Araba Nasıl Park Edilir?

Özellikle araç kullanımında yeterli tecrübesi bulunmayan sürücülerin karşılaştığı sorunlardan biri de araç park etmektir. Kalabalık nüfusa sahip olan şehirlerde daha büyük bir sorun haline gelen araç park etme, belli bir alışkanlık edinilene dek sorun olmaya devam etmektedir. Araç parkı öncesi sürücünün tam bir konsantrasyon halinde olması, araç park etmeyi daha kolay kılacağından dolayı, bu tür durumlarda mümkün oldukça dikkatli ve tam konsantre olmak gereklidir. Park yerinin genişliğine, araçların sıklığına ve şoförün kabiliyetine göre araçlar,

  • Dikey park etme
  • Yatay ( paralel) park etme olarak 2 farklı şekilde park edilmektedir.

Dikey Park Etme

Paralel parka göre daha basit olan bu yöntem, daha çok alışveriş merkezleri veya park alanları belirlenmiş yerlerde geçerlidir. Sürücünün hem ileri hem de geri hamleleri kolaylıkla yapabildiği dikey park yönteminde dikkat edilmesi gereke en önemli husus, kapıların açılmasına olanak sağlayacak boşluğu bırakabilmektir. Özellikle sürücünün inip bineceği taraf, araca rahat girilmesini olanaklı kılmalıdır. Diğer önemli husus da, park esnasında dar alanlara ve kör noktalara dikkat edilmesi gereğidir.

Araba Nasıl Park EdilirPin
Araba Nasıl Park Edilir

Yatay (Paralel) Park Etme

Kaldırıma paralel olacak şekilde yapılan park, yatay park veya paralel park olarak adlandırılır. Paralel park birçok sürücü için sorun teşkil etmekle birlikte pratik yaptıkça daha kolay hale gelen bir yöntemdir. Çoğunlukla iki araç arasına park etmeyi gerektireceğinden dolayı, sürücünün tam bir konsantrasyonla hareket etmesi gerekir. Yatay park yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, aralarına park edeceğiniz araçlarla aranızda yeterli mesafe bulunmasıdır. Park ederken veya çıkarken en az 1 metre boşluk bırakılması halinde herhangi bir sorun yaşamadan park edilmesi mümkündür.

Yatay park ederken aracı geri vitese alıp direksiyonu yanaşacağınız yönün aksine kırmalı ve geriye doğru yavaş hamlelerle ilerlemelisiniz. Park sırasında aracınız kaldırıma veya duvara paralel bir şekilde durmalı, aracınızın önü veya arkası yola taşmamalıdır. Aksi takdirde trafikte seyreden araçların hasar vermesi ihtimal dâhilinde olacaktır. Yatay park ederken yapacağınız hamleler çok önemlidir. Girerken ve çıkarken aynı hamleleri yapacağınızdan dolayı, biraz dikkatli olmanız halinde işiniz kolaylaşacak, park konusunda pratiğiniz gelişecektir.

YouTube video

Yorum yapın