Ehliyetsiz araç kullanma cezası nedir? Ehliyetsizlik cezası 2023’te kaç para oldu? Araç bağlanıyor mu?

Sürücü belgesiz araç kullanmanın cezası kaç para? 36/3-a maddesi nedir? Ehliyetsiz araba kullanma cezası ne kadar? Ehliyetsiz araç kullanma cezası araç sahibine yazılır mı? Ehliyetsiz araç kullanırken yakalanılırsa araç bağlanır mı? 36/3-a maddesi nedir? Ehliyetsiz araç kullanırken kaza yaparsam ne olur? Hapis cezası var mı? İşte merak ettiğiniz tüm detaylar…

Ehliyetsiz araç kullanma cezası ne kadar? (2023)

Sürücü belgesiz araç kullanma cezası, 2023 yılında 36/3-a maddesi gereği 8.190 TL’dir. Sürücü belgesiz araç kullanma cezası erken ödeme; 15 gün içerisinde %25 indirimle 6.142,50 TL olarak ödenir.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası araç sahibine (ruhsat sahibine) yazılır mı?

Sürücü ve araç sahibi farklıysa, 36/3-a maddesinden araç sahibine de 8.190 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2020
Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2023

Ehliyetsiz araç kullanıldığı için araç bağlanır mı?

Sürücü belgesiz araç kullanıldığı tespit edildiğinde, Trafik Kanununun 36/3- a maddesi ve Trafik Yönetmeliğinin 125. maddesi gereği araç muhafaza altına alınır.

Hakkında işlem yapılan sürücü araç sahibi ise ve denetleme noktasına bir sürücü çağırırsa, onun imzasıyla araç gelen sürücüye teslim edilebilir.

Hakkında işlem yapılan sürücü araç sahibi değilse; araç sahibinin kendisine en yakın trafik kuruluşuna giderek, muvafakatnâme doldurması gerekmektedir. Muvafakatnamede, aracın teslim edilmesini istediği sürücünün kimlik bilgileri yer almalıdır.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2020
Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2023

Ehliyetsiz araç kullanmak neden yasak?

Sürücü belgesi olmayan birinin, trafik kurallarına ne kadar hakim olduğunu ve araç üzerindeki hakimiyet durumunu tespit etmek çok zordur. Elbette her ehliyeti olan usta sürücü olmayacağı gibi, her ehliyetsiz olan da acemi sürücü değildir. Fakat denetleme ekipleri herkese tek tek sınav yapamayacağı için, kıstas bu şekilde belirlenmiştir.

Ehliyetsiz araç kullanma durumunda TCK’dan işlem yapılır mı?

Ehliyetsiz araç kullandığı için haklarında TCK’dan işlem yapılan sürücüler bulunmaktadır. Bunun sebebi ehliyetsiz olmaları değil, trafiği tehlikeye düşürmeleridir. Yani ehliyetsiz araç kullanmanın sadece idari cezası vardır. Adli işlem yapılmaz.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası sicile işler mi?

Yazılan tüm trafik cezaları, kişinin sürücü belge kayıtlarında durmaktadır. Bunların silinmesi mümkün değildir. Sadece yılda bir ceza puanları sıfırlanır. Trafik cezaları adli olarak sicilinize işlemez. Fakat idari olarak sicilinizde kalır.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2020
Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2023

Ehliyetsiz araç kullanma da kamu davası açılır mı?

Hayır. Sürücü belgesiz araç kullanmada kamu davası açılmaz. Ancak yaptığınız farklı bir eylem olursa, buna istinaden yapılabilir (Trafiği tehlikeye düşürmek, kamu malına zarar vermek, polisten ya da jandarmadan kaçmak gibi).

İkinci kez ehliyetsiz araç kullanma cezası ne kadar?

Sürücü belgesiz araç kullanma hükümleri, alkollü araç kullanma gibi değildir. Kaç kez olursa olsun, her seferinde aynı miktarda ceza yazılır.

Ehliyetsiz araç kullanma ve kazaya karışma durumunda cezası ne olur?

Bu durum kazadaki kusur durumuna göre değişir. Eğer kazada herhangi bir kusurunuz yoksa, sadece idari para cezası uygulanır. Ancak kazada kusurunuz varsa ve bunun sonucunda birileri yaralanmış ya da ölmüşse, mahkemenin takdirine göre alacağınız ceza artabilir.

18 yaş altı ehliyetsiz araç kullanma cezası ne kadar?

15 yaşından küçüklere idari para cezası uygulanmaz. 15 yaşından küçük çocuklar araç kullanırsa, araç sahiplerine ceza uygulanır. 15-18 yaş arasındaki kişiler ehliyetsiz araç kullanırsa, hem kendilerine hem araç sahiplerine idari para cezası uygulanır.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

Yorum yapın