Katlanır Plaka Cezası (2024)

Siz de buraya plaka saklama cezası hakkında bilgi almaya mı geldiniz? O zaman son derece doğru bir yerdesiniz. Katlanır plaka cezası 2024 işte detaylar!

Bu yazıda sizlere katlanır plaka cezası başta olmak üzere benzer konularda tüm merak ettiğiniz soruların yanıtlarını vereceğiz. Hadi dilerseniz hemen başlayalım.

Sizi daha fazla merakta bırakmayalım.

Katlanır Plaka Nedir?

Şimdi öncelikle olarak ”Katlanır plaka nedir?” sorusunun yanıtını vermek gerekir ise katlanır plaka plakasını gizlemek isteyen kişileri kullanmakta olduğu tekniklerden bir tanesidir.

Bu plaka gizleme sistemi içinde bir düğmeye basıp plaka katlanabilir. Ön plakada kullanılabilen bir sistemdir. Plakanın geri çekilmesine olanak veren bir mekanizmayla çalışır.

Uzaktan kumanda yöntemi ile katlanabilen plaka, trafik kameralarında veya radarlarda görünmez. Lakin katlanır plakayı kapatma cezası olan bir işlemdir.

Bu noktada hemen şunu da ifade etmek gerekir, bu ceza 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 23/3-c-1 maddesi katlanır plaka kapama cezası kapsamındadır.

Plaka Gizlemenin Cezası Ne Kadar?

Şimdi de artık hem araçlarda, hem motosiklette 2024 yılı için ”Plaka gizleme cezası nedir, ücreti ne kadardır?” sorusunun yanıtını verelim.

Arabada

2024 yılı için araçlarda plaka kapatma cezası 2.647 Türk Lirasıdır. Ayrıca 20 ceza puanı verilir. Erken ödeme yapılır ise o zaman ödenecek olan rakam 1.985,25 TL değerindedir. Bir hafta süre verilir.

Eğer plaka düzeltilmez ise 20 ceza puanı eklenir.

Motorsiklette

Elbette motosiklet katlanır plakalık da vardır. Bu durumda yasaktır.

Bunun 2024 yılı için olan cezası ise tamamen plaka kapatılır ise 2.647 Türk Lirasıdır. Eğer böyle bir durum saptanır ise aracın trafikten men edilmesi gibi bir durum da söz konusu olabilmektedir.

Yorum yapın