Ehliyetsiz Kaza Yapma Cezası 2024

Ehliyetsiz araç kullanmak suç sayılmaktadır. Ehliyetsiz kaza yapma 2024, ehliyetsiz araç kullanan kişiler ve bu kişilere bilerek araç verenler cezalandırılmaktadır. Ehliyetsiz araç kullanımında hem aracı kullanan kişi hem de trafikte bulunan diğer kişilere tehlikeye girmektedir. Birçok kişinin merak ettiği sorulardan biride ehliyetsiz kaza yaparsak ne olur?

İlk olarak ehliyetsiz şekilde kaza yapan kişinin aracına el konulmaktadır ya da kaza yerine başka ehliyetli bir sürücü gelirse araç ehliyetsiz sürücü rızası ile bir başka sürücüye teslim edilmektedir ve tutanak imzalatılmaktadır.

Pin
Ehliyetsiz Kaza Yapma Cezası Ne Kadar 2024? – Ehliyetsiz Trafik Kazası Yaptım

Ehliyetsiz bir sürücüye trafik kaza raporu tutulamamaktadır. Ehliyetsiz sürücüye kaza yaptığı için ekstra bir yaptırım uygulanmamaktadır. Ancak yapılan kazada yaralanma ve ölüm var ise onların yargılanması ayrı olarak devam etmektedir. Ehliyetsiz kişi kaza sırasında kamu malına zarar verdiyse, verdiği zararı karşılamak zorundadır.

Ehliyetsiz Kaza Yapma Cezası Ne Kadar 2024? 

Ehliyetsiz şekilde kaza yapmanın cezası temel olarak 12.978 TL olarak belirlenmiştir. Kesilen bu cezalar, 15 gün içerisinde vergi dairesine ödenmesi halinde toplam ceza miktarının %25’i kadar indirim uygulanacaktır. Bu miktarı taksitlendirmek için vergi dairesine gidebilir ya da e – devlet üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ehliyetsiz Kazaya Karışmada Kusur Oranı Nasıl Tespit Edilir?

Kaza sonrasında tutulan tutanak, hangi tarafın kusurlu olduğunu belirlemek için yeterli değildir. Burada sadece kazanın nasıl oluştuğu konusunda karşılıklı anlaşma ile durumun tespiti açısından bilgi verilmektedir. Ardından rapor eksiksiz ve doğru bilgiler ile tamamlanmaktadır.


Bu tür kazalarda sürücülerin çekecekleri fotoğraflar, kimin kusurlu olduğunun tespit edilmesi için oldukça önemlidir. Araçların plakaları fotoğraflarda net olarak görülmelidir. Kimin kusurlu olduğunun öğrenilmesi için kaza yerinin net fotoğrafları incelenebilir. Ayrıca kazaya karışan her iki tarafından raporda imzasının olması zorunludur.
Kusur oranı belirli durumlar incelendikten sonra tespit edilmektedir. Bu şekilde ehliyetsiz kaza yapmanın cezası belirlenmektedir.

Ehliyetsiz Sürücü Kaza Yaparsa Koşulsuz Olarak Kusurlu mu Kabul Edilir?

Bu soruya kısacası hayır olarak cevap verebiliriz. Ehliyetsiz sürücünün kazanın meydana gelmesinde bir etkisi yoksa kusursuz sayılmaktadır. Bir diğer yandan ehliyetsiz sürücüde kusurlu olabilmektedir. Bunun tespit edilmesi için trafik raporu ve müteakip bilirkişi incelemesi oldukça dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü parçalardaki arıza oranlarının önemi, kazanın maddi sonuçları açısından oldukça önemlidir.


Sürücünün kusursuz olduğunu kanıtlanırsa, ehliyeti olmadığı için yeniden kaydedilemez. Ehliyetsiz trafik kazası tazminat yükümlülüğünün yanı sıra ehliyetsiz sürücüye ve aracını teslim eden kişiye trafik cezası verilmektedir. Bunun dışındaki şartlar ve kusurlar var ise ceza davası da söz konusu olabilmektedir.


Ehliyetsiz kazalardaki kusur oranları, alacağınız maddi hasarı da belirlemektedir. Kusur tamamen karşı tarafta ise size sadece para cezası verilmektedir. Ehliyetsiz kaza yapmanın cezası 2024, tüm kusurlar ve taraflar ele alınarak değerlendirilmektedir. Bu şekilde kazada suçlu olan tarafa, gerekli olan ceza kesilmiş olmaktadır.

Yorum yapın