Lastik Hava Basıncı Nasıl Kontrol Edilir?

Kaliteli ve güvenli sürüşü sağlayan etkenlerden biri de lastiklerdeki basıncın istenilen düzeyde olmasıdır. Lastikler farklı sebeplere bağlı olarak basınç kaybı yaşadığından dolayı lastik basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Normal şartlarda bile lastikler ayda yaklaşık 0,069 bar basınç kaybı yaşamakta, sıcaklıkların atmasıyla birlikte basınç kayıp oranı daha yüksek seviyelere ulaşabilmektedir. Bu sebeple lastiklerde oluşan basınç kayıplarını takip etmek adına ayda en az bir kez lastiklerin kontrol edilmesi önerilmektedir.

Basınç kontrolü yapmak için dilerseniz bir basınçölçer edinebilir, dilerseniz servisiniz veya herhangi bir oto tamirhanesinde bulunan basınçölçeri kullanabilirsiniz. Ancak ölçüm yapmaya karar verdiğinizde araç lastiklerinin soğumasını beklemeli ve ölçümü lastik yeterli soğumaya kavuştuğunda yapmalısınız. Çünkü aracınızı kullanırken lastikler ısınacak ve bu sıcaklık ölçümü etkileyecektir.

Lastik Hava Basıncı Nasıl Kontrol Edilir
Lastik Hava Basıncı Nasıl Kontrol Edilir

Sonraki aşamada ise,

  • Sibop kapağını döndürerek açmalı ve basınçölçeri sibobun üzerine yerleştirmelisiniz. Bu işlem sırasında hava çıkışı olması olağan bir durumdur bu sebeple endişeye mahal yoktur.
  • Basınçölçerdeki seviyeyi kontrol ederek lastiğiniz için tavsiye edilen psi değeri ile mukayese edin
  • Basınç kontrolü sona erdikten sonra sibop başlıklarını her tekerleğe takmak suretiyle işlemi bitirin.

Hava basıncının yeterli olup olmadığından emin olmak için tüm lastikleri kontrol etmelisiniz.  Lastiklerinizin basıncının çok düştüğünden endişe ediyorsanız teknik destek almak için servisinize başvurmalı uygun olmayan jant ve sibopların değişmesini sağlayarak lastiklerinizi gerekli olan basınç düzeyinde tutabilirsiniz.

Yorum yapın