Fiat Punto Evo İncelemesi

İlk olarak 2005 yılında tanıtımı yapılan Fiat Grande Punto modeli yenilenen tasarımı ve sunduğu yeni teknolojileriyle Punto Evo versiyonuyla epey evrim geçirip kullanıcılarının istekleriyle eksiklikleri tamamlanmış mini sınıf temsilcisi olarak karşımızda.

Fiat Punto Evo dış tasarımında ufak bazı değişiklikler yapılmış, karartılı farlar, logonun yanlarına uzanan kromajlı hat, arka bölümde ki LED stop lambaları ilk göze çarpan değişiklikler. Fiat Punto Evo’nun iç mekanı oldukça tatmin edici, Blue&Me özelliği ses sistemine artı puan kazandırmakta.

Punto Evo 1.4 lt Multiair motor seçeneği ile yapılan testte, 105 HP güç ile 130 Nm tork üretimi sağlanarak, 185 Km/s hıza ulaşılabilmiş ve kalkıştan 100 Km/s sürate 10.8 sn’de çıkabilmiştir. Fiat aktarma dananımları teknolojisi (FPT) ile geliştirilmiş olan Multiair motor sayesinde yanmanın daha verimli hale getirilmesi sağlanarak emisyon değerleri düşürülmüş, ortalama yakıt tüketimi 5.7 lt olan Punto Evo’nun yakıt tüketimi vites değişim gösteri sayesinde daha doğru kullanıma olanak sağlarken Start&Stop özelliği sayesinde stop ettirilen araç debriyaja basıldığında çalışmakta ve yine yakıt tasarrufuna katkı sağlamakta.

Opel Corsa ile benzer şasiye sahip olan Punto Evo yol tutuş özelliği ile kandi sınıfında üst sıralarda, süspansiyon sisteminin orta sertlikte ayarlanması konfor düzeyinin ortalamada kalmasına neden olsada güvenlik açısından ABS, EBD, HBA, ESP sistemlerininde katkısıyla başarılı bir yol tutuşu sağlıyor, ayrıca Punto Evo’nun frenleme düzeneği övgüyü epey haketmekte, yalıtım ise yerinde olup motor sesi duymamanız hoşunuza gidecektir, direksiyon manevralarının şehir içi için ayarlanmasını sağlayan City modu özellikle bayanlara büyük yardımcılık yapacak, çünkü elektrik motoruna entegre olan direksiyon sayesinde manevralar yumuşak hareketler sağlamakta.

2007 yılında katıldığı Euro-NCAP çarpışma testinde 5 yıldız kazanan Grande Punto sağlamlık, güvenlik ve iç mekan tasarımıyla beğenilen Punto Evo’nun ülkemizde ki fiyatları donanım seçenekleri doğrultusunda 68.000 TL’den başlayan değerlerle Fiat müşterilerine sunulmakta.

Yorum yapın