Ford Kuga İncelemesi

Türkiye’de 2008’den beri manuel versiyonu satılan Ford Kuga, artık Powershift teknolojisiyle 6 ileri oranlı otomotik şanzımana sahip. Ford Otosan’ın Dalaman’da organize ettiği lansman ve test sürüşü ile kamuoyuna tanıttığı yeni Kuga, teknolojisinin yanında ödeme sistemi ile de Ford’da bir ilki başlattı.

Kuga’nın kinetik dış tasarımına güvenen Ford, göz boyamak yerine teknik beklentileri karşılamak gibi çok yerinde bir politika izlemiş. Yeni Kuga ile gerek satın alma sürecinde gerekse sürüş esnasındaki yakıt tasarrufuyla müşterinin ekonomik zorluk yaşamaması için gereken her şey düşünülmüş.

Yeni Ford Kuga Powershift’in test sürüşü 55 kilometrelik dağ parkurunda gerçekleşti. Dalaman Hilton Otel’den yola çıkan yaklaşık 27 test aracı Göcek Swiss Otel’de son bulan test sürüşüne tabi tutuldu. Power düğmesi sayesinde tek dokunuşla çalışan Kuga’nın motoru bahsedildiği kadar sessizdi. Yön bulmakta biraz zorlandığımız parkur, değerli arkadaşım Recep Bozdağ sayesinde oldukça keyifli geçti. Aracın geneli, sınıfındaki rakiplerine göre dar görünse de geniş iç ve bagaj hacmi gerçekten tatmin edici. Normal hızlanma esnasında Powershift’in vites geçişlerini hissettirmemesi fark ediliyordu. Ancak gaz pedalına ani yüklenince doğal olarak vites geçişlerini hissetmek mümkün oluyor. Sürüş esnasında Kuga’nın gücünü hissetmek mümkün ancak dik yokuşlarda daha iyi tırmanabilmesini umardım. Süspansiyonlar biraz sert olmalarına rağmen bozuk yollarda sarsıntıyı başarıyla indirgeyebiliyor. Ayrıca frenlerin diğer otomatik şanzmanlı rakiplerine göre daha yumuşak ama etkili olması dikkat çekiyor. Kısaca Powershift’in yanı sıra bu gibi hassas dengelerin olması gerektiği gibi ayarlanması sürüş keyfini arttırmış.

Test sürüşünü keyifli kılan en önemli özellik ise direksiyon rahatlığı oldu. Kuga’nın direksiyonu ideal seviyede hassas ve kullanımı çok kolay. Direksiyon tasarımının yanında göstergelerin konumları ve görünümleri gayet güzel. Gövdedeki CD çalar ve klima gibi konsollar ile vites konsolu da oldukça kullanışlı. Ancak vites konsolunu kullanırken “D,N,R,P” gibi göstergeleri görme zorluğu, otomatik şanzımanlı otomobil kullanmaya alışkın olmayanlar için ilk başta ufak bir eksi olacaktır. Zira konsolu tuttuğunuzda elinizin göstergeleri kapattığını fark edeceksiniz.

Akıllı 4×4 sistemine ve 2.0 lt güçlü dizel motora sahip Ford Kuga, Powershift teknolojisi sayesinde sınıfının neredeyse en düşük yakıt tüketimine sahip. Aslında Powershift şanzıman; Volkswagen, BMW gibi markaların da modellerinde uyguladığı DSG şanzımandan pek de farklı değil. Ford’un Getrag ile birlikte geliştirdiği çift kavrama sistemine sahip 6 ileri Powershift şanzımanda iki adet dişli grubu birbirinden bağımsız birer kavramayla birbirine paralel çalışıyor. İlk grup dişlide 1, 3 ve 5’inci vitesler yer alırken, ikinci grup dişlide 2, 4 ve 6’ncı vitesler yer alıyor. Şanzıman D konumuna getirildiğinde kavrama sistemlerinden biri ilk vitesi seçerken, diğeri ikinci vitesi geçiş için önceden hazırlıyor. Böylece klasik otomatik şanzımanlara göre çok daha yumuşak vites geçişleri ile sürüş keyfi arttırılırken yakıt tüketiminde de önemli bir düşüş sağlanıyor.

