Araba motor çeşitleri ve isimleri nelerdir?

Otomobil teknolojisinin gelişmesine bağlı olarak araçlarda kullanılan motor yapıları da sürekli olarak değişkenlik göstermektedir. Her türlü yol koşulunda yüksek performans elde edilmek amacıyla farklı motor tasarımlarıyla kullanıcıların karşısına çıkan üreticiler, modeller arasındaki farklılıklar sebebiyle tercihte çeşitlilik olanağı sağlamaktadır.

Otomobil motor çeşitleri nelerdir?

  • FSI
  • TSI
  • V
  • TFSI
  • GDI
  • T-GDI

başta olmak üzere birçok farklı kısaltmayla temsil edilen motorlar, birbirinden farklı özelliklere sahip bulunuyor.

FSI Motor NedirPin
FSI Motor Nedir

FSI Motor Nedir?

Bir dönem VW grubunda kullanılan FSI motor yapısı ( Fuel Stratified İnjection) atmosferik bir motor çeşidi olarak bilinmektedir. 1,6 litrelik MPI atmosferik VM motorunun yerini alması amacıyla üretilmiş bulunan bu tip motorlar, daha az yakıt tüketimi ve emisyon değerinin elde edilmesi amacına yönelik olarak üretilmiş bulunmaktadır. Kısmi olarak bu beklentileri karşılamakla birlikte, özellikle sürekli yüksek devirde kullanılması halinde yüksek gürültüye sebep olması ve daha fazla yakıt sarfiyatı yapması, dezavantaj olarak görülmektedir. Bu tip motorlar düşük devirlerde çalıştırıldığında ise, yakıt harcamalarında düşüş görülmektedir.

TSI Motor NedirPin
TSI Motor Nedir

TSI Motor Nedir?

Turbo Stratified İnjection (TSI) motorlar Seat, Skoda, Volkswagen modellerinde kullanılan bir motor türüdür. FSI motorun beklenen ilgiyi görmemesi üzerine üretimi yapılan bu tür motorlar, mühendislik anlamında beklentileri tam olarak karşılayan bir yapıya sahip bulunmaktadır. Daha düşük devirlerde daha yüksek güç elde edilmesine yönelik olarak tasarlanan TSI motorlar üzerinde yapılan araştırmalara göre, 1,6 yerinde 1,4 litrelik bir hacimle daha yüksek bir performans sağladığı test edilmiş bulunmaktadır.

V Motor NedirPin
V Motor Nedir

V Motor Nedir?

Diğer motor yapılarına oranla daha yüksek performans ihtiyacı duyulan uygulamalarda kullanılan V tipi motorlar, silindirlerin krank üzerinde V şeklinde 2 sıra dizilmesinden dolayı bu isimle anılmaktadır. V motorlar sıralı tip motorlara oranla çok daha yüksek bir güç/ hacim oranına sahip bulunmaktadır.

TFSI Motor NedirPin
TFSI Motor Nedir

TFSI Motor Nedir?

TSI motor yapısıyla aralarında pek bariz farklar bulunmamasına rağmen daha çok ticari kaygılarla farklı isimlendirildiği sanılıyor. TSI motorlarla aynı prensipte çalışan TFSI motorlar, FSI motorların turbolanmış hali olarak kullanıcılara sunuluyor.

GDI Motor NedirPin
GDI Motor Nedir

GDI Motor Nedir?

Gasoline Direct İnjection ( GDI ) FSI motor yapısına benzer özelliklere sahi bulunan bir tasarımdır. Tek önemli fark, GDI motorların FSI motora oranla daha yüksek basınçlarda çalışabilme özelliğine sahip olmasıdır. Daha çok Mitsubishi, Hyundai, KIA gibi Uzakdoğu Menşeili araçlarda tercih edilen GDI motor yapısı FSI motora göre daha yüksek güç üretebilme özelliğine sahip bulunuyor.

T-GDI Motor NedirPin
T-GDI Motor Nedir

T-GDI Motor Nedir?

Temel yapısını FSI motora benzerlikler oluşturan ve GDI motora aşırı besleme eklenerek üretilen T-GDI motorlar, benzer hacimlerde daha düşük yakıt tüketimi ve daha üstün güç özelliklerinin elde edilmesine yönelik olarak tasarlanmış bir motor türüdür.

Yorum yapın