Alkolden 2 yıl alınan ehliyet nasıl geri alınır? 2. kez alkolden ceza yazılırsa ne olur?

Alkolden 2 yıl alınan ehliyet nasıl geri alınır? Alkollü araç kullanma cezası ne kadar? Alkollü olarak araç kullanırken 2. kez yakalanırsak ne olur? Hapis cezası var mı? Ehliyet kaç yıl gider? Nasıl alırım? gibi sorularınıza, bu haberimizde cevap bulabileceksiniz.

Alkolden 2 yıl alınan ehliyet nasıl geri alınırPin
Alkolden 2 yıl alınan ehliyet nasıl geri alınır

Alkolden 2 yıl alınan ehliyet nasıl geri alınır?

Alkollü olarak araç kullanarak ehliyetinizi 2. kez kaptırırsanız, aşağıdakileri uygulamanız gerekir.

Alkollü olarak 2. kez araç kullanma cezası ne kadar? (2023)

Alkollü araç kullanmaktan dolayı yazılan cezalarda 3 farklı rakam mevcut. 2023 yılında 1. kez alkollü araç kullanma cezası 4.064 TL, 2. kez alkollü araç kullanma cezası 5.096 TL, 3 ve 3’ten fazlasında 8.190 TL’dir.

Alkolden 2 yıl ehliyeti kaptırınca hangi kurs alınmalı?

Eğer son 5 yıl içerisinde 2. kez alkollü olarak araç kullanırken yakalanırsanız, SUDGE yani Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi’ni almanız gerekmektedir.

SUDGE Nereden Alınır?

SUDGE almak için, bulunduğunuz ilin Sağlık Müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. Sürücü belgenizin alındığın günden itibaren 12 ay içerisinde bu belgeyi almak için başvuru yapmalısınız. Aksi takdirde bu hakkınızı kaybedersiniz.

SUDGE için gereken evraklar nelerdir?

SUDGE almak için başvuru yaparken, aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.

 • Sürücü Belgesi Geri Alma Tutanağı ( Eğer bu tutanağı kaybettiyseniz, sürücü sicil kaydı da kabul edilir. Sürücü sicil kaydı nereden alınır diye merak ediyorsanız, E-devlet üzerinden ya da Nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz)
 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • 4 adet biyometrik fotoğraf
 • 6.375 TL eğitim ücreti ( 2023 yılı için )

 

Alkolden 2 yıl alınan ehliyet nasıl geri alınırPin
Alkolden 2 yıl alınan ehliyet nasıl geri alınır

SUDGE eğitimi ücreti nereye yatırılır?

SUDGE eğitim ücreti, Halkbank, Ziraatbank veya Vakıfbanka’a yatırılır. Hesap numaralarını, başvuru yapacağınız ilin sağlık müdürlüğüne ait internet sayfasından bulabilirsiniz.

SUDGE eğitimi nasıl alınır?

Kayıt yapıldıktan sonra psikiyatri uzmanı ile ilk görüşme için bir tarih verilmektedir. Psikiyatri uzmanı “Eğitime katılabilir” onayı verdikten sonra, Ruh sağlığı birimi tarafından eğitim grubu, günü ve saati belirlenir. Katılımcılar telefon yoluyla veya ruh sağlığı birimine gelerek gruplarını ve eğitim zamanlarını öğrenirler. Eğitim 4 hafta boyunca aynı gün ve saat diliminde olmaktadır. Örneğin; Pazartesi sabah grubuna katılan kişi 4 hafta boyunca Pazartesi sabah 09.00-13.00 saatleri arasında eğitime katılmalıdır. Eğitim sürecinde başarılı olunduğu takdirde psikiyatri uzmanı ile son görüşme yapılır. Yapılan görüşmede sürücü olmasına onay verilen kişinin görüşmeden sonraki 10 gün içerisinde belgesi tanzim edilir.

SUDGE belgesini kimler alabilir?

SUDGE eğitimini başarıyla bitirdiniz. Fakat şehir dışındasınız. SUDGE belgemi kimler alabilir diye merak ediyorsanız, noter aracılığıyla vekalet verdiğiniz herhangi biri, vekalet belgesi ile birlikte alabilir. Onun dışında anneniz, babanız, kardeşiniz, çocuğunuz ya da arkadaşınız alamaz.

SUDGE eğitimini bitiremedim. Tekrar ücret öder miyim?

Hayır, eğitimi tekrar almak için bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Alkolden ehliyeti kaptırdım, araç kullanırsam ne olur?

