Araç Takip Sistemi Nedir?

Araç takip sistemi, araçların sayısal bir harita üzerinden takip edilebilmesini sağlayan bilgisayar yazılımıdır. Araçların ne zaman nerede bulunduğu ve nasıl kullanıldığı ile ilgili bilgilerin raporlanması amacıyla kullanılan araç takip sistemleri, işletmelerin verimliliğini artırmanın yanı sıra tasarrufa yönelik olarak da katkı sağlamaktadır. Araca takılan bir GPS alıcısı üzerinden uydu haberleşmesi sağlanarak, aracın konumunu anlık olarak belirleyen bu tür sistemler, internet üzerinden araç takip sunucularına aktarılan bilgiler vasıtasıyla, işlevsel hale gelmektedir.

Sistemde işlenen veriler bilgisayar, tablet ve akıllı cep telefonlarından görüntülenerek, 7/24 denetimin sağlanması mümkün hale gelmektedir. Araç takip sistemi, işletmelerin ihtiyaçlarına göre farklı tasarımlarla kullanıma sunulmakta olup, sadece araç konumunu belirleyen takip sistemleri olduğu gibi, aracın yakıt tüketimi ile ilgili bilgilerin de alınabildiği sistemler mevcut bulunmaktadır.

Araç Takip Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Araç takip sistemlerinin sağladığı en önemli avantajlardan biri, araç güvenliğinin sağlanmasıdır. Çalınma veya kaybolma gibi olumsuzluklarda en kısa sürede müdahale imkânı sağlayan takip sistemi, iş gücü ve maddi kayıpların önüne geçerek kullanıcısına önemli bir avantaj sağlar. Bunun dışında,

  • Aracın sürüş güvenliğini ve performansını artırır,
  • Yakıt tasarrufu sağlar
  • Zamandan tasarruf sağlar

Özellikle nakliye, lojistik, hizmet araçlarının takibini anlık bilgilerle kullanıcıya sunan araç takip sistemleri, araçların hangi konumda bulunduklarını, izledikleri rota bilgilerini, araçların nasıl kullanıldıklarını ayrıntılı olarak sunan bir teknolojidir. Kullanıcılar sistem sayesinde araçların amaca yönelik olarak kullanılıp kullanılmadığı ve sürücü davranışlarını takip edebilme olanağına da sahiptir.

Araç Takip Sistemi fiyatları ne kadar?

Araç Takip Sistemi fiyatları, kalite ve özelliğine göre değişkenlik gösterse de, 200-500 TL arasındadır. Tabii bu fiyata montaj dahil değildir.

YouTube video

Yorum yapın