Arabalara Kış Bakımı Nasıl Yapılır?

Araçlar yaklaşık 10 aylık sürelerle periyodik bakım ihtiyacı duyar. Bakım periyodunun kış aylarına denk gelmesi halinde aksatılmadan yapılması, aracın zorlu yol koşullarında sorunsuz bir şekilde kullanımına imkân sağlayacaktır. Araçların kışa hazırlanması için yapılması gerekenler arasında ilk sırada kış lastiği kullanımı gelir. Bunun dışında yapılması gereken hazırlıklar aşağıdaki yazımızda belirtilmektedir.

Arabalara Kış Bakımı Nasıl YapılırPin
Arabalara Kış Bakımı Nasıl Yapılır
 • Kış lastiği
  Kış lastiği aracın karlı, buzlu havalarda tutuş gücünü yükselterek yolculukların daha güvenli bir şekilde yapılabilmesine olanak sağlar. Kış lastiğinin yanı sıra zincir ve çekme halatı bulundurulması da kış şatlarında yapılacak emniyetli sürüş için gereklidir.
 • Antifriz kontrolü
  Kış şartlarında radyatör sisteminde bulunan suyun donmaması için antifriz kullanımı gereklidir. Kullanılacak olan antifrizden istenilen performansın elde edilmesi, doğru oranı ayarlamakla mümkün olabilmektedir. Bu yüzden kışa aylarına girerken antifriz oranının kontrolünün yapılması gerekir.
 • Akü Bakımı
  Araçların kış şartlarına hazırlanması sırasında akü bakımının yapılması büyük öneme sahiptir. Beklenmeyen anlarda ve kötü kış koşullarında yolda kalmamak adına aküdeki su seviyesinin kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca kutup başlarının incelenmesi, varsa oksitlenmelerin sıcak su ile temizlenerek arındırılması gerekir. Dinamo şarj sistemi ve elektrot seviyelerinin kontrol edilmesi ve aküyü kısa devre olasılığından korumak adına her türlü metalden uzak tutmak ve kış aylarına girerken aracınızı kullanmayacaksanız kutup başlarını sökmek sorunsuz bir akü ile kışı geçirmenize olanak sağlayacaktır.
 • Yağ Değişimi
  Araçların kışa hazırlanma dönemlerinde yağ değişiminin de mutlaka yapılması, araç kullanım kataloglarında bulunan periyotlar doğrultusunda kontrollerin yapılması oldukça önemlidir.
 • Klima ve Kaloriferlerin Kontrol ve Bakımı
  Kış şartlarına hazırlıklar sırasında kalorifer hortumları ve klimalı araçlarda polen filtresi kontrolü ihmal edilmemelidir. Ayrıca arka cam rezistanslarının kontrol edilmesi camlarda buğulanmayı önlemesi açısından önemlidir. Kış hazırlıkları sırasında kontrol edilmelidir.
 • V Kayışı Kontrolü
  V kayışının sıcak yaz aylarında gevşemiş olma ihtimalini göz önünde tutarak kış öncesi bakımlarda gözden geçirilmesi gereklidir. Çünkü gevşek bir V kayışı arabadaki birçok aksamın istenilen verimlilikte çalışmamasına sebep olacaktır.

Araç Kış Bakımı Nasıl Yapılır?

YouTube video

Yorum yapın