Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası nedir: Araç sahibi olan kişilerin meydana gelebilecek herhangi bir kaza durumunda maddi hasarlarını karşılamak amacı ile yaptırdıkları zorunlu olmayan bir sigorta çeşididir. Araç sahibinin iradesi dışında gerçekleşen maddi hasarların araç sahibine tazminat olarak ödenmesini sağlamaktadır.

Kasko Sigortası Nedir?

YouTube video

Aracın belli bir hasara uğraması halinde tazminat bedeli olarak sigorta şirketinden maddi kaybınızı karşılayabilirsiniz. Aracın herhangi bir sebepten dolayı yanması yada çalınması dışında sigorta yaptıran kişinin isteğine bağlı olarak ek teminatlarda bulunmaktadır. Poliçede bu konu ile ilgili olarak herhangi bir madde yoksa oluşturulan poliçe Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir.

Kasko sigortası tam olarak ödemenin ilk yapıldığı an başlamaktadır. Poliçenizi taksitle ödüyorsanız peşinatın ilk kez ödendiği zaman sigorta başlamaktadır. Saat 12.00′ de başlayan sigorta aynı gün ve saatte sona ermektedir. Aracınızda herhangi bir zarar meydana gelirse bu zararı 5 gün içerisinde sigortacıya bildirmek zorundasınız. Sigortacı durumu öğrendiği an 15 gün içinde hasarı kaydederek sigortalıya bildirme yükümlülüğü taşımaktadır.

Yorum yapın