Adana’da Suriyeli genci yanlışlıkla vurarak ölümüne neden olan polis, açığa alındı!

Adana’da Suriyeli genci yanlışlıkla vurarak ölümüne neden olan polis, açığa alındı. Adana’nın Seyhan ilçesinde uygulama noktasından kaçan kişiyi polis takibe aldı. Dur ihtarına uymayan şahsı durdurmak için, uyarı amaçlı havaya ateş açıldı. Ancak ikinci kez ateş edileceği sırada, tabancadan seken kurşun, şüpheli şahsın göğsüne isabet etti. Yaralı olarak ambulansla hastaneye kaldırılan Suriyeli Ali el Hemdan kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Adana’da uygulamada polisin ‘dur’ ihtarına uymayarak kaçan genci kazara vurarak ölümüne yol açan polis, açığa alındı. Adana Valiliğinden yapılan açıklamada “İlgili polis memuru, açığa alınmış olup adli ve idari tahkikat devam etmektedir” denildi.

Adana’da uygulamada polisin ‘dur’ ihtarına uymayarak kaçan genci kazara vuran polis açığa alındı.Seyhan ilçesine bağlı Sucuzade Mahallesi’nde Ali H. (19) isimli genç sokağa çıkma yasağına rağmen dışarı çıktığı için polis tarafından durdurulmak istenmiş ancak ‘dur’ ihtarına uymayarak kaçınca polisin ateş açması sonucu kazara vurularak hayatını kaybetmişti.

VALİLİK’TEN AÇIKLAMA

Adana Valiliği de olayla ilgili polis memurunun açığa alındığını açıkladı. Valilik açıklamasında şöyle denildi:”27.04.2020 günü saat 12.00 sıralarında Seyhan ilçesi Sucuzade Mahallesi’nde Seyhan İlçe Emniyet Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimizin uygulama yaptığı esnada, uygulama noktasında ‘dur’ ikazına uymayarak kaçan Suriye uyruklu Ali H. isimli şahıs, uyarı ateşi açılması esnasında kazaen yaralanmıştır. Yaralı olarak hastaneye sevk edilen Ali H. yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. İlgili polis memuru, açığa alınmış olup adli ve idari tahkikat devam etmektedir.”

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan yazılı açıklamada, Suriye uyruklu Ali el Hemdan’ın silah yaralanmasına bağlı olarak ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmanın titizlikle yürütüldüğü belirtildi.Dün Seyhan İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı görevlilerce Güney Kuşak Bulvarı ile Obalar Caddesi kesişiminde uygulama yapıldığı sırada bir şahsın görevlileri görünce kaçmaya başladığı vurgulanan açıklamada, “Polis ekibinin yaya olarak bu şahsı kovaladığı, ‘dur’ ihtarında bulunulduğu, şahsın Sucuzade Mahallesi 30095 ile 30093 Sokak kesişiminde kendisini takip eden ekipte görevli polis memuru F.K’nin görev silahından çıkan bir adet mermiyle göğüs bölgesinden yaralandığı” ifade edildi.

KASTEN ÖLDÜRMEDEN TUTUKLU

Açıklamada, “Olay yerine gelen ambulansla şahsın hastaneye kaldırıldığı ancak hayatını kaybettiği anlaşılmıştır. Şüpheli F.K. ‘kasten öldürme’ suçundan Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş ve tutuklanmıştır.” denildi.

VALİLİK: POLİS AÇIĞA ALINDI

Olaya ilişkin Adana Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada ise “Uygulama noktasında dur ikazına uymayarak kaçan Suriye uyruklu şahıs, uyarı ateşi açılması esnasında kazaen yaralanmıştır. Yaralı olarak hastaneye sevk edilen kişi yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir” denildi. Açıklamada polis memurunun açığa alındığı adli ve idari tahkikatın devam ettiği bildirildi.

BAKAN SOYLU BABASINI ARADI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hayatını kaybeden Suriyeli gencin babasını arayarak başsağlığı diledi. Soylu, telefon görüşmesinde yaşanan olaydan dolayı derin üzüntüsünü dile getirerek, olayın takipçisi olduğunu söyledi. A.H’nin babasının da “Allah razı olsun, geçirdiğimiz zor dönemde Türkiye bize ev sahipliği yaptı. Biz kardeşiz ve kardeşliğimizi kimse bozamaz” dediği bildirildi. Aileyi ayrıca Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve Göç Müdürü Vekili Velican Doğru da ziyaret etti.

CHP’Lİ BULUT: HESAP VERMELİ

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, olaya ait olduğu ileri sürülen görüntüleri Twitter hesabından paylaşarak “Adana Seyhan’da sokağa çıkma yasağının olduğu gün 17 yaşında bir çocuğun ‘dur’ ihtarına uymadığı için öldürülmesi bizleri derinden üzdü. Bu görüntülerle ilgili acil bir açıklama ve sorumluların adalet önünde hesap vermesini bekliyoruz” açıklamasını yaptı. Bulut, polis memurunun açığa alınmasının ardından yaptığı paylaşımda da “Takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

Yorum yapın