İzin almadan karayolu kenarında tesis kurmanın cezası nedir? (2023)

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 17. Maddesi nedir? 17. madde cezası ne kadar? Karayolu kenarında yapı ve tesis kurmak için nereden izin alınmalı? Konuyla ilgili tüm detaylar haberimizde.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 17. Madde

Karayollarında her iki taraftan sınır çizgisine elli metre mesafe içinde bağlantıyı sağlayacak geçiş yolları yönünden; akaryakıt, servis, dolum ve muayene istasyonları, umuma açık park yeri ve garaj, terminal, fabrika, işhanı, çarşı, pazar yeri, eğlence yerleri, turistik yapı ve tesisler, inşaat malzemesi ocak ve harmanları,maden ve petrol tesisleri, araç bakım, onarım ve satım işyerleri ve benzeri trafik güvenliğini etkileyecek yapı ve tesisler için, o karayolunun yapım ve bakımı ile sorumlu kuruluştan izin alınması zorunludur. Verilen izinler, ilgili valiliğe bildirilir.
İzinsiz yapılan bu gibi tesislerin yapımı ve işletilmesi yetkililerce durdurulacağı gibi, yönetmelikteki şartlar yerine getirilmeden işletme izni verilmez ve bağlantı yolu, her türlü gider sorumlulara ait olmak üzere, yolun yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşca ortadan kaldırılır.

Trafik cezası 17. madde nedir?

Belediye sınırları dışındaki karayolu kenarında izinsiz olarak yapı ve tesis yapmak,

2023’te Trafik kanunu 17. madde cezası ne kadar?

17. madde cezası 20.596 TL’dir. 15 gün içerisinde ödenirse bu rakam, 15.447 TL’ye düşmektedir.

17. maddeyi ihlal edenlere para cezası dışında bir ceza uygulanır mı?

Bunlar, yetkililerce durdurulacağı gibi, Yönetmelikteki şartlar yerine getirilmeden işletme izni verilmez ve bağlantı yolu, her türlü gider sorumlulara ait olmak üzere yolun yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşça ortadan kaldırılır.

Trafik kanunu 17. madde kapsamına giren konular nelerdir?

Bu kanun kapsamına, izin almadan yapılan aşağıdaki yapılar girmektedir;

  • Petrol istasyonu yapmak
  • Dinlenme tesisi yapmak
  • Restoran yapmak
  • Ev yapmak

gibi..

Konuyla alakalı fikirlerinizi ya da sorularınızı, aşağıda bulunan yorum kutucuğuna yazarak bizlere gönderebilirsiniz. Tüm sorularınız, en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

Yorum yapın