin ben 32/3den abart eksozdan ceza yedim aracim trafikden men edildi ben orj eksozlarini takip muayne istasyonuna gittim uygundur diye yaziyi aldim ama cezayi ödüyecek param yok suan trafik şubeye gitsem meni kaldirabilirmiyim ?

  Yanıtla
  • Men kaldırmak için cezayı ödemeye gerek yoktur. Muayene istasyonundan aldığınız belge ile trafik şubeye gitseniz yeterlidir. Tabii aracınızla birlikte gitmelisiniz.

   Yanıtla
 21. Merhabalar egzozdan 1002 tl ceza yedim ödedim 1 sene sonra 2910 tl ceza daha geldi ve desibel ölçümü yapılmamıştı bu cezaya nasıl itiraz edebilirim erken ödersem indirim alaviliyor muyum

  Yanıtla
  • Merhaba Mert Bey. Sonradan gelen ceza aynı gün ve saatte mi yazılmış? Yani tescil plakanıza farklı gün ya da saatte farklı bir ceza daha yazılmış olabilir. Öncelikle ceza tarihi ve saatini karşılaştırın. Aynı gün ve saatte yazıldıysa, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yazmış olma ihtimali yüksek. Bulunduğunuz il ya da ilçenin Sulh Ceza Hakimliğine dilekçe ile başvurarak itiraz edebilirsiniz.

   Yanıtla
 22. Geçen abartı egzozdan ceza yedim sonra bütün söylenen prosedürü uyguladım muayene istasyonundan geçtim meni kaldırmak için emniyet müdürlüğüne gittim ordaki polis arkadaşlar abartı egzozumuda bende istediler abartı egzozu alıp imha ediceklermiş böyle bi prosedür varmı onu öğrenmek istiyorum

  Yanıtla
  • Merhaba, kanunda bununla ilgili bir ibare yok. Fakat her ilin uygulama şekli, valilik kararıyla değişebiliyor. Bu yüzden net bir şey söyleyemem maalesef.

   Yanıtla
 23. Merhaba hocam
  ben araçla 32/3 maddesinden sürücü belgesine 1002 ceza yedim

  ç.ş.bakanlığı 3600 araç sahibine göndermiş ((((
  ( bu cezanın tarafıma gelmesi gerekmiyormu? , yani neden araç sahibine geldi ? )
  1-bu duruma itiraz edilirmi veya gelen ceza tarafıma devri yapılabilirmi
  2- bu cezaya itiraz edilebilirmi

  saygılar

  Yanıtla
  • Merhaba Cem bey. Cezaya itiraz edebilirsiniz. Fakat maalesef iptal olma olasılığı oldukça düşüktür. Araçla alakalı bir sorun olduğu için, ceza araç sahibine yazılmıştır. İsterseniz cezayı siz ödeyebilirsiniz tabii ki. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 24. Kolay gelsin
  Benim aracımda susturucu yok diye 1228 TL Ceza yazdılar ve aracımda kesinlikle egzoz sesi yokdu
  Ben bu cezayı ödedim buna itiraz etme hakkım varmıdır.

  Bana çevre ve şehircilik bakanlıgından Ceza gelecek diye bişey soylemedi ler burdan Ceza gelirimi

  Polisler hiç bir açıklama yapmadan cezayı kesip trafikten men ettiler

  Yanıtla
  • Merhaba Cüneyt bey. Her zaman söylediğimiz gibi, araçlarda abart egzoz olması değil, çevreyi rahatsız edecek derecede gürültü çıkarıp çıkarmaması önemlidir. Eğer aracınızın aşırı derecede ses çıkarmadığından eminseniz, çevre ve şehircilik bakanlığından ceza gelme ihtimali oldukça düşüktür. Cezaya itiraz hakkınız elbetteki vardır. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 25. Merhaba motorsikletime aşırı. Eksoz’dan ceza kesildi,kesen memur gazı sonuna kadar açıp devir saatini sonuna kadar getirip kayda alarak ceza kesti , ve trafikten men edildi. Bunun üzerine bende cezayı ödedim ve muayenisi geldiği için muhanesini yaptırdım ve arkasından gidip men cezasını kaldırdırttım. 1,5 ay sonra bugün bana cevre bakanlığından 3600 tl lik ceza geldi. Bu süreç içinde ben herhangi bir yere itiraz etmemiştim ve canım çok sıkıldı bu işe. Kesilen ceza 32/2 maddesinden . Bu cezayı ödememek için ne gibi bir yol izlenmeli. Bu konu aslında tüm morsiklete gönül verenler için önemli.