Bunun üç sonucu mevcut. Bunlar;

 • Alkolsüzseniz, sürücü belgesi geri alındığı halde araç kullanmaktan dolayı 8.190 TL ( Madde 36/3-b. Araç sahibi farklı ise, aynı rakam araç sahibine de ) yazılır.
 • Alkollüyseniz, sürücü belgesi geri alındığı halde araç kullanmaktan dolayı 8.190 TL ve aynı zamanda son 5 yıl içinde alkollü olarak kaçıncı kez araç kullanıyorsanız, ona istinaden ek olarak 1539 TL ya da 2473 TL ( Madde 36/3-b. Araç sahibi farklı ise, aynı rakam araç sahibine de ) yazılır.
 • 1,01 promil üzerinde alkollü iseniz, yukarıdakilere ek olarak TCK 179/3 kapsamında 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası alırsınız. Hapis cezaları, kişinin sabıkası yoksa ve mahkemenin takdiri neticesinde, günlüğü 20-30 TL arasında hesaplanarak, para cezasına çevrilmektedir.

Yukarıdakilere ek olarak merak ettikleriniz varsa, yorum olarak sormaktan çekinmeyin.

“Alkolden 2 yıl alınan ehliyet nasıl geri alınır? 2. kez alkolden ceza yazılırsa ne olur?” üzerine 93 yorum

 1. Merhaba iyi günler Benim Eşim 2 yıl alkolden ehliyetini Verdi Daha 1 ay oldu mahkemesi var sicili temiz acaba mahkeme herhangi bir ceza alır mı almaması için ne yapmalıyız yardımcı olursanız çok sevinirim

  Yanıtla
  • Merhaba Derya hanım. Eşiniz muhtemelen 1 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanırken yakalandı. TCK 179/3 maddesinden ceza uygulanacak. Ancak hapis cezası verilmiyor. Alacağı ceza paraya çevrilecektir. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
   • Merhabalar eşim südge eğitimi görürken çevirmeye yakalandı ve onada banada ceza yazıldı araç benim üstüme. Ehliyetsiz araba kullandığı için südgeyi etkiler mi

    Yanıtla
   • Merhaba ben ehliyetimi kaptirali 2 yıl oldu şimdi geri alabilmek için neler yapmalıyım psikolojik eğitimi bitincemi alıyoruz

    Yanıtla
    • Merhaba Elif hanım. Sürücü belgenizi 2 yıl kaptırdıysanız, SUDGE almanız ve tüm trafik cezası borçlarını ödemeniz gerekiyor.

     Yanıtla
   • Merhaba ehliyeti 2i kez 45 pomilden kaptırdım kamyonet olduğundan. Evet 2 yıl el konuldu piskoteknik katılıyormuyuz nasıl geri alıyoruz kursa falan gitmek gerekirmi yoksa süreyim bekliyecegiz 1.ci gibi

    Yanıtla
    • Merhaba, ehliyetinizi 2 yıl kaptırdıysanız, SUDGE almanız gerekiyor. Bunun yanında trafik cezası borcunuzun da olmaması gerekiyor. 2 yıl sonunda bunları yaparak sürücü belgenizi alabilirsiniz.

     Yanıtla
     • Selammûn aleyküm ben otobüs şoförlüğü yapıyordum 1.de hiç alkol almadığım halde otogar çıkışında 0.39 promil alkol çıktı ve ehliyetimi aldılar hangi hastaneye gitsem de kan raporu alamadim butun hastaneler polis getirmesi gerekiyo diye vermediler ve isimden oldum sonrası malum altı ay zarfında ikinci ye yalandım üfledim die iki yil ceza aldim sonrasında Almanya ya aile birleşimi olarak yerleştim simdi sudge almam çok zor izinim zaten 4 hafta ben bu sudge egitimini nasıl alcam acil yardıma ihtiyacım var alkol ede tövbe dedim bitti pişmanım

     • Geçmiş olsun Ferat bey, alkol kullanabilirsiniz. Sadece alkol aldıktan sonra trafiğe çıkmamalısınız. Türkiye’de yaşadığınız şehrin İl Sağlık Müdürlüğünü telefonla arayıp bu sorununuzu iletin. İzninizi kurs zamanına denk getirirseniz sanırım sorununuz çözülür.

     • Bu bahsettiğiniz olay aday sürücüde de geçerli mi ben ilk ehliyetim aday sürücü idi alkolden kaptırdım yenisini aldım gerekli işlemleri yapıp yine alkolden kaptırdım sadece SUDGE ye girip borçlarımı ödeyip iki yıl sonra geri alabiliyor muyum başka kurs sınav olmadan

     • Maalesef aday sürücülük için geçerli değil. Aday sürücülerde alkolden daimi iptal olur. Her zaman sıfırdan başlamanız gerekiyor.

