Arabadan Çöp Atmanın Cezası 2024 

Arabadan Çöp Atmanın Cezası 2024 hakkında araştırma içinde olanlar, bu yazıyı incelemeye devam ederek bilgi sahibi olabilirler. İşte ayrıntılar! 

73/b Trafik Ceza Kodu Nedir? 

Trafik ceza rehberine göre 73/b madde ceza kodu, araçlardan bir şey atmak veya dökmek olarak tanımlanmıştır. Bu kapsamda aracınızdan herhangi bir şey atmak veya dökmek kesinlikle yasaktır. Bu kurala uymayanlar, Karayolları Trafik Kanunu gereğince 73/b trafik cezası ile karşılaşırlar.

Arabadan Çöp Atmanın Cezası Ne Kadar?

Pin

Arabadan Çöp Atmanın Cezası Ne Kadar? hakkında araştırma yapanlar için hemen açıklayalım. 2024 yılında 73/b madde trafik cezası bedeli 690 TL olarak belirlenmiştir. Ancak cezanın tebliğinden itibaren 15 gün içinde erken öderseniz %25 indirimle birlikte 517,50 TL’ye düşecektir.

Ceza Puanı Oluyor Mu? 

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan trafik cezası rehberine göre 73/b trafik cezası durumunda sürücüye 10 ceza puanı verilir. Ayrıca bu puanların ne zaman silineceğini merak ediyor olabilirsiniz. Hemen belirtelim ki sürücü belgesinden ceza puanları silinmemektedir. Hatta, trafik suçunun işlendiği tarihten bir yıl geriye doğru, toplam 100 ceza puanına ulaşan sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süreyle geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar. Dolayısıyla, farklı trafik cezalarından kaynaklanan puanlar bir yıl içinde toplam 100’e ulaşırsa, ehliyetiniz alınır.

Trafik Cezası Nereye Ödenir? 

Trafik cezalarınızı ödemek için birçok seçeneğiniz mevcut. Bu kapsamda, anlaşmalı banka şubeleri, PTT şubeleri, mobil bankacılık uygulamaları, internet bankacılık şubeleri, e-Devlet ya da İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Arabadan Çöp Atmanın Cezası Ödenmezse Ne Olur? 

Eğer 73/b trafik cezasını bir ay içinde ödemezseniz her ay için cezanın tutarına %5 oranında faiz uygulanır. Bu demektir ki cezanın ödeme süresi dolduktan sonra her geçen ay için ceza miktarına ek olarak %5 faiz eklenir. Ayrıca aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak değerlendirilir. Yani, cezanızı bir ay içinde ödemediğiniz takdirde, ikinci ayın ilk gününden itibaren dahi faiz uygulanmaya başlar. Ancak bu faiz uygulamasında dikkate alınması gereken bir sınırlama vardır: Uygulanacak faiz miktarı, trafik cezasının tutarının 2 katından fazla olamaz. Yani, cezanın tutarının iki katını aşan bir faiz uygulanamaz.

Söz konusu kural, ceza miktarının hızla katlanarak yükselmesini engellemek ve sürücülere ekonomik açıdan aşırı yüklenmemesini sağlamak amacıyla konulmuştur.

Cezaya İtiraz Edilir Mi? 

73/b trafik cezasına karşı itirazda bulunmak istiyorsanız başvurunuzu trafik cezasının uygulandığı yerin sulh ceza hakimliklerine bizzat yapmanız gerekmektedir. İtiraz için gerekli belgeler şunlardır:

– 73/b trafik cezasına neden itiraz ettiğinizi belirten dilekçe,

– 73/b trafik cezasının fotokopisi,

– 73/b trafik cezasının tebligatı fotokopisi,

– Araç ruhsatının fotokopisi,

– Kimlik belgesinin fotokopisi,

– Ehliyetin fotokopisi,

– Varsa haklı olduğunuzu belirten somut delillerinizi gösteren ek belgeler.

Yukarıda belirtilen belgelerle birlikte 73/b trafik cezasının yazıldığı ilin sulh ceza hakimliklerine başvurarak itirazınızı yapabilirsiniz. Trafik hakkındaki diğer içeriklere göz atmak için tıklayınız

Yorum yapın