E Sınıfı Ehliyet Sahipleri Hangi Araçları Kullanır?

E Sınıfı Ehliyet Sahipleri Hangi Araçları Kullanır? konusuna dair merak ettiğiniz tüm bilgileri aşağıda net olarak bulabilirsiniz. 

E Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir?

Pin

E sınıfı sürücü belgesi nedir? E sınıfı sürücü belgesi, B, B1, D1, F ve M sınıfı ehliyet sahibi olan kişilerin kullandığı tüm vasıtaları kullanabilen bir ehliyet sınıfıdır. Geçerlilik süresi 5 yıldır.

E Sınıfı Sürücü Belgesi İle Hangi Araçlar Kullanılır? 

E sınıfı sürücü belgesi hangi araçları kullanır? sorusuna yanıt olarak üstte de ifade edilen bilgilerden de görülebildiği gibi son derece kapsamlı olan ehliyet türlerinden bir tanesidir ve otomobil kullanımını da içerir. Lakin E sınıfı ehliyet sahipleri sadece otomobilleri değil, aynı zamanda kamyonet vb. araçları da bu ehliyet ile kullanabilmektedir. Kullandıkları vasıtalar arasında otomobil dışında hafif ticari araç ve kamyonlar da yer alır. 

E Sınıfı Sürücü Belgesi Nasıl Alınır? 

E sınıfı sürücü belgesi ülkemizde en son 2016 senesinde verilmiştir. Sonrasında bu ehliyet türü ortadan kalkmıştır. Onun yerine C ve D sınıfı ehliyetlere sahip olunması gerekir. E sınıfı ehliyet sahibi olmak için onaylı bir sürücü kursuna giderek önce eğitim almak ve sonrasında önce yazılı, sonrasında ise uygulama sınavında başarılı olmak gerekir.

Kayıt olduktan sonra sürücü kursları, E sınıfı sürücü belgesi almak isteyen kişilerden değişik türden  evraklar talep etmekte ve yasal mevzuatlar içinde belli bazı şartları yerine getirmelerini istemektedir. İstenen bu evraklar arasında, bireyin yaşının sınırını kanıtlayan evrak, kimliğinin fotokopisi, önceden alınmış ehliyet var ise onun fotokopisi,  bireyin eğitim durumunu gösteren evrak, 6 tane yeni çekilmiş arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf,  onaylı sağlık raporu, kan grubunu gösteren evrak, adli sabıka kaydı ve de adres beyanı yer alır. Bu evrakların ve koşulların tamamlanmasının ardından kişiler, ehliyet almak için sürücü kursuna başvuru yapar. Derslere devam eder ve sonrasında tüm sınavları geçtikten sonra E sınıfı ehliyet sahibi olabilirler. 

Aranan koşullar arasında yaş sınırı da vardır. Kamyon ve kamyonet için yaş sınırı 22, otobüs için yaş sınırı 24 ve diğer araçlar için ise yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Elbette bir de gerek sürücü kursu gerek ise sınav için ödenen ücretler de mevcuttur. Bunların da baştan ödenmesi gerekir. 

E Sınıfı Sürücü Belgesi Hangi Tür Araçları Kullanamaz? 

E sınıfı sürücü belgesi hangi araçları kullanamaz? E sınıfı ehliyet sahibi olanlar, sadece tır kullanamaz. Bunun dışında kullanamadıkları başka herhangi bir araç yoktur.

Trafik kuralları hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak isterseniz sitemizi incelemeye devam edebilirsiniz. 

Yorum yapın