     • Merhaba ilk alkolden ehliyetime
      6ay el konulmuştu altı aysonra ehliyetimi aldıktan 5yil sonra yine yakalandım iki yıl aldılar. 5yil aradan sonra yine sudge ye tabi mi oluyorum.

  • Hocam iyi akşamlar ben ehliyetimi 218 kasımda trafik kazası yaptım orda kaptırdım. İlk kes yakalandım ama o gün kazada üflemedim. O yüzden hastanede kan alınırken de olmak üzere iki kez ceza yazdılar bana 6 ay artı 2 sene yazıldı aynı gün. İtiraz etmeme rağmen değişiklik olmadı. Şu an 1 sene iki ay oldu ehliyetimi almama 1 sene 4 ay var.
   Ben şu an ne yapmalıyım sağlık kursu v.s olması gerekiyormu. Yardımcı olursanız sevinirim. Olursada nasıl başvurmalıyım. Bir senede başvurmazsanız hakkınız yanar felan yazmışsınız benin ilk bir yılı geçti.. ne yapmam gerekir ?

   Yanıtla
   • Merhaba Doğan bey. Sizin beklemekten başka bir şey yapmanıza gerek yok. Çünkü 48/9 maddesi gereği ehliyetinize 2 yıl el konulmuş. Bunun için kursa gitmeye gerek yok. Alkollü araç kullanmaktan dolayı 6 ay el konulmuş. Bunun için de kursa gerek yok. Siz süre sonunda cezalarınızı ödeyip, ehliyetinizi alabilirsiniz.

    Yanıtla
 2. Merhaba ben ehliyetimi alkolden kapatırdım 6ay süre ile aldılar ve ceza puanım bittiği icin o süre 8 ay oldu bu olaydan 3 gün sonra tekrar yakalandım alkollü 2 yıl süre men etti ehliyetimi memurlar ben 2 yıl süre dolunca ehliyetimi geri alabilecekmiyim yoksa 2 yıl 8 ay mi dolması gerekiyor

  Yanıtla
  • Merhaba Halil bey, maalesef 2 yıl 8 ay sonra ehliyetinizi alabileceksiniz. Tabii borçlarınızı ödemeniz, sudge ve trafik ve çevre eğitimi almanız gerekiyor.

   Yanıtla
   • Yapilandirma yasasına göre ilk taksit gününde odenirse borcu yoktur kağıdı veriliyor bu sayede borcun tamamı ödenmeden ehliyetin geri alınması mümkün mu

    Yanıtla
    • İlk taksit ödendiğinde borcu yoktur kağıdı verilmez. Sizin taksidinizi ödediğinize dair bir kağıttır o. Zaten o kağıt tek başına yeterli değildir. Ehliyetinizi almak için gittiğinizde sistem üzerinden kontrol yapılır ve orada borcunuz olduğu görünecektir. İyi günler.

     Yanıtla
   • Merhabalar kolay gelsin.
    Ben ehliyetimi 1 kere alkolden yakalattım. 6 ay sonra tekrar geri aldım. 2019 Mart ayında polislerle tartışma sonucunda sürücü olmadığım halde sürücü gösterdiler ve üflememi istediler. Alkolmetreyi üflemedim. Bundan dolayı 2 sene ehliyetime el koydular ve bana üflememekten işlem yapıldı. Cezalar ona göre yazıldı. Ben şimdi tüm trafik borcumu ödedim. 2021 Mart ayında sürem doluyor. Nasıl bir adım izlemeliyim ? Eğitim vs. Görecek miyim ? Yoksa borcu yoktur kağıdı ile direk ehliyetimi günüm dolduğunda alabilir miyim?
    Ehliyetim üflememekten alındığı için bir daha yakalandığımda üflesem alkol çıksa 5 sene mi alacaklar yoksa 2 sene mi ? Son olarak bunlar ömür boyu geçerli mi ? Yani ben 60 yaşında alkollü kaptırsam 5 yıl mı alacaklar. Yoksa belli bir zaman aşımı süresi var mı ?
    Şimdiden çok teşekkür ederim.

    Yanıtla
    • Merhaba Yusuf bey. Size üflemediğiniz için işlem yapıldıysa, herhangi bir kursa gerek yok. Süreyi doldurmanız ve cezaları ödemeniz yeterli. Alkollü araç kullanmada geriye doğru 5 yıla bakılır. Mesela 14.01.2021 tarihinde alkollü yakalandınız diyelim. 14.01.2016 tarihinden öncesi sayılmıyor. Yani 14.01.2016 tarihinden önce 5 kez de işlem görseniz, bugünden itibaren 1. kezden işlem yapılacaktır. Kazasız yolculuklar dilerim.

