2023 Cam filmi cezası nedir?

Araçların camlarına film çektirme cezası nedir? Cam filmi cezası nedir? Film camlı araç bağlanır mı? 30/1-b maddesinin cezası nedir? Cam filmlerine kaç gün izin verilir? Cam filmleri nasıl sökülür?

Cam filmi nedir?

Araçların camlarına takılan, ışığın geçirgenliğini azaltan aksesuarlardır.

Cam filmi dereceleri nelerdir?

Cam filmi dereceleri; 1 numara, 2 numara, 3 numara ve 4 numaradır. En açık olan 1 numara, en koyu olan da 4 numaradır.

  • 1 numara film %50 geçirgen
  • 2 numara film %35 geçirgen
  • 3 numara film %20 geçirgen
  • 4 numara film %5 geçirgendir.
Cam filmi cezasıPin
Cam filmi cezası

Araç camlarına film çekmenin cezası nedir (Cam filmi cezası)?

2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 63. maddesinde, “Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır”. denilmektedir.

Trafik cezası 30/1-b maddesi: Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmanın cezası 951 TL ve 20 ceza puanıdır. 15 gün içinde % 25 erken ödeme indirimiyle birlikte bu rakam 713,25 TL‘ye düşmektedir.

Film camlı araçlar bağlanır mı?

Camlarına film çektirilmiş araçlara ilk seferinde ceza ile birlikte 7 güne kadar izin verilir. Bu süre sonunda camlardaki filmler sökülmezse, araç trafikten men edilir.

Cam filmleriyle ilgili merak edilenler

Cam filmleriyle alakalı en fazla sorulan soruları ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Cam filmleri serbest oldu mu?

Hayır. Cam filmleri ile alakalı geçtiğimiz yıllarda bir düzenleme yapılmıştı. Buna göre ön camlarda kesinlikle film olmayacak. Ön yan camlarda 1 numara, diğer camlarda en fazla 2 numara filmler çekilebilecek. Tabii bu cam film uygulamasını yapacak olan firma TSE onaylı olacak ve malzemeler de yine TSE onaylı olacak.

Cam filmi cezasıPin
Cam filmi cezası

R43 cam filmi nedir?

R43, araçların orijinal fabrika çıkışlarında yapılan cam film uygulamasıdır. Üzerinde 43R, E9, V yazmaktadır. Çeşitli testlerden geçtiği için güvenilir bir uygulamadır.

Cam filmi markaları nelerdir?

Piyasada onlarca farklı marka vardır. En bilinenleri; Ziebart, Llumor, Sonax, ASWF (American Standart Window Film), 3M, Rayban, Solargard, Hexis, Arlon, Oracal.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

Yorum yapın