Araç Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir?

Araç camlarının buğulanması kış aylarında sıklıkla yaşanan bir sorundur. Görüş mesafesini azaltarak konforlu sürüşü engelleyen bu durum, bazı hallerde kazalara davetiye çıkaran bir soruna dönüşebilmektedir. Buğulanmaya sebep olan şey, kış aylarında araç dışındaki havanın soğuk, araç içinin ise sıcak olmasıdır. Geceleri daha fazla artan sıcaklık farklılıkları görüş mesafesinin iyice azalmasına sebep olacağından gerekli önlemler alınarak buharlaşmanın önüne geçilmelidir.

Araç Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir
Araç Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir

Buharlaşmayı Önleyecek Tedbirler

Camlardaki buharlaşmayı önlemek adına alınabilecek en kolay tedbir, iz bırakmayacak bir bezi sabunlayarak sıkmak ve nemli bir hale gelen bezle araç camlarını silmektedir. Böylece uzun müddet camlar buğulanmadan yolculuk yapmak mümkün olabilecektir.

Buharlaşmayı önleyecek bir başka yöntem de, seyir halindeyken sağ ve sol camları açmak suretiyle ısı farkını dengelemektir. Uzun süre kullanılması halinde sağlık sorunlarının yaşanmasına sebep olacak bu yöntem zorunlu hallerde uygulanmalıdır. Diğer bir yöntem de aracı çalıştırdıktan sonra klimaları açarak araç içerisinde bulunan buharı filtre etmektir. Klimayı açtığınız anda güneşlikleri de kullanarak cama verilen üflemenin daha etkin olmasını sağlamak mümkündür.

Buğulanmayı önlemek adına sıklıkla kullanılan bir başka yöntem de, buğu önleyici spreylerin kullanılmasıdır. Özellikle uzun mesafeli kış yolculuklarında araçta bulundurulması gerekir. Aracın içinin tam anlamıyla kuru olduğu ve buharın olmadığından emin olunan anda camlara sprey sıkmak ve silerek temizlemek araçta en az 3-4 gün süreyle buharlaşmanın önlenmesini sağlayacaktır.

Arabalardaki cam buğusu nasıl engellenir?

Yorum yapın