Engelli Park Yeri Cezası (2024)

Siz de buraya engelli alanına park cezası hakkında bilgi almaya mı geldiniz? O zaman son derece doğru bir yerdesiniz. Bu yazıda sizlere böylesi özel ve hassas olan bir konuda en ince ayrıntısına kadar bilgi vereceğiz.

Hadi dilerseniz hemen başlayalım.

Engelli Park Yeri Nedir?

Herhangi bir nedenden ötürü engelli olmak son derece zor bir durumdur. Ülkemizde de bu noktada da kolaylaştırıcı çalışmalar yapılmaktadır. Engelli yerine park cezası da bunlardan bir tanesidir.

Engelli yerine park cezası Karayolları Trafik Kanunu 61/1-o maddesi kapsamında olan bir ceza türüdür.Yasal mevzuatlar gereğince her park yerinde yüzde 5 oranında engelli park yeri bulunmalıdır.

İşte bu ceza maddesi engelliler için ayarlanan bu özel park yerlerine engelli olmayan kişilerin kendi şahsi ya da iş amaçlı araçlarını fark etmeksizin park etmeleri durumunda verilen bir ceza türüdür..Buna benzer bir durumda yine engelli yoluna araç park edilmesidir.

Engelli yoluna araç park edilmesinin de son derece ciddi ve önemli olan park cezaları mevcuttur.

Engelli Park Yerine Kimler Park Edebilir?

Engelli otoparkının kullanılabilmesi için araçta;

  • manüel ya da akülü tekerlekli sandalye,
  • baston,
  • Kanedyen,
  • yürüteç gibi hareketi sağlayan cihaz ve araçları kullanma veya hareket kısıtlaması olan minimum bir kişi olmalıdır.

Yürüyebilen engellilerinse otopark ücretini ödemeden otoparkın diğer bölgelerine park yapması gerekmektedir. Kişinin engelli olması ve bunu bir biçimi ile kanıtlayabilmesi asıl olandır.

Engelli Park Yerine Park Etmenin Cezası Ne Kadar?

Engelli park yeri cezası 2023 yılı senesi için 872 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. 2022 senesinde ise bu durum 392 TL’dir. 2023 yılında erken ödeme halinde 654 TL’ye düşmektedir.

Eğer cezanın bildirildiği tarihten itibaren 15 gün içinde ödeme yapılır ise o zaman yüzde yirmibeş indirimli olarak ödeme şansı mevcuttur.

2023 Yılında 872 TL CEZA Erken ödeme ile 654 TL Ceza Ceza Puanı 10
2022 Yılında 392 TL CEZA Erken ödeme ile 294 TL Ceza Ceza Puanı 10

Cezaya Nasıl İtiraz Edilir?

Kişi eğer kendisine verilen bu cezaya itiraz etmek isterse o zaman bir itiraz dilekçesi hazırlayarak yaşamakta olduğu kentte yer alan sulh ceza hakimliğine itiraz etmesi gerekir.

İtiraz eder iken de yanlarında ehliyet ya da kimlik fotokopisi ile ceza tutanağı bulundurmaları gerekir. Sulh ceza hakimi bazı durumlarda başka evraklar da isteyebilir.

Engelli Yerine Park Edenler Nasıl Şikayet Edilir?

Sokakta engelli yerine park edildiği görüldüğü zaman o zaman 112 aranarak buradan Emniyet Teşkilatı ile görüşülmesi yani eski numarası 155 olan birim ile görüşülmesi gerekir.

Bu bölüme gelindikten sonra kişi ilgili aracın park yerini, aracın plaka kodunu karşı tarafa ihbar etmelidir. Süreç bu kadar basittir.

Benzer İçerikler

Yorum yapın