Trafik Cezaları

Araçlara izin almadan yazı ya da logo yapıştırma cezası nedir?

Araçların sağına ya da soluna, önüne ya da arkasına izin almadan yazı ya da logo yapıştırmanın cezası nedir? Logoyu araç tescil belgesine (ruhsata) işletmeme cezası nedir? 26/3 maddesinin cezası nedir? Araç trafikten men edilir mi?

Araçlara logo ya da yazı yapıştırmak yasak mı?

Araçların camlarına ya da kaportasına logo ya da yazı yapıştırmak yasaktır. Araç ruhsatına (tescil belgesine) işletilebilen logo ya da yazı yapıştırılabilir. Kamyon arkası yazılar, güzel sözler, reklam amacı güden herhangi bir kelime ya da cümle yapıştırılması kesinlikle yasaktır.

Trafik Kanunu 26/3 maddesi nedir?

Yazı ve logoyu ruhsata işletmemenin cezası nedir?

Trafik cezası 26/3 maddesi: Araçların dışında bulundurulması zorunlu işaretlerden başka, araçlara; izin alınmaksızın reklam, yazı, işaret, resim,
şekil, sembol, ilan, flama, bayrak ve benzerlerini takmak, yazmak, sesli ve ışıklı donanımları bulundurmanın cezası 132 TL ve 5 ceza puanıdır. 15 gün içerisinde %25 erken ödeme indirimi ile 99 TL olarak ödenir. Bu ceza hem sürücüye hem de araç sahibine yazılır.

Araçlara izin almadan yazı ya da logo yapıştırma cezası
Araçlara izin almadan yazı ya da logo yapıştırma cezası

İzinsiz yazı ya da logo yapıştırılırsa araç bağlanır mı?

2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yer alan 2 sayılı cetvele göre; Araç işleticisinin ticari ad veya unvanı ile işletmeci kuruluşun tanıtımına yönelik logo, amblem ve benzeri mahiyetteki yazı, resim ve işaretler aracın camları, tekerlekleri, ön ve arka kısımları dışındaki alanlar üzerinde bulunabilir. Otobüs ve minibüslerin ayrıca ön ve arkalarına işleticinin kısa ticari ad veya unvanı da yazılabilir.

Ancak; Ticari ad veya unvan ile logo, amblem ve benzeri mahiyetteki yazı, resim ve işaretlerin araç tescil belgesine işletilmesi gereklidir. İşletilmediği takdirde, yukarıda belirttiğimiz ceza uygulanır.

Ceza ile birlikte sürücüye 7 güne kadar izin verilir. Bu izin süresi 1 gün de olabilir 7 gün de. Tamamen o ilde yapılan uygulamaya bağlıdır. Verilen izin süresi sonunda araçta üzerinde bulunan logo, amblem ve yazılar araç ruhsatına işletilmezse ya da sökülmezse, araç trafikten men edilir.

Bu yazı içerisinde aşağıdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

  • Trafik cezası 26/3 maddesi nedir?
  • Logo, amblem ve yazılar aracın neresine yapıştırılır?
  • Logo ve yazılar işletilmezse araç bağlanır mı?
  • İzinsiz logo ve yazı yapıştırılınca araç sahibine de ceza yazılır mı?

Not: Ceza miktarları 2020 yılına aittir.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı