Araba Aynaları Nasıl Ayarlanmalı? Kör Nokta Nedir?

Araçlarda ayna ayarı sürüş güvenliğini sağlayan önemli unsurlardan biridir. Aynaların doğru ayarlanmış olması sürüş sırasında ortaya çıkabilecek muhtemel tehlikelerin daha erken fark edilebilmesine olanak sağlamaktadır. Araçlarda orta ve yan dikiz aynası olarak yer alan ve önemli bir aksesuar olan aynalar, sürüş güvenliğinin yanı sıra park etme veya parktan çıkma sırasında da oldukça büyük yarar sağlamaktadır.

Orta Dikiz Aynası Nasıl Ayarlanmalı?

Orta dikiz aynası sürücünün göz hizasında bulunan ve rahatça kontrol edebileceği konumda yer alan bir aynadır. Orta dikiz ayna ayarı yapılırken aracın arka camının net bir şekilde görülebilmesine dikkat edilmelidir. Ayarlama sonucunda arka cam ve trafiği rahatça görebilmeniz, ayna ayarının olması gerektiği gibi yapıldığını gösterir. Ayna ayarı tam olmakla birlikte arka cam görüşünü engelleyen aksesuar veya eşyaların olması, sürücünün zorlanmasına ve hata yapmasına sebep olacaktır. Bu sebeple sürücünün görüşünü kapatacak hiçbir engelin olmaması gereklidir.

Araba Aynaları Nasıl AyarlanmalıPin
Araba Aynaları Nasıl Ayarlanmalı

Yan Dikiz Aynaları Nasıl Ayarlanmalıdır?

Güvenli bir sürüş için orta aynalar kadar, yan dikiz aynalarının ayarları da oldukça önemlidir. Sol dikiz aynası ayarı yapıldığında, aynadan aracınızın görülmemesine dikkat etmeniz gerekir. Sürücü aracı ancak sol tarafa hafif bir eğilme sonucunda görebilmelidir. Sağ dikiz aynalarında da aynı şey söz konusudur. Aynadan bakıldığında aracın görülüyor olması halinde sürücünün görüş açısı daralacağından, sürüş güvenliği tehlikeli hale gelebilir.

Kör Nokta Nedir?

Trafikte seyir halindeyken sağ veya soldan şerit değiştiren araçlar aynadan görülmeyecek bir konuma gelir. Aracın yan ve dikiz aynalarından görülemeyen bu konum ‘’ kör nokta’’ olarak adlandırılır. Normal dikiz ve yan aynalar tarafından engellenemeyen bu durum, günümüzde kör nokta aynaları veya kör nokta sensörleri vasıtasıyla ortadan kaldırılabilmektedir. Otomobil aksesuarı satılan yerlerden temine edilebilen kör nokta aynaları, araçların yan aynalarına takılarak işlevsel hale getirilmekte, böylece sürücüye ekstra görüş açısı sağlayarak, şerit değiştirme veya sollama gibi durumlarda daha avantajlı bir görüş açısı elde edilebiliyor. Kör nokta aynası kazaların önlenmesi açısından da büyük bir avantaj sağlıyor.

YouTube video

Yorum yapın