Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Araçlarda yakıt tasarrufu sağlayabilmenin ilk koşulu, araç bakımının aksatılmadan ve gerektiği şekilde yapılmasıdır. Aracın yakıt tüketimi motor hacmine bağlı olmakla birlikte, kullanım şekline göre de farklılıklar göstermektedir. Araç sahipleri bazı hususlara dikkat etmek suretiyle yakıt tasarrufu sağlayarak araçlarının uzun ömürlü olmasını temin edebilirler.

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl YapılırPin
Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

Arabalarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  • Araç bakımının periyodik olarak yapılması,
  • Sürüş sırasında aşırı hızdan kaçınmak
  • Çok sık dur kalk yapmamak,
  • Araç lastiklerinde doğru seçim yapmak,
  • Sürüş sırasında aracı camları veya tavanı açmadan kullanmak,
  • Klima, buğu önleyici, gibi aparatları gereksiz kullanmamak
  • Ani fren yapmaktan kaçınmak,
  • Trafikte uzun süre beklenecekse motoru durdurmak

Yakıt tüketimi sağlamak adına sürücülerin uygulayabileceği yöntemler arasında yer almaktadır. Aracın yeni olması ve motor hacminin düşüklüğü de yakıt tasarrufu sağlayan unsurlardır. Seyir sırasında ani hız artışları motora birden yüklenme sebebiyle normalden daha fazla yakıt tüketimine sebep olacağı için, seyir halindeyken mümkün mertebe şerit değiştirmeden ve ani hızlanmalardan kaçınmak gerekir.

Kullanılan Yakıtın Cinsi Yakıt Tüketiminde Önemli Bir Etkendir

Yeni araç alınırken mümkün olabildiğince çevreye duyarlı yenilikçi teknolojiler kullanılarak üretilen modeller arasından tercih yapılmalıdır. Ayrıca, benzinli araçlar yerine dizel yakıtla çalışabilen araçların tercih edilmesi yakıt tüketimini büyük oranda düşürmektedir. Yakıt tüketimini artıran bir başka etken de aracın ağırlığıdır. Bu sebeple ihtiyaç duyulmaması halinde kütle ağırlığı yüksek olan araçlardan uzak durulmalıdır. Kış aylarında araçlarda kullanılan ve kaymayı öneyen kış modu, araçta güvenliği sağlayan bir eklenti olmasına rağmen, gereksiz kullanıldığında yakıt tüketimini artıran bir donanımdır.

YouTube video

Yorum yapın