Araç muayene ertelendi mi? Koronavirüs nedeniyle muayenesiz araçlara ceza yazılıyor mu -2020-

Araç muayene ertelendi mi? Muayene 3 ay ertelendi mi? Trafiğe çıkacağım, aracımın muayenesi olması gerekiyor mu? Araç muayene istasyonları açık mı? araç muayeneleri 3 ay ertelendi mi? Tuvturk muayene yapıyor mu? Koronavirüs (covid-19) tedbirleri kapsamında yapılan işlemlere ilişkin bilgiler, haberimizde. Okumaya devam edebilirsiniz.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan Araç muayene istasyonlarının açılması işletilmesi ve araç muayenesi hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 3 Nisan 2020’de 31088 sayılı resmi gazetede yayınlandı.

Araç muayene ertelendi mi?

Bu sorunun cevabı kısmen evet. Yani 3 Nisan 2020 ile 3 Temmuz 2020 tarihleri arasında muayenesi bitenlerden, 17 Ağustos 2020 tarihine kadar gecikme ücreti alınmayacak. Araç muayene cezası ve araç muayene muafiyetinde ise durum biraz farklı. Şöyle açıklayalım.

Araç muayene ertelendi miPin
Araç muayene ertelendi mi

Kimlere araç muayene ertelendi?

 • 65 yaş üzeri olan veya kronik rahatsızlığı olanlar, araçlarını 3 Temmuz 2020 tarihine kadar muayene yaptırmayabilirler. Yani bu kişilerin araç sahibi olmaları durumunda, 17 Ağustos’a kadar muayene zorunlulukları yoktur. Bu kişilere araç muayene cezası yazılmayacaktır.
 • Hususi araç sahibi olup, 3 Nisan’dan sonra muayenesi biten araçlar için de bu geçerlidir. Yani 3 Nisan ile 3 Temmuz 2020 arasında muayenesi biten araçlar da, 17 Ağustos’a kadar muayene yaptırabilirler.
 • Aracının muayenesi 3 Nisan’dan önce bitmiş olanlar, bu kısma dahil değildir. Yani aracınızın muayenesi 3 Nisan’dan önce bittiyse, randevu alıp yaptırmak zorundasınız. Aksi halde gecikme bedeli ödeyeceksiniz.
 • Kamyon, otobüs, minibüs gibi ticari araçlar, muayenelerini yaptırmak zorundadır. Araç muayene ertelenmesi, ticari araçları kapsamıyor.
 • Eğer 3 Nisan’dan önce muayene istasyonuna girdiyseniz, ancak ağır kusurlu olarak geçemediyseniz, 3 Temmuza kadar gecikme bedeli alınmaksızın aracınızı muayeneye sokabilirsiniz. Ancak araç muayene cezası yazılacağını söylemeliyiz.
Araç muayene ertelendi miPin
Araç muayene ertelendi mi

Araç muayeneleri 3 ay ertelendi mi?

Evet, araç muayeneleri, az önce de söylediğimiz gibi 3 ay ertelendi.

Araç muayene istasyonları açık mı?

Evet, araç muayene istasyonları, yani Tuvturk istasyonları açıktır. Muayene yaptırabilirsiniz.

Araç muayene trafik cezası yazılıyor mu?

 • Araç muayenesi 3 Nisan 2020 tarihinden önce bitenlere trafik cezası yazılıyor.
 • Kamyon, otobüs, minibüs gibi ticari araçlara muafiyet yok. Muayeneleri ne zaman biterse bitsin, trafik cezası yazılıyor.
 • 65 yaş ve üzerindekilerle, kronik rahatsızlığı olanların sahibi olduğu araçların muayeneleri, 27 Mart 2020 tarihinden önce bittiyse, trafik cezası yazılıyor.

Araç muayene cezası kaç para?

Araç muayene cezası 1. seferinde 288 TL, 2 ve daha fazlasında 598 TL’dir. 2 ve daha fazlasında araç kurtarıcı/çekici üzerinde teslim edilir.

Araç muayene ertelendi miPin
Araç muayene ertelendi mi

Araç Muayenesi ne demektir?

Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin muayene edilerek edilerek tespit edilmesidir.

Araç Muayene İstasyonu nedir?

Araçların niteliklerinin tespit ve kontrol edildiği, bunun için gerekli cihaz ve personeli bulunan, araç muayenesinin yapıldığı ve muayene kanallarının olduğu sabit yapıdaki tesislerdir.

Aracımızı neden muayene ettirmeliyiz?

 • Araç kusurundan kaynaklanan trafik kazaları azalır, trafik güvenliği artar.
 • Düzenli muayene sayesinde araç ömrü uzar ve ikinci el değeri artar.
 • Egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliği azalır.
 • Egzoz emisyonunun denetlenmesiyle gürültü kirliliği azalır.
 • Araçların performansının artmasıyla yakıt sarfiyatı azalır.

Araç muayenesinin faydaları nelerdir?

 • Aracınızın muayenesinin düzenli ve eksiksiz olması sadece sizin ve ailenizin değil başkalarının hayatı ve güvenliği için de önem taşımaktadır.
 • Muayenesi düzenli olan bir aracın kullanım ömrü artacağından sağlıklı muayene, bütçeniz için de artı bir değer oluşturur.

Aracımızı ne zaman muayene ettirmeliyiz?

 • Hususi (binek) otomobiller ve her türlü römorkları: Hususi (binek) otomobiller ile bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,
 • Resmi otomobiller ve her türlü römorkları: Resmi otomobiller ile bunların her türlü römorkları, ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir,
 • Lastik tekerlekli traktörler (LTT) ve her türlü römorkları: Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında üç yılda bir,
 • İki veya üç tekerlekli araçlar ve her türlü römorkları: İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir,
 • Diğer motorlu araçlar ve her türlü römorkları: Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları, ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir periyodik muayeneye tabi tutulur. (Taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar bu gruba dahildir.)
 • Üzerinde tadilat, montaj v.b değişiklik yapılan araçların ayrıca özel muayenesi zorunludur. Bu araçlar Tadilat Sonrası Muayene Onayı için TÜVTURK İstasyonları’na gelirler.
 • Karayoluna çıkmış olan araçların, teknik şartlara uyup uymadığı trafik zabıtasınca kontrol edilerek uygunsuzluk tespit edilenler, her an muayene istasyonlarına sevk edilip muayeneleri yaptırılabilir.

Araç muayenesi için aracı sadece ruhsatta yazan sahibi mi getirebilir?

Araç muayenesine aracı ruhsaatta yazan sahibinin getirmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Araç sahibinin dışındaki kişiler de aracı muayeneye getirebilirler. Ancak, aracı muayeneye getirerek araç muayene uzmanlarına teslim eden kişi, muayene sonrasında aracı teslim alabilir.

“Araç muayene ertelendi mi? Koronavirüs nedeniyle muayenesiz araçlara ceza yazılıyor mu -2020-” üzerine bir yorum

Yorum yapın