Araçlara çakar lamba takmanın cezası nedir? (2023)

Araçlara çakar lamba takmanın cezası nedir? Çakar lamba takılırsa araç bağlanır mı? Çakar lamba nedir? Çakar lamba takıldığında araç sahibine ceza yazılır mı? 26/2 maddesi cezası nedir? Kimler araçlarına polis çakarı ve sireni taktırabiliyor? Konuyla ilgili tüm detaylar haberimizde.

Çakar lamba ve siren nedir?

Çakar lamba; araçlarının tavanına ya da ön panjurlara takılan, kırmızı ve mavi ışıklarının sırayla yanıp söndüğü cihazlardır. Siren ise; elektrikle çalışan, yüksek ses seviyesinde işaret veren cihazlardır.

Araçlara çakar lamba takmanın cezası
Araçlara çakar lamba takmanın cezası

2023 Araçlara çakar lamba cezası nedir?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 26. maddesi ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 60. maddesinde, bu konuyla ilgili yasalar belirlenmiştir.

Trafik cezası 26/2 maddesi: Mevzuatta belirtilen ışıklı ve/veya sesli uyarı işareti veren cihazları mevzuatta izin verilmeyen araçlara takmak ve kullanmanın cezası 2023 yılında 4.064 TL’dir. 15 gün içerisinde %25 indirimli olarak 3.048 TL ödenir.

Çakar lamba ve siren takılırsa araç bağlanır mı?

1 yıl içerisinde 3 kez aynı maddeden ceza yazılan araçlar, 15 gün süre ile trafikten men edilir.

Çakar lamba ve siren cezası araç sahibine de yazılır mı?

Sürücü ve araç sahibi farklı ise, her seferinde araç sahibine de 4.064 TL ceza uygulanır.

Araçlara çakar lamba takmanın cezası
Araçlara çakar lamba takmanın cezası

Çakar lamba ve siren takanlara hapis cezası var mı?

Araçlarına çakar lamba ve siren takmak idari suçlardandır. Sadece trafikte geçiş üstünlüğü için kullanılıyorsa, idari para cezası vardır. Fakat bu şekilde adli bir suça karışılırsa ya da kendilerine maddi çıkar sağlanırsa, adli soruşturma için mahkemeye sevk edilirler.

Çakar lambalı araçların geçiş üstünlüğü var mı?

Mevzuatta çakar lamba ve siren takmasına izin verilen araçların trafikte geçiş üstünlüğü vardır. Fakat maalesef ülkemizde onbinlerce araç, yetkisi olmamasına rağmen bu aparatları kullanıyor. Vatandaşların bunu bilme gibi bir imkanı olmadığı için, yapmanız gereken aracın plakasını alarak, 155 hattına bildirmektir.Trafik polisleri verdiğiniz aracın kontrolünü yaparak, izinsiz çakar lamba ve siren takan araçlara gerekli cezai işlemleri uygulayacaktır.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

Yorum yapın