B Sınıfı Sürücü Belgesi Hangi Araçları Kullanır?

B Sınıfı Sürücü Belgesi Hangi Araçları Kullanır? konusuna dair detayları aşağıda bulabilirsiniz. 

B Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir? 

B sınıfı sürücü belgesi nedir? B sınıfı sürücü belgesi, otomobil ve kamyonet gibi belirli araçları kullanma yetkisi veren bir sürücü belgesidir. Bu belge, sürücülerin günlük taşımacılık ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan araçları kullanmalarına olanak tanır.

B Sınıfı Sürücü Belgesi İle Hangi Araçlar Kullanılır? 

B sınıfı sürücü belgesi hangi araçları kullanır? sorusuna binaen, B sınıfı ehliyet, en yaygın kullanılan ehliyet türlerinden biridir ve otomobil kullanımını kapsar. Ancak B sınıfı ehliyet sahipleri yalnızca otomobil değil, aynı zamanda kamyonet gibi araçları da kullanabilirler. Bu ehliyet türüne sahip olanlar, B, B1, M, D1 ve F sınıfı araçları da kullanabilmektedir. Bu araçlar arasında otomobil, 4 tekerlekli motosiklet, traktör ve azami yüklü ağırlığı 4250 kilogram olan birleşik araçlar bulunmaktadır. 

B Sınıfı Sürücü Belgesi Nasıl Alınır?

Pin

B sınıfı sürücü belgesi nasıl alınır? Bu belgeyi almak isteyen adaylar için belirlenen şartlar bulunmaktadır. Öncelikle başvuran kişinin en az 18 yaşında olması gerekmektedir. Bu yaş sınırını geçmiş olan bireyler, B sınıfı ehliyet sürücü kurslarına başvurabilirler. Ancak henüz 18 yaşına ulaşmamış olanlar, B sınıfı ehliyet için başvuramazlar.

Sürücü kursları, B sınıfı sürücü belgesi almak isteyen adaylardan çeşitli belgeler ve şartlar talep etmektedir. Bu belgeler arasında yaş sınırını kanıtlayan belge, kimlik fotokopisi, önceden alınmış ehliyet varsa onun fotokopisi, eğitim durumunu gösteren belge, 6 adet fotoğraf, sağlık raporu, kan grubunu gösteren belge, adli sicil kaydı beyanı ve adres beyanı bulunmaktadır. Bu belgelerin ve şartların tamamlanmasının ardından sürücü adayı ehliyet almak için sürücü kursuna başvurur. Adayın, teorik dersleri tamamlaması ve ardından iki aşamalı yazılı ve direksiyon sınavlarını başarıyla geçmesi gerekmektedir. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar, direksiyon sınavına girmeye hak kazanır. Bu süreçlerin başarıyla tamamlanmasıyla adaylar B sınıfı sürücü belgesine sahip olurlar.

B Sınıfı Sürücü Belgesi Hangi Araçları Kullanamaz? 

B sınıfı sürücü belgesi hangi araçları kullanamaz? B sınıfı ehliyet, her sınıfta olduğu gibi bazı araçları kullanma yetkisini içermemektedir. Ancak genellikle diğer ehliyet sınıflarının temelini oluşturur ve birçok taşıt türünü kullanma izni sağlar. Bununla birlikte B sınıfı ehliyet sahiplerinin kullanamayacakları belirli araçlar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • 125 cc’ye kadar, 35 kw’a kadar ya da 35 kw’ü geçen motosikletler (A1, A2, A sınıfları)
  • Römorklu otomobil ve kamyonetler (BE sınıfı)
  • 7500 kilograma kadar kamyon ve çekiciler (C1 sınıfı)
  • 12000 kilograma kadar kamyon ve çekiciler (C1E sınıfı)
  • Kamyon ve çekiciler (C sınıfı)
  • Minibüsler (D1 sınıfı)
  • Römorklu minibüsler (D1E sınıfı)
  • Minibüsler ve otobüsler (D sınıfı)
  • Römorklu minibüsler (DE sınıfı)

Trafik kuralları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için sitemizi incelemeye devam edebilirsiniz. 

Yorum yapın