Trafik Cezaları

Alkolden 2 yıl alınan ehliyet nasıl geri alınır? 2. kez alkolden ceza yazılırsa ne olur?

Alkolden 2 yıl alınan ehliyet nasıl geri alınır? Alkollü araç kullanma cezası ne kadar? Alkollü olarak araç kullanırken 2. kez yakalanırsak ne olur? Hapis cezası var mı? Ehliyet kaç yıl gider? Nasıl alırım? gibi sorularınıza, bu haberimizde cevap bulabileceksiniz.

Alkolden 2 yıl alınan ehliyet nasıl geri alınır? Alkollü araç kullanma cezası ne kadar? Alkollü olarak araç kullanırken 2. kez yakalanırsak ne olur? Hapis cezası var mı? Ehliyet kaç yıl gider? Nasıl alırım? gibi sorularınıza, bu haberimizde cevap bulabileceksiniz.

 

Alkolden 2 yıl alınan ehliyet nasıl geri alınır
Alkolden 2 yıl alınan ehliyet nasıl geri alınır

Alkolden 2 yıl alınan ehliyet nasıl geri alınır?

Alkollü olarak araç kullanarak ehliyetinizi 2. kez kaptırırsanız, aşağıdakileri uygulamanız gerekir.

Alkollü olarak 2. kez araç kullanma cezası ne kadar?

Alkollü araç kullanmaktan dolayı yazılan cezalarda 3 farklı rakam mevcut. 1. kez alkollü araç kullanma cezası 1228 TL, 2. kez alkollü araç kullanma cezası 1539 TL, 3 ve 3’ten fazlasında 2473 TL’dir.

Alkollü olarak araç kullanma cezası” isimli konuda, alkol cezaları ile ilgili daha kapsamlı bilgi bulabilirsiniz..

Alkolden 2 yıl ehliyeti kaptırınca hangi kurs alınmalı?

Eğer son 5 yıl içerisinde 2. kez alkollü olarak araç kullanırken yakalanırsanız, SUDGE yani Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi’ni almanız gerekmektedir.

SUDGE Nereden Alınır?

SUDGE almak için, bulunduğunuz ilin Sağlık Müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. Sürücü belgenizin alındığın günden itibaren 12 ay içerisinde bu belgeyi almak için başvuru yapmalısınız. Aksi takdirde bu hakkınızı kaybedersiniz.

SUDGE için gereken evraklar nelerdir?

SUDGE almak için başvuru yaparken, aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.

 • Sürücü Belgesi Geri Alma Tutanağı ( Eğer bu tutanağı kaybettiyseniz, sürücü sicil kaydı da kabul edilir. Sürücü sicil kaydı nereden alınır diye merak ediyorsanız, E-devlet üzerinden ya da Nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz)
 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • 4 adet biyometrik fotoğraf
 • 1850 TL eğitim ücreti ( 2020 yılı için )

 

Alkolden 2 yıl alınan ehliyet nasıl geri alınır
Alkolden 2 yıl alınan ehliyet nasıl geri alınır

SUDGE eğitimi ücreti nereye yatırılır?

SUDGE eğitim ücreti, Halkbank, Ziraatbank veya Vakıfbanka’a yatırılır. Hesap numaralarını, başvuru yapacağınız ilin sağlık müdürlüğüne ait internet sayfasından bulabilirsiniz.

SUDGE eğitimi nasıl alınır?

Kayıt yapıldıktan sonra psikiyatri uzmanı ile ilk görüşme için bir tarih verilmektedir. Psikiyatri uzmanı “Eğitime katılabilir” onayı verdikten sonra, Ruh sağlığı birimi tarafından eğitim grubu, günü ve saati belirlenir. Katılımcılar telefon yoluyla veya ruh sağlığı birimine gelerek gruplarını ve eğitim zamanlarını öğrenirler. Eğitim 4 hafta boyunca aynı gün ve saat diliminde olmaktadır. Örneğin; Pazartesi sabah grubuna katılan kişi 4 hafta boyunca Pazartesi sabah 09.00-13.00 saatleri arasında eğitime katılmalıdır. Eğitim sürecinde başarılı olunduğu takdirde psikiyatri uzmanı ile son görüşme yapılır. Yapılan görüşmede sürücü olmasına onay verilen kişinin görüşmeden sonraki 10 gün içerisinde belgesi tanzim edilir.

SUDGE belgesini kimler alabilir?

