Araçlarda Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilmelidir? Sentetik yağ ne zaman kullanılmalı?

Araçlarda motor yağlarının zamanında ve eksiksiz bir şekilde tamamlanması hem motor performansı açısından, hem de aracın en üst düzey performansla kullanılması bakımından önemlidir. Peki Araçlarda Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilmelidir? Sentetik yağ ne zaman kullanılmalı? Kime yaptırılmalı? İşte merak edilen detaylar.

Motor yağı metallerin sürtünün aşınmasını önleyerek araçta kullanılan parçanın uzun ömürlü ve üst düzey verimlilikle çalışmasına olanak sağlar. Düşük sıcaklıklarda aracın daha kolay çalışmasını sağladığı gibi, yüksek sıcaklıklarda da yakıttan tasarruf edilmesini mümkün kılar. Ancak tüm bu avantajlardan yararlanabilmek, aracınıza doğru yağı seçmenizle mümkün olabilmektedir.

Araçlarda Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilmelidir? Sentetik yağ ne zaman kullanılmalı?

Araçlarda motor yağının değişme süreleri araç modeline ve motor yapısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak yüksek performans elde edilebilmesi adına araç yağlarının 10 ila 15 bin kilometrede bir değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Aracın fazla kullanılmaması bu süreyi uzatırken, sürekli kullanılan araçlarda bu süre daha da kısalabilmektedir.

Araca yapılması zorunlu olan periyodik bakım dönemlerinde motor yağının kontrol edilmesi ve ihtiyaç halinde değiştirilmesi gereklidir. Aracın kullanma kılavuzunda yazılı bulunan yağın seçimine öncelik verilmeli, soğuk kış mevsimlerinde sentetik yağ kullanımı tercih edilmelidir.

Yorum yapın