  Yanıtla
  • Merhaba Ardahan bey. Öncelikle geçmiş olsun. Size 32/3 maddesinden işlem yapılmıştır. Egzozun orijinal olması, ona maalesef ayrıcalık tanımıyor. Firmalar, motorsiklet kullanıcılarının bu sesi sevdiklerini bildiklerinden, ona göre üretim yapıyorlar. Bunun da önlemini almak, maalesef araç sahiplerine kalıyor. Şöyle düşünün; bazı araç markaları, 300/400 km/s’lik ibre koyuyor otomobillere. Fakat dünyanın neredeyse hiçbir yerinde, bu hızlara ulaşmak mümkün değil. Daha doğrusu bu hızları yapmak yasaktır. Bunların hepsi pazarlama stratejisidir. Cezaya itiraz hakkınız var. Bulunduğunuz il ya da ilçenin Sulh Ceza Hakimliğine dilekçe verebilirsiniz. Tabii egzozdan çok fazla ses çıkmadığını ispatlamanız gerekiyor.

   Yanıtla
 26. Motorum Regal chopper cinsi ister istemez diğer motor cinslerine nazaran daha yüksek sesle çalışıyor. Ama herşey orjinal fabrikasyon.

  Yanıtla
 27. Dünkü soru ve cevaba istinaden yazıyorum .Bir Avukat bana gönderdikleri belgeleri inceledi,Bakanlık bana idari para cezası kestiği için bunun itiraz yolu ancak İDARE MAHKEMESİNE yapılıyormuş.Buraya mağduriyeti belirten dilekçe yazılacakmış.Ama 30 gün içinde para cezası ödendikten sonra itiraz ediliyormuş. 🙂

  Yanıtla
  • Ben sizin trafik cezasına itiraz edeceğinizi düşünerek yorum yapmıştım. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yazdığı cezalara, avukatın da dediği gibi İdare Mahkemesine itiraz edilmektedir. Para cezasını indirim sürecinde ödemeniz, sizin açınızdan daha iyi olur. %25 indirimli ödeme fırsatını kaçırmamış olursunuz. Eğer davayı kazanırsanız, ödediğiniz rakam size iade edilecektir.

   Yanıtla
 28. merhaba 2018 yılında 106 gti aracımda abart eksoz kullandığım için çevirmede ceza kestiler ve sonra otoparka çektiler yani trafikten men edildi. daha sonra 8 ay sonra 2960 tl çevre ve şehircilik bakanlığından ceza geldi bu arada aracımı satmak istiyorum noterde karşıma çıkarmı satış verirken bi engel oluştururmu

  Yanıtla
  • Merhaba Abdullah bey. Maalesef araca ait tüm borçların ödenmesi gerekiyor satış yapmak için. Aksi halde devir gerçekleşmiyor.

   Yanıtla
 29. Merhaba,
  Aracımda susturucu ve bütün ekipmanlar orjinal ses yok sadece aksesuar olarak eksoz ucu var. Bundan dolayı ceza yer miyim yarsem hangi maddeden yani ne kadar ceza yerim trafikten men olur mu

  Yanıtla
  • Merhaba İzzet bey. Eğer egzozdan ses gelmiyorsa, 32/3 maddesinden işlem yapılmaz. Fakat söylediğiniz şekilde bir aparat mevcut ise, bu kez 30/1-b maddesinden 288 TL ceza uygulanır. 7 güne kadar da izin verilir. Bu süre içerisinde egzoz ucunu söküp eski haline getirmezseniz, aracınız trafikten men edilir.

   Yanıtla
 30. Merhabalar geçen hafta motosikletimde takılı olan (2016 nın 8. Ayından beri) faturalı alınmış akrapoviçten ceza yedim. 32/3. Maddesinden bağlandı.Sesten dolayı değil görüntüden dolayı, bu buna sonradan takılmış gibi bir nedenle ceza yedim. Çevre ve şehircilik le alakalı bir laf geçmedi. Ordan ceza gelir mi birde itiraz hakkımı kullanacağım. Bir çok kez çevirmeye girdim ilk defa buna yazıldı. İtiraz dilekçesi örneği mevcut mudur yoksa kendim normal dilekçe yazar gibi mi yazayım.

