Egzoz Nedir? Nasıl Çalışır?

Egzoz içten yanmalı motorlara sahip bulunan araçlarda kullanılan ve hava yakıt karışımının bıraktığı gazın sesini absorbe ederek dışarı atılmasının sağlayan bir araçtır. Ses kirliliğini önlemek adına önemli bir işlevi yürüten egzoz sistemi, borularla taşınan sesin iç bölümlerde bulunan elyaf gibi malzemelerle soğurulmasını sağlar. Böylece egzozdan çıkması muhtemel gürültü minimuma indirilerek daha düşük desibellerde ses çıkışına olanak sağlanır.

Aracın çalıştırılması ile birlikte motorda yanan gaz, manifoltdan egzoz borusuna gelir. Araçta katalitik konvertör mevcutsa açığa çıkan zehirli gazların bir bölümü arındırılarak borular vasıtasıyla egzozdan dışarıya atılır. Aracın çalışmasını takiben motorda bulunan valfler açıldığında ses dalgaları büyük bir basınçla araç dışına çıkmak ister. Oldukça yüksek desibelde çıkış yapan ve çıkışta insanı rahatsız edecek seviyede bulunan bu sesler egzoz sistemi sayesinde minimum seviyeye indirilir.

Egzoz Nedir? Nasıl Çalışır?Pin
Egzoz Nedir? Nasıl Çalışır?

Egzoz Nasıl Çalışır?

Aracın çalışması ile birlikte egzoz borusundan içeri giren ses dalgaları yüzlerce küçük deliğe sahip borudan içeri girip, çıkış borusundaki küçük deliklerden geçerek dış ortama çıkar. Bu işlem sırasında karşı duvardan yansıyan ses dalgaları dairesel biçimdeki delikten geçerek geri yansıtılır. Yankılayıcı odasına giren ses dalgaları birbiri üzerinde yansıyarak absorbe edilir. Bu işlem sonrasında yanma ile şiddetlenen ses, çıkış borusundan oldukça düşük desibeller yaratarak çıkar.

Paslanmaz çelik kullanılarak imal edilen egzoz boruları araçlarda yüksek performans ve düşük desibellerde ses çıkışını sağlayacak biçimde üretilmektedir. Yanma odasında biriken gazın rahat çıkması motor performansını artırdığı gibi yakıt tasarrufunda da büyük öneme sahip bulunmaktadır. Günümüz teknolojisi ile üretilen egzozlar insan kulağını rahatsız etmeyecek frekansların saptanarak kullanıma sunulmaktadır.

YouTube video

Yorum yapın