     Yanıtla
     • merhaba kolay gelsin benim sorunum şu
      2009 yılında alkolden 6 ay ehliyetimi aldırdım .devamında 2 .kez 2010 yılında 2 yıl aldırdım daha sonra aradan 10 yıl geçti 2020 de yakalandım 6 süre ile ehliyetime el konuldu daha sonra 2021 haziran ayında tekrar yakalandım sudge eğitimini 2023 de aldım ehliyetimi almaya gittiğimde bana 2 kez sudge eğitimi almam gerektiğini söylediler ehliyetimi vermediler siz geriye dönük 5 yıl bakılır diyorsunuz o zaman benim ehliyetimi almam gerekmiyormu bunun ile ilgili genelge var ise bildiriseniz memnun olurum

 3. Merhaba. Ben Ehliyetimi ilk 6 ay alkolden verdim daha sonra birdaha alkolden 2 sene verdim cezaları ödemedim bu yasayla yapılandırma yaptım taksitlerin tümünü ödedikten sonramı ehliyetimi geri alabalicem ? Bir sorumda ben hiç bir belge almaya başvurmadım bilgim olmadığı için sudge almadım 2 senem Doldu Nasıl Bir yol izlemeliyim ? teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba İbrahim bey. SUDGE başvurusunu bir an önce yapmanız gerekiyor: Çünkü o belgeyi almadan sürücü belgenizi alamazsınız maalesef.

   Yanıtla
 4. Merhaba. 6 ay önce 118 promille ehliyetime el konuldu. Savcı 2 ay ceza verdi ve bunu paraya çevirdi. Aynı gün mahkeme görüldü. Ehliyetimin süresi doldu ve geri aldım. Fakat hala adli para cezasının ödeme emri gelmedi. Yani mahkemenin olduğu günden bugüne 5 ay gibi bir süre geçti. Hala ödeme emri gelmedi. Bu normal bir durum mu?

  Yanıtla
  • Merhaba Sinan bey. Maalesef ülkemizde bu tür gecikmeler çok sık yaşanıyor. Vergi dairesine gidip, TC kimlik numaranız ile sorgulama yaptırabilirsiniz. Adres değişikliği olmuş olabilir. Ya da siz yokken muhtara teslime dilmiş olabilir. E devletten ya da vergi dairesinden sorgulatmayı deneyin.

   Yanıtla
 5. Merhaba ehliyetimin 2 yılı dolmak üzere 3 ay kaldı şudur eğitimine başvurmadım bilmiyordum 12 ay için de başvurulmassa bu hak kaybedilir diyor ne olacak şimdi 18 ay oldu benim

  Yanıtla
 6. Merhaba ehliyetimi 4 yıl önce kaptırdım ilk sefer ehliyeti geri almadan Bi daha kaptırdım şuan günü doldu fakat borcundan dolayı çıkaramıyordum yeni yapilandirma ile ilk iki taksit ödendiği zaman borcu yoktur kagidi veriliyormuş o borcu yoktur kagidi ile ehliyetimi geri alabilir miyim Bi kaç kişi o borcu yoktur kağıdının ehliyet için geçersiz olduğunu söyledi kesin bilgisi olan var mı teşekkür ederim.

  Yanıtla
 7. merhaba benim ehliyetimi 2 yıllığına el konuldu trafik cezalarımın tümünü ödedim südge eğitimine şuan devam ediyorum beni huzursuz eden borcu yoktur yazısı vermemiz gerekiyor emniyete bu yazı vergi dairesinden alınıyor bileğim kadarıyla fakat benim kyk öğrenim kredisi borçlarım mevcut ve vergi dairesinden alıcağım kağıtta borcu yoktur yazamaz bu sebepten ödemediğim herhangi trafik cezam yok acaba bu kyk öğrenim kredileri ehliyet almama engelmidir yani bu borcu yoltur yazısını herhangi trafik ceza borcu yoktur şeklinde alabileceğim bir yer varmadır teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba Oğulcan bey, hayır diğer borçlarınızın önemi yok. Siz vergi dairesine gidip durumu anlatın. Trafik cezası borcu yoktur şeklinde belge verirler. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 8. Merhabalar,
  Ehliyetime 2. Kez alkollu arac kullanmaktan 2014’de el konuldu ve alikonma suresi 2016’da sona erdi. SUDGE (Surucu Davranislarini Gelistirme Egitimi)’ye katilmadan zaman asimina bagli olarak ehliyetimi 2021’de geri alabilir miyim?
  Sayet zaman asimina ugramiyorsa yurt disinda yasayanlar icin ozel/online/vb. yolla SUDGE’yi tamamlayabilmek mumkun mudur?
  Tesekkurler.

