Jant ve Lastik Nasıl Temizlenir?

Jant ve lastikler araçlarda yerle en fazla temas eden bölgelerdir. Bu sebeple sıklıkla kirlenir ve aracın estetik görünümü ortadan kaybolur. Özellikle yağmurlu havalarda meydana gelen çamur birikintileri sebebiyle kirlenen jant ve lastikler, yol durumunda göre zift veya yağlar sebebiyle de zor çıkan kirlerle kaplanabilmektedir. Bu sebeple kısa aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir.

Jant temizliği nasıl yapılır?

Jantların temizlenmesi için gereken malzemeler;

  • Fırça,
  • Jant spreyi veya araç şampuanı,
  • Sünger
  • Jant cilası veya parlatma spreyi
  • Bol su

Jantların temizliği öncelikle bol su kullanarak ilk önce jant üzerinde biriken toz ve pisliklerin arındırılmalıdır. Mümkün olduğu kadar yüksek tazyikli su kullanmak zaman açısından tasarruf sağlayacağı gibi, kirlerin daha iyi bir şekilde çıkarılmasını da kolaylaştıracaktır. Daha sonra şampuanı bolca köpürterek sünger yardımıyla jantların ovalanması, bir süre bekleyip kirlerin tamamen aktığı gözlemlendikten sonra ise, parlatma işlemi için jant cilası kullanarak kurumasını beklemek ve jant fırçasıyla ovalayarak işlemi sonlandırmak gerekiyor.

Jant ve Lastik Nasıl Temizlenir
Jant ve Lastik Nasıl Temizlenir

Lastik Temizliği Nasıl yapılır?

Lastik temizliğinde de jant temizliğinde kullanılan malzemeler gerekli olacaktır. Ancak lastiğin tüm yüzeylerine erişebilmek için biraz daha uzun saplı bir fırça kullanmak gerekir. Temizleme işlemi lastiklerin bol su ile ıslatılıp üzerindeki kirlerin akıtılmasıyla başlar. Daha sonra bir kova içerisinde köpürtülen araç şampuanı fırça yardımıyla lastiğin tüm yüzeyine uygulanmalıdır. Temizliğin yeterli olduğunu düşündükten sonra ise, mümkünse tazyikli bir su ile tüm yüzeyler arıtılarak temizlik tamamlanmalıdır. Gerek jant, gerekse lastik temizliklerinde çamaşır suyu veya tuz ruhu gibi kimyevi maddelerin kullanılması oldukça sakıncalıdır. Çünkü bu ürünlerin içerisinde bulunan yüksek asit ve kimyasallar jant ve lastiğe zarar verebilmektedir.

Yorum yapın