Dur İhtarına Uymamanın Cezası (2023)

Siz de buraya trafikte polisin dur ihtarına uymamak cezası nedir, ne kadardır, ödemesi nasıl yapılır, itiraz nasıl edilir sorularının yanıtlarını öğrenmeye mi geldiniz?

O zaman hemen söyleyelim son derece doğru bir yerdesiniz. Bu yazıda sizlere bu konu hakkında kafanızda en ufak bir soru işareti kalmayacak biçimde bilgiler vereceğiz.

Hadi dilerseniz hemen başlayalım.

47/1-A Trafik Ceza Maddesi Nedir?

Öncelikli olarak ”47 1 a trafik cezası nedir?” sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şu şekilde bir açıklama yapılabilir:

Daha önce başına gelenlerin çok iyi bildiği üzere polisten kaçmanın cezası bu madde ile tanımlanmaktadır.

Tam ifadesi ise kanunda şu şekilde açıklanmaktadır: , “Trafiğin akışını denetlemek ile görevli zabıta ve diğer yetkililerin uyarı işaretlerine uyulmadığı takdirde verilen cezadır”.

Bu ceza türü 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddesinde yer almaktadır. Yani ceza maddeleri içinde dur ihtarına uymama ile ilgili olan ceza maddesidir.

Dur İhtarına Uymama Cezası Ne Kadardır?

Şimdi de ”Dur ihtarına uymamam cezası ne kadardır?” onu açıklayalım: Karayolları Trafik Kanununu 47/1-a maddesine göre 2023 senesi için bu rakam 951 Türk Lirasıdır. 15 günlük erken ödeme süresinde ödeme yapılır ise bu rakam yüzde 25 düşük olarak 713,25 TL şeklinde ödenmektedir.

Ayrıca 2022 senesi rakamını merak edenler için o senenin ücreti ise 427 Türk Lirasıdır. Ceza puanı ise 20 olarak belirlenmiştir.

Nasıl İtiraz Edilir?

Kişiler dur ihtarına uymadığı için bir ceza alır ise o zaman bir itiraz dilekçesi yazarak kendi yaşadıkları kentte olan Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yapabilir.

Hakim itiraz dilekçesini inceleyip gerekli tetkikleri yaptırdıktan sonra nihai kararı verir. Burada hakim gerekli olması durumunda itiraz eden kişiden ekstra belgeler isteyebilir.

Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kişiler böyle bir ceza aldığı zaman farklı biçimlerde ödeme yapabilir.

Bunlardan bir tanesi PTT şubelerine ve ilgili bankalara cezanın ödenmesidir.

Yine Maliye Bakanlığının ilgili muhasebe birimlerine de ödeme yapılabilir.

Online ödeme yapmak isteyenler ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online işlemler bölümünde ilgili bölümlere girerek ödeme yapabilirler. Nereden ödeme yapılırsa yapılsın ödenen miktar değişmez. Aynıdır. Ekstra ücretler çıkmaz.

“Dur İhtarına Uymamanın Cezası (2023)” üzerine bir yorum

Yorum yapın