  Yanıtla
  • Merhaba, bu konu hakkında en detaylı bilgiyi, İl Sağlık Müdürlükleri verebilir. Hafta içi arayıp görüşebilirsiniz.

   Yanıtla
   • Merhaba bende aynı vakadayım ilk ehliyetimi 2012 de kaptırdım 2.yide 2014 de kaptırdım ve halende almadım hiç bir yerede başvuru yapmadım aynı zamanda borcumuda ödemedim şimdi size sorum
    1. Sudge eğitimi görecekmiyim?
    2. Bu borcu önümüzdeki ay ödicem eğer sudge lazımsa şimdiden girsem olurmu borcu ödemeden?

    Yanıtla
    • Merhaba Mustafa bey, evet SUDGE almanız gerekiyor. SUDGE almak için borçlarınızı ödemenize gerek yok. İl Sağlık Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

     Yanıtla
 9. Merhabalar. Ben 2008 yılında ehliyetimi 2 yıl alkolden kaptırmıştım. Fakat ehliyetim yanımda olmadığı için veremedim. Aradan yıllar geçti. Şuan araç kullanıyorum çevirmeye de giriyorum. Hiç sorun yaşamadım. Ehliyet aktif gözüküyor. Taki motor ehliyeti aldım. Yenilemek isterken sıkıntı çıktı. Ama trafikte çevirmede problem yaşamıyorum. İki gün önce çevirmeye girdim. Sorum; şimdi emniyet e gitsem. Benden südgeye gitmemi isterlermi. Yoksa 2013 yılından önce olduğu için bu sorunum çözülür mü acaba. Sistemde eksik evrak gözüküyor muş. Nüfus müdürlüğü öyle söyledi. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba Hakan bey. Çevirmeye girdiğinizde sorguda sorun çıkmaması normal değil. SUDGE almadıysanız, sürücü belgeniz içeride görünüyordur. Muhtemelen trafik çevirmesine girmediniz ya da sorgunuz yapılmadı. 2013’ten olması, borçlarınızı ödemeniz gerekmediği anlamına geliyor. SUDGE alma zorunluluğu, 2003 senesinde getirildi. Emniyete gittiğinizde, elbette SUDGE’yi isteyeceklerdir.

   Yanıtla
   • Tekrar merhaba. Borcum yok odemistim zaten. Sorun şu. E devletten de bakıyorum ehliyetim de kısıt gözükmüyor. En az 20 kere trafik çevirmesine girmisimdir. Hatta radar cezası bile 3 kere yedim. Tek problem südge istemeleri sanırım şuan. Ve haziran ayına kadar motor ehliyet sertifikam son tarih. Sudgede aşırı yoğunluk varmış. Umarım yetişirde sertifikam yanmaz. trafik şubeye gitmeden ogrenemicem sanırım. ? Çok teşekkür ediyorum.?

    Yanıtla
 10. Merhaba kasim ayinda alkolden ehliyetimi 6 ayligina el konuldu bu sure icerisinde subat ayinda tekrar bir kontrole denk geldim daha 6 ay dolmadigi icin ehliyetim bagli gozukuyor 2. Yakalanmam oldugundan + 2 yil daha mi uzerine eklendi yoksa ehliyetim bagli oldugundan ehliyetsiz arac kullanmak olarak mi sisteme geciyor ?

  Yanıtla
 11. Marhaba ben ehliyetimi 2013de kaptirdim ikinci defa 2yil simdi sudge eğitimi alicam bu hafta çağırdi lar eğitim bittikten nezaman sonra ehliyetimi alabilecem bilgi verirmisiniz

  Yanıtla
  • Merhaba Nilgün hanım. Sudge eğitimini aldıktan sonra, geri alma süresini doldurmanız ve cezaları ödemeniz gerekiyor. Bunları yaptıktan sonra alabilirsiniz.

   Yanıtla
 12. Merhaba,Ankara’da ikamet etmekteyim. 13.06.2020 tarihinde ehliyetimi kaptırdım,1 yıl dolmadan sudgeye başvurmam gerektiğini ilettiler,şuan (20.05.2021) Ankara sudge 15.12.2021 tarihine kadar gruplar dolduğu için başvuru yapamayacağımı ilettiler. O süreye kadar başvuru yapamayacakmıyım? Ve sudge kurslarının ileri tarihe verildiğini söylediler. Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba, sonuçta sizle alakalı bir durum olmadığı için, sizi de etkileyen bir surum olmamalı. Yine de kesin bilgi için, bulunduğunuz ildeki trafik tescil ya da Nüfus müdürlüğüne danışabilirsiniz.

