Arabaların Direksiyonları Neden Titrer?

Arabalarda direksiyon titremesi oldukça kolay giderilebilen bir sorundur. Çözümü basit olmakla birlikte ihmal edildiğinde istenmeyen kazalara sebebiyet vererek can ve mal emniyetiyle ilgili risk etkenlerinden biri haline dönüşür. Genellikle küçük titremeler halinde başlayan bu sorun, ilerleyen dönemlerde aracın kontrolünde zorlanmalara kadar büyüyebilmektedir. Direksiyon titremelerinde genellikle sorunun kaynağı aracın yürüyen aksamında oluşan problemlerdir.

Ağırlıklı olarak ön takımda meydana gelen arızalar bu tür bir sorunun ortaya çıkmasına temel teşkil etmektedir. Arabalarda direksiyon titremelerine sebep olan diğer nedenler ise, kötü yol koşulları sebebiyle aracın çukur, tümsek gibi yerlerden geçerken rot başı, rotiller ve salıncakların yıpranmasına bağlı olarak rot ayarında bozulmaların meydana gelmesidir. Ayrıca araç lastiklerinin ömrünü tamamlamış olması, içerisinde yer alan çelik halatların kopması veya lastiğin balon yapması titremeye sebep olabilmektedir.

Arabaların Direksiyonları Neden Titrer
Arabaların Direksiyonları Neden Titrer

Jantlarda meydan gelen eğrilikler ve buna bağlı olarak balansın bozulması da, direksiyonun titremesine yol açabilmektedir. Aks bilyalarının dağılması ve fren disklerinin eğilmesi de titreme sorununun kaynakları arasında yer almaktadır. Bu tür bir sorunlarla karşılaşmamak adına gerekli periyodik kontrollerin yapılması, araçta aşınmış ve yıpranmış parçaların değiştirilmesi gereklidir.

Arabaların Direksiyonları Neden Titrer?

Yorum yapın