Kuga’nın manuel versiyonundaki 136 PS’lik EURO4 motora göre parçalarının %50 yeniden tasarlanarak üretilen 140 PS’lik EURO5 motor, Powershift teknolojisiyle birleşince ortaya 100 km’de ortalama 6,8 lt yakıt tüketimine sahip Kuga 2.0 TDCi çıkıyor. Aracın ömrü boyunca hiçbir bakım gerektirmeyen yeni bir dizel partikül filtresine sahip motorunda geliştirilmiş TDCi içten yanmalı sistem, değişken kapasiteli yakıt pompası, optimize edilmiş egzoz gazı sirkülasyon sistemi ve azaltılan sürtünme ile yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve motor ses seviyesinde önemli iyileştirmeler sağlanmış. Yeni Kuga, 179 g/km’lik CO2 emisyon değeri ile çevreci otomobil olmayı da başarmış.

Ford Otosan’ın 2 yıl içinde 50 bine yakın müşteriyi araç sahibi yapan kuruluşu Ford Finans, “Ömür boyu Ford” sloganıyla Ford Options sistemini ilk olarak Kuga ile hayata geçirdi. Ford Options, geleneksel finansman yöntemlerinden farklı olarak tüketiciye ödemelerinde daha fazla esneklik sağlıyor. Bu yeni ödeme planıyla kullanılan kredi tutarının belli bir kısmı vade sonuna ertelenerek aylık ödemeler %30 – 40’a varan oranlarda düşürülüyor. Kullanıcı, vade sonunda kalan borcunu ödeyerek kredisini kapatabileceği gibi aracını yetkili satıcıda takas edip borcunu devredebilecek. Araçlarını takas eden kullanıcılar, elde ettikleri gelirle kredi borçlarını kapatıp, yeni araçları için kullanacakları kredinin ön ödemesini yapabilecek.

Ford Options ödeme sistemi aslında Avrupa’da 2 yıldır yaygın olan bir sistem olmasına rağmen faiz oranlarının uygunsuzluğu nedeniyle şimdiye kadar Türkiye’de uygulanamamıştı. Bu sisteme göre otomobilin fiyatının %30’u peşin ödendikten sonra 35 ay düşük taksit ödemeleri gerçekleşiyor ve 36. Ay “Balon Ödeme” adı verilen son ödeme zamanı oluyor. Balon Ödeme zamanında müşteriye 3 seçenek sunuluyor:
1. Fark ödeyerek yeni bir Ford sahibi olabilme.
2. Ödemeyi tamamlayarak kullanmaya devam etme.
3. Aracı iade edebilme.

Kuga 4×4; 72.900 TL’den başlayan fiyatlarla; iki yeni donanım seviyesi ve bir opsiyon paketiyle Türkiye’de satışa sunuluyor. Giriş seviyesi olan Titanium’da; ön ve arka park sensörleri, katlanabilen aynalar, yağmur sensörü, parçalı deri koltuklar ve Sony müzik seti bulunuyor. Opsiyonel olan Titanium X paketinde; Titanium donanımına ek olarak panoramik cam tavan, bi-xenon farlar ve güneş ışınlarını yansıtan ısıtmalı ön camlar yer alıyor. Selective ise; tüm bu özelliklere ilave olarak deri döşeme ve ısıtmalı ön koltukları da içeren full donanım seviyesinde.

Sonuç olarak Ford Kuga 2.0 TDCi Powershift, beklediğimden daha iyi bir performansa ve uygun ödeme kolaylığına sahip olduğundan 4×4 almayı düşünenlere rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir otomobil olmayı başardı.

Motor: Duratorq TDCi 2.0 litre 140 PS 1997 cc, turbodizel, direct enjeksiyon
Şanzıman: 6 ileri Powershift
Maksimum güç: 140 / 3750 dd
Maksimum tork: 320 / 1750 – 2750 dd
Maksimum hız: 183 km/s
0-100 km/s: 10.7 sn
Boyutlar (uz. / gen. / yük.): 4443/ 1842 / 1710 mm
Dingil mesafesi: 2690 mm
Tüketim (ş.içi / ş.dışı / ort.): 8.5 / 5.8 / 6.8 lt/100 km
Baz fiyat: 72.900 TL (Temmuz 2010)

Yorum yapın