İkamet Adresi Değişikliklerini Tescil Kuruluşuna Otuz Gün İçinde Bildirmeme Cezası 2024 

İkamet Adresi Değişikliklerini Tescil Kuruluşuna Otuz Gün İçinde Bildirmeme Cezası 2024 konusu, genellikle bu hususu merak edenler tarafından araştırılmaktadır. 44/1-a olarak da adlandırılan bu trafik cezası nedir? Kimlere uygulanır? Cezası ne kadar? İşte tüm merak edilenler! 

44/1-a Trafik Cezası Nedir? 

Sürücülerin, araç tescil ve sürücü belgesi gibi kurumlara verdikleri bilgilerin değiştiği durumlarda, bu bilgilerin ilgili kurumlara yeniden bildirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda, ikamet adresi değişiklikleri 30 gün içinde tescil kuruluşuna bildirilmelidir. Aksi halde, Trafik Kanunu’nun 44/1-a maddesi ihlal edilmiş olur ve bu durumda cezai işlem uygulanır.

44/1-a Trafik Cezası, ikamet adresi değişikliklerinin tescil kuruluşuna 30 gün içinde bildirilmemesi durumunda uygulanan bir trafik cezasıdır. Bu ihlali gerçekleştiren kişilere mevzuata göre cezai işlem uygulanmaktadır. Bu ceza, adres değişikliğinin zamanında bildirilmemesi durumunda tebliğ edilir.

Kimlere Uygulanır? 

44/1-a trafik cezası, ikamet adresi değişikliklerini tescil kuruluşuna otuz gün içerisinde bildirmediği tespit edilen tüm sürücülere uygulanır. Trafik kuralları her sürücü ve araç sahibi için geçerlidir ve bu kurallara uymayan kişilere ihlalin kanunda belirtilen maddeye göre ceza verilir. Bu doğrultuda, sürücülere trafik idari para cezası ve ceza puanı uygulanır.

Ceza Puanı Oluyor Mu? 

İkamet Adresi Değişikliklerini Tescil Kuruluşuna Otuz Gün İçinde Bildirmeme Cezası için ceza puanı uygulanmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan trafik cezası rehberine göre bu ihlal için sürücüye tanzim edilen ceza puanı 10’dur ve sürücünün sürücü belgesine işlenir. Ayrıca bu 10 ceza puanının ne zaman silineceği konusunu da merak ediyor olabilirsiniz, hemen açıklayalım.

Ceza Puanı Siliniyor Mu? 

Sürücü belgesinden ceza puanı silinmiyor. Karayolları Trafik Kanunu’nun 118. maddesi, trafik kurallarına uymayan sürücülerin cezalandırılmasını ve trafik güvenliğinin sağlanmasını amaçlar. Buna göre, bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını aşan sürücülerin belgeleri 2 ay süreyle geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar. Dolayısıyla, trafik cezalarının tanzim edildiği tarihten bir yıl içerisinde farklı trafik cezalarından dolayı 100 ceza puanını tamamlarsanız ehliyetinize el konulur.  Bu düzenleme, sürücülerin daha dikkatli ve sorumlu davranmalarını teşvik etmektedir. 

Ceza Puanı Nasıl Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Ehliyet ceza puanınızı öğrenmek için en kolay yöntem, Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri, Trafik Denetleme Büro Amirlikleri veya Jandarma Trafik Tim Komutanlıklarına şahsen başvurmaktır. Bu kurumlara bizzat giderek ceza puanınızı sorgulayabilir ve bilgi alabilirsiniz. Ancak gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan da faydalanabilirsiniz. Hiçbir yere gitmeden sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenmek isterseniz E-devlet sistemi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama yaparak bilgi alabilirsiniz.

İkamet Adresi Değişikliklerini Tescil Kuruluşuna Otuz Gün İçinde Bildirmeme Cezası Ne Kadar?

Pin

İkamet adresi değişikliklerini tescil kuruluşuna otuz gün içinde bildirmeme cezası 1.506 TL olarak belirlenmiştir.

Erken Ödeme Yapınca İndirim Oluyor Mu? 

44/1-a trafik cezası için erken ödeme indirimi bulunmaktadır. Karayolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesi, bu indirimi belirtmektedir. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanır ve ceza tutarı 1.129,50 TL olarak ödenir.

Trafik cezaları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayabilirsiniz

Yorum yapın