   Yanıtla
 13. İyi günler ben 2. Kez yakalatıp we yakalananı 12 yıl oldu şimdi tekrar alabilmem için napmam gerek acaba cezam yok ödedim 2008 de yakalattım

  Yanıtla
 14. Merhabalar ,
  benim ehliyetim alkolden 2009 da alındı daha sonra alkollü ehliyetsiz olduğum için 2. kez işlem gördü ve 2 yıl el konuldu . aradan 12 yıl geçti . südge ye yarın baş vurucam . trafik ceza borcum gözükmemektedir . südge eğitimimi tamamlarsam temmuz un 30 una kadar ehliyetimi geri almış olurmuyum ?

  Yanıtla
 15. Merhaba Hocam,
  ben 2009 senesinde 2. kez ehliyetimi kaptırdım. 2019 senesinde de südgeye gittim ve bitirip belgemi aldım. Ehliyetimi geri almak için trafiğe gittiğimde 2. kez yazılmış bir südge daha olduğunu öğrendim ve ehliyetimi alamadım. İlk ceza sürem olan 2 yıl içinde bir kez daha yakalanmışım ve ona da südge yazmışlar. 2 kez üst üste südge eğitimi yazılabilir mi? Tekrar südge eğitimi almam gerekiyor mu?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Yanıtla
  • Merhaba Erdem bey, geriye dönük 5 yıl içinde tekrar 2. kez işlem yapıldığı için, kanunen bir kez daha SUDGE almanız gerekiyor maalesef. İl sağlık müdürlüğünü arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Yanıtla
   • Merhaba,iyi günler dilerim alkol metreyi üflemeyi reddettiğim için ehliyetime 2 yıl el konuldu ve dolmak üzere,geri alma yolları nelerdir şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

    Yanıtla
 16. Alkolmetreyi uflemeyi deddetmekten 2yil ehliyetime el konuldu 4binlira ya yakin ceza yazildi 15gun sonra suresi doluyor herhangi bir egitime katilmam mi gerekiyor benim

  Yanıtla
 17. Merhabalar yardımcı olurmusunuz magdurum. 2007 yılında alkollü ölümlü kazaya karıştım. Ehliyetim 6 ay süreligine gitti. Ikinci kez tekrar ehliyeti alamadan yakalandim. Bu zamana kadar sürekli erteleniyor. 14 sene oldu. Vergi borcum trafik cezam yok. Geri alım tarihi 2021in 8. Ayı yazıyor ayrica bitiş tarihi 2023 gösteriyor. Buna gore ehliyetimi bu senemi 2023 temi alabilecegim. Surekli tarih atıyor soruyorum net bilgi alamiyorum. Cok magdur oldum. Rica etsem neden bu kadar süre beklemis olabilirim ve ehliyetimi geri alıs tarihim belirttigim tarihlerden hangisidir. Lütfen bana da cevap verebilirmisiniz?

  Yanıtla
 18. merhaba, ehliyetimi 2. kez alkollü yakalandığım için aldırdım. aralık 2021 de 2 yılımı tamamlamış olacağım. SÜDGE eğitimi alacağım ama sürücü kursu benden doktor raporu istiyor. Nasıl bir rapor almam gerekiyor bir türlü anlayamadım. raporda ne yazması gerekiyor? teşekkürler

  Yanıtla
 19. 2 yıllığına ehliyetimi alkolden kaptırdım 09 .08 .2021 de 2 yıl bitti sudege almadım şimdi nasıl bi yol izlemem gerekiyor ehliyetimi almam için

  Yanıtla
  • SUDGE için İl Sağlık Müdürlüğüne müracaat etmeniz ve tüm trafik cezası borçlarınızı ödemeniz gerekiyor. Daha sonra ehliyetinizi alabilirsiniz.

   Yanıtla
 20. Merhaba
  Ben başka ilde kayıt oluşturup sonra ikametgah ettiğim adreste olup derse katılamazsam ödediğim ücret iptalmi oluyo ?
  Çünkü bulundugum adreste olup olmayacagım belli degil.Ama kayıt oluşturmam gerekiyo süresi biteli nerdeyse 1 sene olacak pandemiden dolayıda kayıt yaptıramıyoruz.

  Yanıtla
 21. Merhabalar ben ehliyetimi ilk kez kaptırdım üflemeyi reddden şimdi tekrar alkollü veya alkolsüz yakalansam ikinci kez 5 yılamı uzar cezam

  Yanıtla
  • Merhaba Bilal bey.Üflemediğiniz için 2 yıl el konulmuş ehliyetinize. Bundan sonra alkollü olarak çevirmeye girerseniz, üzerine 6 ay eklenir. Alkolsüz olarak çevirmeye girerseniz, sadece para cezası uygulanır. Ehliyetinizi alış süreniz uzatılmaz.

