Kask Takmama Cezası Ne Kadar? (2024)

Siz de buraya kasksız motor kullanma cezası hakkında bilgi almaya mı geldiniz?

O zaman hemen söyleyelim, son derece doğru bir yerdesiniz. Bu yazı da trafikte kask takmama 2024 senesi için ne kadar sorusunun yanıtını kafalarda en ufak bir soru işareti kalmayacak bir biçimde vereceğiz.

Hadi dilerseniz hemen başlayalım ve kafanızda yer alan soru işaretlerini giderelim.

Motosiklette 2. Kişinin Kask Takması Zorunlu Mu?

Yasal mevzuatlara göre motosiklette yer alan ikinci kişinin de kask takması gerekir. Eğer takmaz ise onun için de mevcut olan bir kasksızlık cezası ücreti vardır. Bu konuda yasalar açık ve nettir.

Motosiklet Kaskı Takmama Cezası Ne Kadar?

Motosiklet kullanan kişiler için verilecek olan ceza sadece kask takmama ile alakalı olan bir durum değildir. Aynı zamanda motosiklet kullanan kişilerin trafikte olduğu sürece koruyucu özel gözlük de kullanması gerekir.

Her birini kullanmama cezası 2024 yılı için 690 Türk Lirasıdır. Cezalar trafik kanunun 78/1-b bendine istinaden yazılır. Erken ödenir ise bu ücret 517,5 TL olup ceza puanı ise 15 değerindedir.

Kask Cezasına Nereden İtiraz Edilir?

Her konuda olduğu gibi bu konuda da kişilerin itiraz etme hakkı mevcuttur. Bunun yapılabilmesi için istenen evraklar ile birlikte yaşanılan kentte yer alan Sulh Ceza Mahkemelerine bizzat giderek başvuru yapılması gerekir.

Eğer itiraz haklı bulunmaz ise o zaman ödenecek olan rakam faizi ile birlikte alınır. Yasalar bu konuda son derece net ve açıktır.

Elektrikli Bisiklette Kask Takmak Zorunlu Mu?

Sadece motosikletler için elektrikli olan bisikletlerde de kask takma zorunluluğu vardır. Aynı süreç elektrikli motosiklet kullanan kişiler için de geçerlidir. Aksi bir durum hiçbir biçimde söz konusu değildir.

50 cc Motorlarda Kask Takmak Zorunlu Mu?

Bu konuda yaşanan bir kafa karışıklığı vardır. Eskiden 100 cc ve üzerinde olan motorlarda kask takma zorunluluğu vardı ama yeni yasal mevzuatlar ile bu durum değişmiş durumdadır.

Artık tüm motorlarda trafikte aktif olarak kullanıldığı sürece kask takma zorunluluğu kim olursa olsun vardır.

Yorum yapın