Araba Neden Egzoz Patlatır?

Araçlarda bulunan egzoz sistemi, aracın çalışmasıyla birlikte ortaya çıkan gazların minimum desibelde dışarı atılmasına olanak sağlar. Ancak, farklı sebeplere bağlı olarak egzozda meydana gelen arızalar veya hatalı bağlantılar egzozda patlama sesi oluşumuna sebep olmaktadır. Egzoz sistemlerindeki en sık rastlanan arızalar genellikle sesle ilgilidir. Sistemde oluşan korozyon, darbe sonucu oluşan hasarlar ve bağlantıda yapılan hatalar egzozda ses sorunu olarak karşımıza çıkar.

Araba Neden Egzoz Patlatır?Pin
Araba Neden Egzoz Patlatır?

Egzozda patlama sesi oluşumunun sebeplerinden biri ani hızlanmalar sırasında gaza fazla yüklenilmesi sebebiyle egzozda ortaya çıkan ani tahliye talebidir. Bu tür durumlarda egzoz olağandan daha fazla titreşmeye yol açmakta, daha fazla ses ve titreşim meydana gelmektedir. Egzozun bağlantı elemanlarında bir hata olması halinde, araç hareket ettiğinde egzoz karosere çarpma sebebiyle rahatsız edici seslerin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu tür sorunlar yaşandığında aracın mutlaka servise çekilmesi ve bağlantıların kontrol edilmesi gerekir.

LPG ile çalışan araçlarda ise egzoz patlama sorunu genellikle eski tip enjeksiyona sahip olunması durumunda oluşmaktadır. Bu tür araçlarda patlamaya sebep olan faktörler arasında,

  • LPG ayarı ve motora giren hava miktarının ayarlı olmaması
  • LPG beyninde arıza olması
  • Buji kabloları, distribütör kapağı ve ateşleme bobini gibi parçalarda arıza olması yer almaktadır.

Bunun dışında motor sente ve avans ayarı olması gereken şekilde değilse aracın kalkışı sırasında egzozdan patlama sesleri gelir.

YouTube video

Yorum yapın