   Yanıtla
 22. Merhaba 2. Kez Ehliyeti mi aldırdım 0.33 promil le sonucunda itiraz ettim memurlara hastaneye gidip kan vermem gerektiğini söylediler 1 saat 53 dk sonra kan verdim sonucu 0.10 promil cıktı itiraz dilekçesi verdim sulh ceza mahkemsine fakat sonuç olacak kestiremiyorum daha önce bu tür bir olayla karsılastınız mı veya karsılasan okurkar varsa bilgi. Vermelerini rica ederim

  Yanıtla
  • Merhaba İsmail Bey. Trafik Yönetmeliğinin 97. maddesine göre, saat başı 0.15 promil ekleniyor sonuca. Yani size 1 saat 53 dakika sonra ölçüm yapılmış ve 0.10 promil çıkmış. Yani yönetmelik maddesine göre bu sonuca ekleme yapılıyor. Hesaplama şöyle;

   60 dakika için 0,15 promil
   30 dakika için 0,07 promil
   20 dakika için 0,05 promil

   Hepsini topladığımızda, 0,27 promil eklenmesi gerekiyor. Sonuç 0,10 promil çıktığına göre; 0,10+0,27=0,37 promil yapar ve ölçümün hatasız yapıldığı sonucu ortaya çıkıyor. Eğer hususi otomobil dışında bir aracı kullanıyorsanız, maalesef bu ceza iptal olmaz. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 23. Merhaba.dun ben 2.kez alkollu yakalndim ve 2yil el konuldu ehliyetime.1.45 promil oldugu icin hapis cezasi alacagimi soylediler.bunun dogruluk payi nedir? Siz paeaya cevrildgini soylemssnz gercekten paraya cevriliyor mu yoksa hapis tatirabiliyorlar mi.hic sabikam yok.cvbinz icin tskler simdiden

  Yanıtla
 24. Ben ehliyetime 2 yıl süre ile el konuldu sebebi olkolmetreyi reddettim diye ilk kez yakalandım bu arada benim ehliyetimi geri alma şartlarim nelerdir

  Yanıtla
  • Merhaba, itiraz edebilirsiniz. Fakat kanun maddesi açık olduğundan, kabul edilme olasılığı pek yok gibi görünüyor. 2 sene sonunda trafik cezası borçlarınızı ödeyerek alabilirsiniz.

   Yanıtla
 25. Merhaba,
  Ehliyetimi 2019 aralık ayında 2 yıl süreli alıyokuldu bu süre zarfında hiç bir işlem yaptırmadım.
  Trafik cezası borçlarımı ödedeim fakat sudge için bir girişim yapmadım 1 ay son-ra ehliyetimin süresi doluyor.Ehliyetimi almam için ne yapmam lazım.

  Yanıtla
 26. Merhaba,

  Ben ilk olarak 2010 yılında ehliyetimiz alkolden kaptırmıştım 6 ay olarak. Sonra 1 sene sonra tekrar acil bir durumdan dolayı araç kullanmam gerekti ve 2. kez alkolden verdim ehliyetimi. o olaydan sonra da aracımı sattım. şimdi ehliyetimi tekrar çıkarmak için nasıl bir yöntem izlemeliyim? SUDGE için normal prosedürü mü uygulamam gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim, Saygılar.

  Murat

  Yanıtla
 27. Merhabalar alkolden 2 kez ehliyetimi kaptirdim dün 1.50 promil cikti bana dava açilacakmi simdiye kadar bi yazı gelmedi simdi nasil bi yol izlicem teşekürler

  Yanıtla
 28. merhabalar dün alkolden 2 kez ehliyetimi kaptırdım 1 promil üstündeydi herhangibi mahkeme evrakı gelmedı ehliyetimi nasıgeri alabilrmiyim teşekürler

  Yanıtla
 29. Iyi gunler hocam alkolden ehliyetimi 2 yil aldilar sudge egitimim bitti 2 yil gunumde bitti cezalarimida hepsini odedim ehliyetimi nereden alabilirim

  Yanıtla
 30. Merhabalar, 3 ay önce
  Alkolmetreyi üflemediğim için 2 yıl ehliyetime ilk defa el konuldu.
  Dava açarak, Alkollü olduğumu kabul ederek cezamın 6 aya inmesini sağlayabilir miyim?
  Veya süre indirimi için herhangi bir hukuksal yol var mıdır.
  Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 31. Merhabalar;yaklaşık 21 Ay önce 48/9 ve 44/1-B cezası yedim.3 ayım kaldı.Südge Eğitimine katılmayacagımı Biliyorum.Ve ehliyetimde halen bende.Bu süre dolduğunda yazılan cezayı ödememiş olsamda trafiğe çıkabiliyormuyum..Sonuçta vergi dairesi sitem,ne girip bakmıyorlar sanırım.Burda sizden öğrenmek istediğim herhangi bir sorun çıkarmı gnü dolduğunda trafiğe çıksam

