Arabaların beyaz duman atmasının sebebi nedir?

Araçlar çalıştırılması esnasında egzozlarından çıkan dumanın rengi ve yoğunluğu, aracın herhangi bir arızaya sahip olup olmadığı hakkında ipuçları vermektedir. Bu sebeple zaman zaman araçlardan çıkan dumanın rengini kontrol ederek olası arızalara erken müdahale etmek mümkün olabilmektedir. Araçlardan çıkan dumanlar,

  • Beyaz
  • Siyah
  • Mavi

renklerde olabilmektedir.

Bu renklerin çıkma sebepleri tahmin edilebilmekle birlikte, duman renklerinin sebebi farklı ekipmanlarda oluşan arızalara bağlı olabilmektedir. Egzozdan beyaz duman çıkmasının sebebi, yakıtın içerisinde su bulunası veya yanma odasına girmemesi gereken suyun arıza sebebiyle giriyor olmasıdır. Bu tür durumlar araç çalıştırıldığında egzozdan beyaz duman gelmesine sebep olmaktadır.

Arabaların beyaz duman atmasının sebebi Pin
Arabaların beyaz duman atmasının sebebi

Yanma Odasına Su Girmesi Beyaz Duman Çıkışına Sebep Olur

Motorun çalıştırılması anında yanma odasına girmemesi gereken su, herhangi bir arıza sebebiyle giriş yapıyorsa bunun sebeplerinden biri silindir kapak contasının yanmış olma ihtimalidir. Suyun yanma odasına giriş sebeplerinden biri de, egzoz sirkülasyon devresi üzerinde yer alan contanın zarar görmüş olma olasılığıdır. Bu tür durumlarda soğutma suyu egzoz ile birleşerek çıkan dumanın beyaz olmasına sebep olmaktadır. Diğer bir sebep de, silidir bloğunda çatlak oluşumlarıdır. Turbo soğutma devresinde oluşabilecek çatlamalar da soğutma suyunun egzoza karışarak aracın beyaz duman atmasına sebep olabilmektedir.

YouTube video

Yorum yapın