SUDGE eğitimini başarıyla bitirdiniz. Fakat şehir dışındasınız. SUDGE belgemi kimler alabilir diye merak ediyorsanız, noter aracılığıyla vekalet verdiğiniz herhangi biri, vekalet belgesi ile birlikte alabilir. Onun dışında anneniz, babanız, kardeşiniz, çocuğunuz ya da arkadaşınız alamaz.

SUDGE eğitimini bitiremedim. Tekrar ücret öder miyim?

Hayır, eğitimi tekrar almak için bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Alkolden ehliyeti kaptırdım, araç kullanırsam ne olur?

Bunun üç sonucu mevcut. Bunlar;

 • Alkolsüzseniz, sürücü belgesi geri alındığı halde araç kullanmaktan dolayı 2473 TL ( Madde 36/3-b. Araç sahibi farklı ise, aynı rakam araç sahibine de ) yazılır.
 • Alkollüyseniz, sürücü belgesi geri alındığı halde araç kullanmaktan dolayı 2473 TL ve aynı zamanda son 5 yıl içinde alkollü olarak kaçıncı kez araç kullanıyorsanız, ona istinaden ek olarak 1539 TL ya da 2473 TL ( Madde 36/3-b. Araç sahibi farklı ise, aynı rakam araç sahibine de ) yazılır.
 • 1,01 promil üzerinde alkollü iseniz, yukarıdakilere ek olarak TCK 179/3 kapsamında 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası alırsınız. Hapis cezaları, kişinin sabıkası yoksa ve mahkemenin takdiri neticesinde, günlüğü 20-30 TL arasında hesaplanarak, para cezasına çevrilmektedir.

Yukarıdakilere ek olarak merak ettikleriniz varsa, yorum olarak sormaktan çekinmeyin.


İlgili Makaleler

22 Yorum

 1. Merhaba iyi günler Benim Eşim 2 yıl alkolden ehliyetini Verdi Daha 1 ay oldu mahkemesi var sicili temiz acaba mahkeme herhangi bir ceza alır mı almaması için ne yapmalıyız yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba Derya hanım. Eşiniz muhtemelen 1 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanırken yakalandı. TCK 179/3 maddesinden ceza uygulanacak. Ancak hapis cezası verilmiyor. Alacağı ceza paraya çevrilecektir. Geçmiş olsun.

 2. Ve Duyduğuma Göre Yeni Çıkan Yasaya Göre Ehliyetimizi Geri Ala Biliyormuyuz Yardımcı Olursaniz Sevinirim

  1. Hocam iyi akşamlar ben ehliyetimi 218 kasımda trafik kazası yaptım orda kaptırdım. İlk kes yakalandım ama o gün kazada üflemedim. O yüzden hastanede kan alınırken de olmak üzere iki kez ceza yazdılar bana 6 ay artı 2 sene yazıldı aynı gün. İtiraz etmeme rağmen değişiklik olmadı. Şu an 1 sene iki ay oldu ehliyetimi almama 1 sene 4 ay var.
   Ben şu an ne yapmalıyım sağlık kursu v.s olması gerekiyormu. Yardımcı olursanız sevinirim. Olursada nasıl başvurmalıyım. Bir senede başvurmazsanız hakkınız yanar felan yazmışsınız benin ilk bir yılı geçti.. ne yapmam gerekir ?

   1. Merhaba Doğan bey. Sizin beklemekten başka bir şey yapmanıza gerek yok. Çünkü 48/9 maddesi gereği ehliyetinize 2 yıl el konulmuş. Bunun için kursa gitmeye gerek yok. Alkollü araç kullanmaktan dolayı 6 ay el konulmuş. Bunun için de kursa gerek yok. Siz süre sonunda cezalarınızı ödeyip, ehliyetinizi alabilirsiniz.

 3. Merhaba ben ehliyetimi alkolden kapatırdım 6ay süre ile aldılar ve ceza puanım bittiği icin o süre 8 ay oldu bu olaydan 3 gün sonra tekrar yakalandım alkollü 2 yıl süre men etti ehliyetimi memurlar ben 2 yıl süre dolunca ehliyetimi geri alabilecekmiyim yoksa 2 yıl 8 ay mi dolması gerekiyor

  1. Merhaba Halil bey, maalesef 2 yıl 8 ay sonra ehliyetinizi alabileceksiniz. Tabii borçlarınızı ödemeniz, sudge ve trafik ve çevre eğitimi almanız gerekiyor.