  Yanıtla
 32. Merhabalar.
  Sürücü belgemi alkolden 2.kez kaptırdım
  Ve 2 sene el konuldu.
  6 ay kala südge ye gittim belgemi aldim.
  Ehliyetimi almaya 1bucuk ay kala
  Trafikte ehliyetsiz arac kullanmaktan ve
  Alkolmetreye üflememekten ceza yedim,
  Ehliyetime yeniden 2 sene ceza uygulandı.bütün cezaları ödedim.
  Şimdi ehliyetimi almaya 6ay kaldı.
  Tekrardan südge ye gidecekmiyim.
  Lütfen beni aydinlatirmisiniz.simdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 33. Merhaba, 0.52 ile ehliyetimi 6 ay sureyle aldilar. Fakat o kadar alkollu olamdigim icin kan tahlili yaptirdm. Aracimin alandan alinmasi icin arkadasimi beklerken aradan 1bucuk saat gecti ve kan sonucum 0.23 cikti. Sizce geri alma durumum nedir? Ertesi gün hemen dava actim. Ayrica alkolmetre de 3.uflememde sonucu aldi, bunu da dilekcemde belirttim.

  Yanıtla
 34. Merhaba , 2020 yılında ilk defa 6 ay ehliyetime el konuldu ve ehliyetimi 6 ay sonra aldım . 1 hafta öncede alkolmetre üflememekten dolayı ehliyetim alındı. Südgeye gitmem gerekiyormu.

  Yanıtla
 35. Merhaba,
  Ben ehliyetimi İstanbul da kaptirdin süresi dolmak üzere. Ama Ankara da ikamet ediyorum. İstanbula gitmeden nasıl alabilirim ehliyetimi

  Yanıtla
 36. Bir yudum bira aldım 300 metre ileride polis çevirdi alkolmrtreyi üfledim 0.33 promil çıktı ben itiraz ettim
  Polis ehliyetime el koydu ceza yazdı ben itiraz ettim bana Bi evrak verdi hastaneye git kanını ölçdür dedi hiç alkol almadan gittim sonuç 1.64 çıktı normalde 1 çıkması insanin şuurunu kaybetmesidir doktora itiraz ettim makina bozuktur dedim sonuç bu dedi

  Yanıtla
 37. Iyi gunler ben alkolden 2.kez ehliyetimi kaptirdim cezalarimi odeyip sudge kursunu basarili bir sekilde gectim. Benim sorunum ise şöyle ehliyeti konyada kaptirdim ben ise ikametgahimi antalyaya aldirip antalyaya yerlestim. Cezai gun suresi 19 eylülde doluyor. Mesleğim icabi ehliyet lazim oldugu icin 21 eylülde işbaşı yapacagim. Yani ehliyetim konyada ben ise antalyadayim ehliyet ise 21 eylule lazim konyaya gitme sansim yok. Bir arkadasa noterden vekalet versem konyadan benim adima alabilir mi. Ya da suresi dolmadan antalta trafik subesine gitsem 21 eylulde ehliyet elimde olabilir mi. Bi yardimci olursaniz cok sevinirim cok tesekkurler simdidennn acill.

  Yanıtla
 38. selam ben 2012 senesinde alkolden ehliyetimi kaptırdım 2 sene daha snra rahatsızlandım bu zamana kadar bir işlem yaptırmadım ama cezalarımı ödedim suan 67 yasındayım 11 sene oldu aracda kullanmıyorum ama ehliyetimi almak istiyorum neler yapmak lazım calısmam lazım ehliyetime ihtiyacım var bilgi verirseniz memnun olurum tsk ederim birde istanbul anadolu yakacıda varmı il saglık müdürlügü

  Yanıtla
 39. mrb ehlıyetım ıkıyıl sureyle el konulldu suresı doldu ma sudge dıyor ımkanım yok maddı yoınden sudgeye gıtmeden ehlıyetımı alabılırmıyım

  Yanıtla
 40. Merhaba ben ehliyetimi üflemedigim için 2 yıl aldırdım 2 yıl dolunca ne yapmalıyım kursa gitcem mi bende şimdiden teşekkürler vereceğiniz bilgilerden

  Yanıtla
Yorum yapın