Aday sürücü alkollü araç kullanma cezası ne kadar 2020?

Aday sürücü alkollü araç kullanma cezası ne kadar? 2020 Aday sürücü promil sınırı ne kadar? Aday sürücü alkolden ehliyeti kaptırma kaç promilde olur? Aday sürücü ve alkol ile ilgili merak ettiklerinizi sizler için hazırladık.

Aday sürücülük nedir?

İlk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi daimi edilmiş olup, yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren iki yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilir. İki yıl içinde 76 ve üzerinde bir ceza puanı alırlarsa, sürücü belgeleri daimi olarak iptal edilirler ve yeniden ehliyet almak zorunda kalırlar.

Aday sürücü alkollü araç kullanma cezası ne kadar 2020

2020 yılında Trafik cezalarına yapılan zamlardan sonra, alkol cezaları da yaklaşık %22’lik bir artış gösterdi. Aday sürücü alkollü yakalanırsa, 1228 TL ceza uygulanır. Ayrıca araç sahibine ceza yazılmaz.

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]”2020 Alkollü araç kullanma cezası” isimli konuda, daha kapsamlı bilgiler bulabilirsiniz.[/box]

Aday sürücü promil sınırı ne kadar?

Aslında sadece aday sürücüler için bir limit yok. Daha doğrusu alkol promil limiti, tüm sürücüleri kapsar. Yasal alkol limitleri şöyledir;

  • Hususi otomobiller için alkol sınırı 0,51 promil ve üzeri
  • Hususi otomobil dışındaki araçlar için 0,21 promil ve üzeri

 

Aday sürücü alkollü araç kullanma cezası
Aday sürücü alkollü araç kullanma cezası

Aday sürücü alkolden ehliyeti kaptırma kaç promilde olur?

Aday sürücülerde iki türlü durum vardır. Birinci durumda ceza uygulanmaz ama ehliyet iptal edilir, ikinci durumda hem ceza uygulanır hem de ehliyet iptal edilir.

  • Aday sürücüler hususi otomobili 0,21 – 0,50 promil arasında kullanırken yakalanırlarsa, sadece sürücü belgeleri daimi olarak iptal edilir. Fakat alkol cezası yazılmaz.
  • Aday sürücüler hususi otomobil dışındaki araçları 0,21 ve üzerinde bir promil miktarı ile kullanırken yakalanırlarsa, hem sürücü belgeleri daimi olarak iptal edilir, hem de alkol cezası uygulanır.
  • Aday sürücüler alkolmetreye üflemeyi kabul etmezlerse, hem trafik cezası yazılır hem de sürücü belgelerine el konulur.
  • Aday sürücüler herhangi bir aracı 0,20 ve altında bir promil miktarında kullanırken yakalanırlarsa, herhangi bir işlem yapılmaz.

Aday sürücüler alkolden ehliyeti kaptırırsa ne zaman geri alabilir?

Aday sürücüler alkollü araç kullanmaktan dolayı ehliyetini kaptırırlarsa, bir daha alma imkanları yoktur. Süre sonunda tekrar sürücü kursuna yazılmalı ve tekrar ehliyet sınavlarını başarı ile geçmesi gerekmektedir.

Aday sürücüler uyuşturucu kullanırken yakalanırlarsa ehliyet iptal edilir mi?

48. maddelerin herhangi birinden;

  • 48/5-Alkollü araç kullanma
  • 48/8-Uyuşturucu tesiri altında araç kullanma
  • 48/9- Alkolmetreye üflememe

işlem yapılırsa, sürücü belgeleri daimi olarak iptal edilir.


Yorum yapın