   1. Yapilandirma yasasına göre ilk taksit gününde odenirse borcu yoktur kağıdı veriliyor bu sayede borcun tamamı ödenmeden ehliyetin geri alınması mümkün mu

    1. İlk taksit ödendiğinde borcu yoktur kağıdı verilmez. Sizin taksidinizi ödediğinize dair bir kağıttır o. Zaten o kağıt tek başına yeterli değildir. Ehliyetinizi almak için gittiğinizde sistem üzerinden kontrol yapılır ve orada borcunuz olduğu görünecektir. İyi günler.

   2. Merhabalar kolay gelsin.
    Ben ehliyetimi 1 kere alkolden yakalattım. 6 ay sonra tekrar geri aldım. 2019 Mart ayında polislerle tartışma sonucunda sürücü olmadığım halde sürücü gösterdiler ve üflememi istediler. Alkolmetreyi üflemedim. Bundan dolayı 2 sene ehliyetime el koydular ve bana üflememekten işlem yapıldı. Cezalar ona göre yazıldı. Ben şimdi tüm trafik borcumu ödedim. 2021 Mart ayında sürem doluyor. Nasıl bir adım izlemeliyim ? Eğitim vs. Görecek miyim ? Yoksa borcu yoktur kağıdı ile direk ehliyetimi günüm dolduğunda alabilir miyim?
    Ehliyetim üflememekten alındığı için bir daha yakalandığımda üflesem alkol çıksa 5 sene mi alacaklar yoksa 2 sene mi ? Son olarak bunlar ömür boyu geçerli mi ? Yani ben 60 yaşında alkollü kaptırsam 5 yıl mı alacaklar. Yoksa belli bir zaman aşımı süresi var mı ?
    Şimdiden çok teşekkür ederim.

    1. Merhaba Yusuf bey. Size üflemediğiniz için işlem yapıldıysa, herhangi bir kursa gerek yok. Süreyi doldurmanız ve cezaları ödemeniz yeterli. Alkollü araç kullanmada geriye doğru 5 yıla bakılır. Mesela 14.01.2021 tarihinde alkollü yakalandınız diyelim. 14.01.2016 tarihinden öncesi sayılmıyor. Yani 14.01.2016 tarihinden önce 5 kez de işlem görseniz, bugünden itibaren 1. kezden işlem yapılacaktır. Kazasız yolculuklar dilerim.

 4. Slm ben ehliyetimi 2012 de 2 yıl aldırdım borcu yoktur yasasi 2013de çıkmış borcu yoktur yazısı benden istenecek mi

 5. Merhaba. Ben Ehliyetimi ilk 6 ay alkolden verdim daha sonra birdaha alkolden 2 sene verdim cezaları ödemedim bu yasayla yapılandırma yaptım taksitlerin tümünü ödedikten sonramı ehliyetimi geri alabalicem ? Bir sorumda ben hiç bir belge almaya başvurmadım bilgim olmadığı için sudge almadım 2 senem Doldu Nasıl Bir yol izlemeliyim ? teşekkürler

  1. Merhaba İbrahim bey. SUDGE başvurusunu bir an önce yapmanız gerekiyor: Çünkü o belgeyi almadan sürücü belgenizi alamazsınız maalesef.

 6. Merhaba. 6 ay önce 118 promille ehliyetime el konuldu. Savcı 2 ay ceza verdi ve bunu paraya çevirdi. Aynı gün mahkeme görüldü. Ehliyetimin süresi doldu ve geri aldım. Fakat hala adli para cezasının ödeme emri gelmedi. Yani mahkemenin olduğu günden bugüne 5 ay gibi bir süre geçti. Hala ödeme emri gelmedi. Bu normal bir durum mu?

  1. Merhaba Sinan bey. Maalesef ülkemizde bu tür gecikmeler çok sık yaşanıyor. Vergi dairesine gidip, TC kimlik numaranız ile sorgulama yaptırabilirsiniz. Adres değişikliği olmuş olabilir. Ya da siz yokken muhtara teslime dilmiş olabilir. E devletten ya da vergi dairesinden sorgulatmayı deneyin.

 7. Merhaba ehliyetimin 2 yılı dolmak üzere 3 ay kaldı şudur eğitimine başvurmadım bilmiyordum 12 ay için de başvurulmassa bu hak kaybedilir diyor ne olacak şimdi 18 ay oldu benim

  1. Merhaba Süleyman bey. Bunu İl Sağlık Müdürlüğüne sorsanız daha iyi olur. Neticede kursu veren onlar. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı