Araç Kasko Değeri Nerede Kullanılır?

Araç Kasko Değeri Nerede Kullanılır? Ne işe yarar? Kasko bedeli nedir? Nasıl belirlenir? Kısaca anlatalım.

Araç Kasko Değeri Nerede Kullanılır?

Araç edindiğiniz an kasko yaptırma gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Kanuni olarak mecburi bir sigorta türü olmasa bile kasko yaptırmak maddi kayıplar da size ekonomik kazanç olarak geri döner. Maddi kayıplarda hasarı sigorta şirketi karşılayarak sizi bir külfetten kurtarır.

Aracon kasko bedeli Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğince 1987′ den beri yayınlanan kasko değer listesi yardımı ile belirlenir. Bu liste her ay düzenli olarak güncellenmektedir. Listede son 15 senelik araçlar yer alır. Araçların cinsi, üretim tarihi, modeli gibi kriterler bulunur.

Araç kasko bedeli ilgili kurum tarafından her ay yayımlanır. Fakat poliçe değeri ruhsat sahibine, araç hasar durumuna, aracın plakasına ve sonradan eklenen aksesuarlara göre değişiklik göstermektedir. Bu fark değerleri yaklaşık olarak %10 ile %20 arasında seyretmektedir. Ödemiş olduğunuz primler araç kasko bedeli baz alınarak hesaplanır. Size ödenecek olan hasar bedeli poliçede yer alan araç kasko değerin e göre belirlenip ödenir. Bu detaylar için kasko değerini bilmeniz gerekmektedir. Aracınız bu liste içinde yoksa; araç için kasko poliçesi edinmek istediğiniz şirket ile belli bir değer belirlemelisiniz.

Kasko Değeri Nasıl Belirlenir?

YouTube video

Kasko değer listesi nedir?

YouTube video

Yorum yapın