  Yanıtla
  • Merhaba Erkut bey. Sadece görüntüden dolayı işlem yapıldıysa, Çevre ve Şehircilik bakanlığından ceza gelmez. Şunu unutmayın, aracın orijinalinin dışında yapılan tüm değişiklikler yasaktır. Tabii bu değişiklikler çevreyi rahatsız edecek boyutta ise, cezası biraz daha ağır oluyor. Her zaman söylediğim gibi, itiraz hakkınız vardır. İnternette dilekçe örneklerini bulabilirsiniz. Dilekçe, ceza makbuzu ve men tutanağı ile birlikte, sulh ceza hakimliğine müracaat etmeniz yeterlidir.

   Yanıtla
   • Bir sorum daha olacaktı. Eğer mahkeme de haksız çıkarsam ne kadarlık bir de ücret ödeyeceğim? Bu arada çok teşekkür ederim, bilgilerinizi paylaştığınız için.

    Yanıtla
 31. Merhabalar 1 hafta önce aracımın orijinal egzozu delik olduğu ve ses çıkardığı için motorlu trafik polisi 30/1-b maddesinden 288 tl kesti. 1 hafta izin kağıdı verdi ve 1 hafta içerisinde egzozu yaptırmamı yoksa aracın trafikten men olacağını söyledi. Egzozu yaptırdım trafik tescile gidip meni kaldırdım.Merak ettiğim ise Çevre ve Şehircilik bakanlığından ekstra bir ceza gelir mi sizce Trafik polisi böyle bir şey demedi sadece egzozu tamir ettir dedi

  Yanıtla
  • Merhaba Gökhan bey. Eğer 32/3 maddesi gereği işlem yapılsaydı, az da olsa Çevre ve Şehircilik bakanlığından ceza gelme ihtimali vardı. Fakat size 30/1-b maddesinden işlem yapılmış. Egzozu yaptırdıysanız ve meni kaldırdıysanız, herhangi bir sorununuz kalmamış demektir. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 32. Merhabalar ben bugun araç satın aldım ve araçta varex egzoz oldugunu öğrendim ama kumandadan kapatılmış olup kesinlikle dışarıya gürültü vericek kadar ses vermiyor çevirmeye girdiğim zaman herhangi bir problem olurmu

  Yanıtla
  • Merhaba Ali bey. Maalesef onun da cezası vardır. Bir an önce söktürüp, orijinalini taktırırsanız, her açıdan daha iyi olacaktır. İyi günler.

   Yanıtla
 33. Artık yazılan cezalar tamamiyle devletine kazandırmak amaçlı. bir uygunsuzluğun olmasına gerek yok. önemli olan polisin kotayı doldurması… aracımda orjinal egsoz var. yüksek performanslı bir motoru var (THP 175 hp). bu arabada egsoz olduğunu iddia ederek ceza yedim. en başta çift çıkış olmasını bahane etti ki orjinali zaten çift. sonra sesi dinledi, ses varmı dediğimde ” yok ama patırtı var, yada bu arabada bişeyler var mutlaka ” dedi. patırtı nedir arkadaşlar? bir bahane mi?
  yani tamamiyle polisin o günkü keyfine kalınmış durum. halkın bu kadar zor durumda olduğu dönemde bire illegal bir şekilde ceza yenmesi insanın polisine ve devletine olan saygısını ve sevgisini sarsıyor. Hepimizin işi zor bu ülkede…
  Siz siz olun. gereksiz modifiyeden kaçın, mümkünse itiraz edin. kimsenin hakkı kimsede kalmaz.

  Yanıtla
  • Polislerde ceza kotası yoktur Gokhan bey. Sorgulama kotası vardır Yani günlük şu kadar otomonil, şu kadar kamyon, bu kadar otobüs kontrol edilecek denir. Ancak ceza kotası gibi bir uygulama yok. Zaten polislere yazdığı ceza üzerinden herhangi bir ödül de verilmiyor. Hatalar elbet olabilir. Fakat itiraz hakkınız vardır. Eğer gerçekten egzozunuzdan ses çıkmadığına eminseniz, mutlaka itiraz etmelisiniz. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 34. Trafikte 32/3 cezasından yenilen cezada, çevre ve şehircilik bakanlığından ceza gelip gelmeyeceğini nerden öğrenebiliyoruz?

