Araç tescil belgesini araçta bulundurmamanın cezası nedir? (2023)

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 23/2-a maddesi nedir? Araç ruhsatını (tescil belgesini) araçta bulundurmamak/evde unutmak yasak mı? Araç trafikten men ediliyor mu? Konuyla ilgili tüm detaylar haberimizde.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 23/2-a maddesi

Araç tescil belgesi ve tescil plakasının, araç üzerinde uygun durumda bulundurulması zorunludur. Araç tescil belgesini araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 370 Türk Lirası idari para cezası verilir. Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilir.

Araç ruhsatını bulundurmamanın cezası nedir? (2023 yılı)

Her ne kadar ruhsat olarak kullanılsa da, aslında doğrusu araç tescil belgesidir. Araç tescil belgesini evde unutmanın, kaybetmenin ya da göstermemenin cezası 370 TL’dir. 15 gün içerisinde %25 indirimli olarak, 277,50 TL ödenir.

Araç ruhsatını unutursak araç trafikten men edilir mi (araç bağlanır mı) ?

Yukarıda da gördüğünüz gibi kanunda, “Araç bilgileri doğrulanıncaya kadar trafikten men edilir” der. Burada anlatılmak istenen; trafik polisleri ya da jandarma trafik personeli aracınızı kontrol ettiğinde, Jabs ya da Polnet sorgulama sistemleri üzerinden bilgileriniz birbiriyle tutuyorsa, sadece idari para cezası yazılır. Aracınız men edilmez. Ancak bilgilerde tutarsızlık varsa ya da şüpheli bir durum görüldüyse, araç ruhsatınızı getirene kadar trafikten men edebilirler.

Trafik belgesini bulundurmak zorunlu mu?

Bildiğiniz gibi eskiden araç ruhsatları 2 sayfaydı. Birinde araç sahibinin kimlik ve adres bilgileri, diğerinde muayene bilgileri yazardı. Fakat geçtiğimiz yıllarda düzenlenen bir yasa ile, artık trafik belgesi dediğimiz muayene tarihlerinin yazdığı sayfanın basımı ve bulundurulması iptal edildi. Muayene istasyonunun size verdiği ek1 belgesini, yani muayeneden geçtiğinizi belirten, A4 boyutlarındaki kağıdı araçta bulundurmanız yeterli.

Konuyla alakalı fikirlerinizi ya da sorularınızı, aşağıda bulunan yorum kutucuğuna yazarak bizlere gönderebilirsiniz. Tüm sorularınız, en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

Yorum yapın