Geçerlilik Süresi Dolan Sürücü Belgesi İle Araç Kullanma Cezası 2024 

Geçerlilik Süresi Dolan Sürücü Belgesi İle Araç Kullanma Cezası 2024 hakkında bilgi edinmek için yazıyı incelemeye devam edebilirsiniz. İşte ayrıntılar! 

Trafik cezaları, sürücülerin trafik kurallarını ihlal etmeleri durumunda uygulanan yaptırımlardır. Bu cezaların biri de ehliyetin geçerlilik süresinin dolması durumunda verilen cezalardan biridir. Karayolları Trafik Kanunu’nun 39/3 maddesi, ehliyetin geçerlilik süresi dolmuş sürücülerin araç kullanmalarını yasaklar ve bu durumda cezai işlem uygulanmasını öngörür.

Geçerlilik Süresi Dolan Ehliyetle Araç Kullanma Cezası Nedir?

Karayolları Trafik Kanunu’nun 39/3 maddesi, sürücülerin ehliyetlerinin geçerlilik süresinin dolması durumunda araç kullanmalarını düzenler. Yani, sürücülerin ehliyetleri yenileme tarihinden sonra araç kullanmaları yasaktır. Bu kuralın ihlal edilmesi halinde ise 39/3 maddeye göre cezai işlem uygulanır.

Ehliyet Geçerlilik Süreleri Nelerdir? 

Ehliyet geçerlilik süreleri kapsamındaki ehliyet sınıfları, geçerlilik sürelerine göre farklılık gösterir. 5 yıl geçerlilik süresine sahip olan ehliyet sınıfları şunlardır: C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE. 

10 yıl geçerlilik süresine sahip olan ehliyet sınıfları da bulunmaktadır: M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G. Bu değişiklik, yeni ehliyetler için geçerlidir. Ancak eski ehliyetiniz varsa herhangi bir problem yaşamazsınız.

Geçerlilik Süresi Dolan Ehliyetle Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Pin

Geçerlilik Süresi Dolan Ehliyetle Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? ile ilgili söz konusu miktar, her yıl belirlenir. 2024 yılında bu cezanın tutarı 2. 609 Türk Lirasıdır. Ancak cezanın tebliğ edilmesinden sonraki 15 gün içinde ödenirse indirim uygulanır ve Ceza 1. 956, 75 Türk Lirası olarak ödenir.

Geçerlilik Süresi Dolan Ehliyetle Araç Kullanma Cezasına İtiraz Edilir Mi? 

Geçerlilik süresi dolan ehliyetle araç kullanma cezasına itiraz etmek için süreç, cezanın tebliğ edilmesiyle başlar. Sürücüler, cezanın hatalı olduğunu düşündüklerinde sulh ceza hakimliğine başvurarak itirazda bulunabilirler. 

Geçerlilik Süresi Dolan Ehliyetle Araç Kullanma Cezası İtirazı İçin Hangi Belgeler Gerekli? 

İtiraz dilekçesiyle birlikte ceza tutanağı ve ehliyet ya da kimlik fotokopisi gibi belgelerin sunulması gerekmektedir. Ancak itirazın kabul edilmesi için sürücünün cezanın hatalı olduğunu kanıtlaması şarttır.

İtiraz sürecinde önemli olan iyi bir dilekçe hazırlamaktır. Sulh ceza hakimliği tarafından cezanın iptal edilip edilmeyeceği bu dilekçeye bağlı olabilir. Sürücülerin başvurularını güçlendirmek için örnek itiraz dilekçesini incelemeleri kritiktir. Zira bu dilekçe, cezanın hatalı olduğunu kanıtlamak için önemli bir araçtır. 

Araç Trafikten Men Edilir mi?

39’a-3 ceza maddesi uyarınca araçl trafikten men edilmez.

Geçerlilik Süresi Dolan Ehliyetle Araç Kullanma Cezası Ödenmezse Ne Olur? 

Geçerlilik süresi dolan ehliyetle araç kullanma cezası ödenmezse her ay %5 faiz uygulanır. Bu durumda, başlangıçta belirlenen ceza miktarı her ay artar ve ödenmemiş borç giderek büyür. Ayrıca cezanın ödenmemesi durumunda hukuki sorunlarla karşılaşılır ve yargı süreci başlar. Bu nedenle, cezanın zamanında ödenmesi önemlidir, aksi halde borç artar ve daha ciddi sonuçlarla karşılaşılabilir.

Diğer trafik konuları hakkında bilgi almak için sitemizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapın