ABS (Anti Bloke Brake System) Kilitleme Önleyici Sistem Nedir?

Araç kullanıcılarının herhangi bir kaza olasılığı durumunda yaşayacakları en büyük kâbus, kuvvetli fren yapma ihtiyacı hâsıl olduğunda tekerleklerin kilitlenmesidir. ABS sistemi, bu tür durumlarda tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek olası çarpışmaların önüne geçebilmek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Özellikle kış şartlarında tekerleklerin kilitlenmesi aracın kaymasına sebep olabilmekte, kontrolsüz kalan araç istenmeyen kazaların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Araçlarında ABS kilitleme önleyici sistem bulunan araç sahipleri can ve mal kaybına sebep olması muhtemel birçok kazayı hiç hasar almadan veya çok düşük hasarlarla atlatabilmektedir.

ABS kilitleme önleyici sistem tüm koşullarda aracın stabil kalabilmesi, direksiyon hakimiyeti ve gereken etkide frenleme sağlamaktadır. Bu sayede yol tutuşu maksimum seviyeye çıkmakta, aracın fren mesafesi minimum seviyede tutulabilmektedir. Fren mesafesini kısaltmasının yanı sıra olası kaza hallerinde direksiyon hâkimiyeti konusunda da avantaj sağlayan sistem, araçlarda mutlaka yer alması gereken bir özelliktir. Ancak sürücünün aşırı hızlı araç kullanması halinde ABS dahil hiçbir sistem sürücü ve araç güvenliğini sağlamakta yeterli değildir.

ABS Frenleme Sistemi Nasıl ÇalışırPin
ABS Frenleme Sistemi Nasıl Çalışır

ABS Frenleme Sistemi Nasıl Çalışır?

Aracın herhangi bir tekerleğinde kilitlenme ortaya çıkması durumunda kilitleme oluşan tekerleğin devir sayısı düşer. Bu tür bir durumda elektronik kumanda cihazı aracın hidrolik ünitesine fren hidroliğinin çekilmesi yönünde talimat verir. Bu komut sonrasında geri iletme pompası fren hidroliğini tekerleğin frenleme silindirinden çeker. Böylece basınç tutucu vasıtasıyla fren merkez pompası devresine iletim sağlanmış olur. Kısaca, fren basıncı ABS özelliği sayesinde ortadan kaldırılarak tekerlekte olası bir kilitlenmenin önüne geçilerek, tekerleğin normal devrinde dönmesi mümkün hale gelir.

Bu aşamalardan sonra otomobilde bulunan elektronik kumanda tekerleklerin istenilen düzeyde frenlenebilmesine olanak sağlar. Kumanda verdiği hidrolik üniteye fren hidroliği gönder komutuyla basıncın tekrar artması sağlanır. ABS kilitlemeyi önleyici sitem, tüm otomobillerde aynı prensiple çalışmasına rağmen, birtakım teknik farklılıklar gösterebilmektedir. Araç ve sürücü güvenliğinin sağlanması adına tüm hava koşullarında sağlandığı takdirde, frenleme sorunlarıyla alakalı olarak oluşması muhtemel kaymalar ve buna bağlı kazalar en minimum seviyeye gerileyecektir.

YouTube video

Yorum yapın