  Yanıtla
  • Size ceza uygulayan birimi telefonla arayıp bilgi almaya çalışabilirsiniz. Fakat bu uygulamayı yapan çok az yer var. Size herhangi bir bilgi tebliğ edilmediyse, %99 sizi sevk etmemişlerdir. Yani sadece size verilen makbuzda yazan rakam vardır.

   Yanıtla
 35. Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Kota derken para kotasını kasıt etmemiştim. özellikle memura da sordum, hurafelere inanma diyerek tavır koydu. fakat ceza esnasındaki tavırları o kadar basit ve cahilceydi ki resmen ” sana bir ceza yazmalıyım. egsoz olmazsa aldığın nefes için ceza yazıcam” şeklinde idi. tabiki görevini hakkı ile yerine getiren memurlara saygımız sonsuz ama çevirme kurup 2 kişiye ceza yazıp yarım saatte toplanıp giden yada yalan yanlış yazan ekiplerin amacına akıl sır ermiyor. itiraz hakkı en doğrusu.
  Diğer bir yandan önceki yorumlarda bahsettiğiniz gibi araştırmama göre emin olmamakla beraber 32/3 maddesinden yenilen cezalarda direkt olarak sistem çevre ve şehircilik bakanlığına bilgi geçiyormuş. 2 ay sonra da görülebiliyor, 9 ay sonra da görülebiliyormuş. (mevcut örnekleri teşkil etmektedir) 2020 için 4322 tl civarında olduğu söyleniyor.

  Yanıtla
  • Bu işlere çok yakın biri olarak şunu diyebilirim ki, kesinlikle çevre ve şehircilik bakanlığından ceza gelmeyecek size 🙂 Siz de gelişmeler hakkında bizi bilgilendirirseniz sevinirim.

   Yanıtla
 36. Merhaba. Oğlum Abart egzos dan ceza yedi 1288 tl ve memur orjinali taktır egzos onay raporunu al trafik şubeden men kaldırt demiş. Ölçüm fazla çıktı 550 tl ye sanayiden parça komple değişti tekrar onay alındı, 80 tl de egzos muayane tuttu. Yani 1600 tl civarı para gitti. Trafik şubedeki memura sordum çevre şehircilik bakanlığından ceza gelir mi diye, bilemeyiz orası bakanlık ayrı bizden dedi. Net olarak bakanlıktan ceza gelir mi nasıl öğrenebiliriz bu psikolojiyle de beklemek çok zor.

  Yanıtla
  • Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ceza gelme ihtimali çok düşük. Ceza yazılan 100 araçtan 1 ya da 2 sine ceza geliyor. Yani yüksek ihtimal ceza gelmeyecektir.

   Yanıtla
 37. Selam. Kısa bir süre evvel çevirmede egzozdan ceza yedim. Araçta varex vardı, o an kapalıydı ama varlığından ötürü polis cezayı yazdı. Elden tutanak verildi. Gerekli cezayı indirimli şekilde ödedim ama aklıma o gün olan bir şey takıldı. Ben orada polisle konuşurken bir diğer polisin aracımın arkasına geçip, video çektiğini gördüm, o an anlamlandıramadım. Boşluğuma geldi soru da sormadım, onlar da bununla alakalı bir şey söylemedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göndermek için mi o video’yu çektiler? Böyle video çekildiği zaman kesin bahsedilen ikinci cezayı yer miyim, bir fikriniz var mı?

  Yanıtla
  • Merhaba, hayır videonun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile alakası yok. Egzozun durumunu kayıt altına alıyorlar. Egzoz cezalarının yaklaşık %90’ında video kaydı yapılır. İyi günler.

   Yanıtla
   • Merhaba bugün 32/3 maddesinden egsozdan ceza yedim çevre ve şehircilik bakanlığnndan herhangi bi ceza gelirim ayrıyetten

    Yanıtla
Yorum yapın