Ehliyeti yanında bulundurmama cezası nedir? (2023)

Ehliyeti yanında bulundurmama (Taşımama) cezası nedir? Ehliyeti unutmanın cezası ne kadar? Kimlik numarasından ehliyet çıkmıyor mu? 44/1-b maddesi nedir? İşte konuyla ilgili bilmeniz gerekenler.

Ehliyeti yanında bulundurmama cezası nedir?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 44/1-b maddesi gereği, araç kullanan tüm sürücüler, sürücü belgelerini yanlarında bulundurmak ve yetkililer tarafından istenildiğinde göstermek zorundadırlar.

Trafik cezası 44/1-b maddesi: Araç kullanırken sürücü belgesini yanında bulundurmamak ve yetkililerin her isteyişinde göstermemenin cezası 2023 yılında 951 TL ve 5 ceza puanıdır. 15 gün içinde %25 erken ödeme indirimi ile birlikte 713,25 TL olarak ödenmektedir.

Kimlik numarasından ehliyet görünmez mi?

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasından, trafik polislerinin ve jandarmaların polnet ve jabs sisteminden yaptıkları sorgulamada, sizin sürücü belgeniz görünmektedir. Sürücü belgenizi nereden aldığınız, belge numaranız, hangi yılda aldığınız, ehliyet sınıfınız ve ceza puanlarınız gibi bilgilerin tümü görünmektedir. Fakat maalesef kanun, ehliyetinizi yanınızda bulundurmanızı şart koşuyor. Daha iyi anlayabilmeniz için birkaç örnek verelim.

  • Ehliyetinizi evde unuttunuz. Evinize bir hırsız girdi ve ehliyetinizi aldı. Daha sonra başka bir eve hırsızlık için girdi ve sizin ehliyetinizi bıraktı. Bir numaralı şüpheli siz olursunuz. O saatte nerede olduğunuzu ve ehliyetinizin çalındığını ispatlamanız gerekmektedir. Trafik polisi ya da jandarma sizin ehliyet ve ruhsatınızı sorguladıktan sonra, 44/1-b maddesi gereği ceza uygulamazsa, bu hem sizin, hem de sizin sorgulamanızı yapan memurlar için bir risk taşır. Eğer ceza yazılmazsa, sizin ehliyetinizi çaldırdığınızı ispatlamanız imkansıza yakın olur. Ceza uygulamayan ekip de, eksik işlem yapmaktan soruşturma geçirir.
  • Kamyon şoförü olduğunuzu düşünelim. Ehliyetiniz takografta kaldı. Kendi otomobilinizle denetime girdiniz ve ehliyeti ibraz edemediniz. Size ceza uygulanmadığını farzedelim. Kamyonu bir başka sürücü kullanırken kaza yaptı ve vefat etti. Takografta sizin ehliyetiniz olduğundan, ilk belirlemelere göre ölen kişinin siz olduğu düşünülebilir ve ailenize sizin vefat ettiğiniz haberi gidebilir. Diğer bir sorun, ehliyetinizi bilerek ve isteyerek verdiğiniz düşünülebilir. Tabii size işlem yapmayan memurlar yine soruşturma geçirir.

Örnekler biraz abartı gibi gelebilir. Fakat hayatta olmaz denilen şeyler olabiliyor. Bu yüzden sürücü belgenizi yanınızdan ayırmayın.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

Yorum yapın