Kasko Sigortasında Toplam Hasar Uygulaması Var mı?

Kasko Sigortasında Toplam Hasar Uygulaması Var mı? Varsa nelere dikkat edilmeli? Yoksa kandırılıyor muyuz? İşte merak ettiğiniz sorunun cevabı..

Kasko Sigortasında Toplam Hasar Uygulaması Var mı?

Kasko sigortasında hasar tespit konularında bilmediğiniz terimler karşınıza çıkabilir. Bunlardan biride; toplam hasar uygulamasıdır. Bu uygulamada aracın birden daha fazla şekilde hasar alması ve bunun sigorta şirketine derhal bildirmeyen kişilere uygulanan bir uygulamadır.

Kasko sigortası bulunan bazı sürücüler bir konu hakkında çok ikilem yaşarlar. Bu ikilemlerden en önemlisi; araçlarına gelen ufak zararları biriktirerek bir anda sigorta şirketinden tazminat talep etmeleridir. Bu durumda uyuşmazlık yaşayan sigortalı ve sigortacının durumlarını şu şekilde açıklayabiliriz. Maddi hasarınız her ne olursa olsun; hasar yapıldıktan sonra 5 gün içinde hasarla ilgili olarak şirkete bilgi verilmesi gerekmektedir. Bu sürede sigortalı başvurmadan sonraki günler içinde tazminat talep ederse hasar ödemesi yapılmaz.

Buna istinaden hasar ihbarı için verilen süreyi doğru kullanmak önemlidir. Hasar ihbarı yaparken bazı noktaları gözden geçirerek kurallara uygun şekilde ihbar yapmalısınız. Aynı anda pek çok küçük hasarın ihbarı yapıldıysa sigorta şirketleri bu zararlar içinden; en son gerçekleşen hasarı ödemektedirler. Küçük şekilde yapılan hasarlar aynı anda bildirilmemeli, her biri için 5 gün içerisinde ayrı ayrı ihbar bildirimi verilmelidir.

Yorum yapın