Geçmenin Yasak Olduğu Yerlerde Önündeki Aracı Geçme Cezası 2024

Geçmenin Yasak Olduğu Yerlerde Önündeki Aracı Geçme Cezası 2024 ile ilgili detaylar, aşağıda yer almaktadır. İnceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz. 

54/1-b Trafik Cezası Nedir?

54/1-b Trafik Cezası, Karayolları Trafik Kanunu’nun 54/1-b maddesine dayanan bir trafik ihlali cezasıdır. Bu ihlal, geçmenin yasak olduğu yerlerde önündeki aracı geçmeyi içerir. Özellikle belirli bölgelerde, işaretli yerlerde veya kavşaklarda geçmenin yasak olduğu durumlarda bu kural ihlal edildiğinde uygulanır. Örneğin, çift çizgili yollar, tüneller ya da kavşak giriş ve çıkışları gibi yerlerde geçmenin yasak olduğu durumlarda bu ceza uygulanabilir. Bu ihlali yapan sürücülere belirlenen bir idari para cezası verilir ve aynı zamanda ceza puanı da eklenir. Bu da sürücünün ehliyetinin geçici olarak geri alınmasına neden olabilir.

Geçmenin Yasak Olduğu Yerlerde Önündeki Aracı Geçme Cezası Ne Kadar?

Geçmenin Yasak Olduğu Yerlerde Önündeki Aracı Geçme Cezası Ne Kadar? dahilinde, Karayolları Trafik Kanunu’nun 54/1-b maddesine göre 2024 yılı için geçmenin yasak olduğu yerlerde önündeki aracı geçen sürücülere uygulanan idari para cezası 1.506 Türk Lirasıdır.

Ceza Puanı ve Etkileri

Trafik ihlalleri sonucunda sürücülere ceza puanları verilir. KTK 54/1-b ihlali için ise 20 ceza puanı uygulanır. Sürücülerin 100 ceza puanını aşan toplam ceza puanı, sürücü belgelerinin geçici olarak geri alınmasına sebebiyet verir.

Sürücü Belgesi ve El Konulma Durumu

Sadece 54/1-b ihlalinden dolayı sürücünün belgesine el konulmaz. Ancak başka bir kural ihlali daha varsa belgeye el konulması söz konusudur.

Araç Trafikten Men Edilir Mi? 

Yalnızca geçmenin yasak olduğu yerlerde önündeki aracı geçme cezası nedeniyle araç trafikten men edilmez.

Sürücü Araç Kullanmaktan Men Edilir Mi?

54/1-b ihlalinde, sürücü araç kullanmaktan men edilmez.

Ödeme Seçenekleri Nelerdir?

Trafik cezaları, Maliye Bakanlığına bağlı birimleri, vergi daireleri veya yetkilendirilmiş banka ya da PTT aracılığıyla ödenebilir. Ayrıca kredi kartıyla da ödeme yapılabilmektedir.

Cezaya İtiraz Nasıl Yapılır?

Kararın tebliği tarihinden itibaren 15 gün içinde Sulh Ceza Mahkemesine itiraz edilebilir. İtiraz için gerekli evraklar arasında dilekçe, ruhsat fotokopisi, ehliyet ve kimlik fotokopisi, ceza tutanağının fotokopisi ve ödeme dekontu bulunur.

Cezanın İptali ve Erken Ödeme İndirimi

İtiraz sonucunda ceza iptal edilebilir. Erken ödeme durumunda cezada %25 indirim uygulanır. Bu durumda 1.129,50 TL ödeme yapılır. 

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama

Sürücüler, ehliyet ceza puanlarını ve trafik cezalarını e-Devlet sistemi üzerinden kolayca öğrenebilirler.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur?

Cezalar tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmelidir. Ödenmezse her ay %5 faiz uygulanır, ancak ceza miktarı iki katını geçemez.

Trafik cezaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz sitemizi düzenli olarak ziyaret edebilirsiniz. 

Yorum yapın