Makas atma cezası ne kadar? (2023)

Trafikte makas atma nedir? Makas atma cezası nedir? 46/2-g maddesi nedir? Makas atma cezasına itiraz nasıl yapılır? Makas atma cezası plakaya yazılır mı? Makas atanın ehliyetine el konulur mu?

TrafikTR.Com olarak, makas atma diye nitelendirilen, arka arkaya tehlikeli şerit değiştirme konusu ile ilgili sizlerin merak ettiği tüm sorulara açıklık getireceğiz.

Makas atmak nedir?

Aslında makas atmak, halk arasındaki tabirdir. Kanundaki ismi daha farklıdır.

Trafik Kanununun 46. maddesinin g bendi; Trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmek yasaktır.

Yani; Sizinle aynı yolu kullanan araçları tehlikeye sokacak şekilde arka arkaya şerit değiştirmemelisiniz. Eğer bu hatayı sadece bir kez yaparsanız, 2023 yılında cezası 46/2-c maddesine göre 951 TL’dir.

Makas atma cezası Pin
Makas atma cezası

Makas atma cezası nedir?

26.10.2018 tarihinde Resmi Gazete‘de yayınlanan düzenlemeye göre; Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmelerinin cezası 2023 yılında 951 TL’dir.

Makas atma cezası erken ödeme indirimi ne kadar?

Diğer tüm trafik cezalarında olduğu gibi, makas atma cezası erken ödenirse, %25 indirimli olarak 713,25 TL olarak ödenmektedir.

Makas atma cezası nereye ödenir?

Diğer tüm trafik cezalarında olduğu gibi makas atma cezası da; Ptt, bankalar, vergi dairesi ya da e-devlet üzerinden ödenebilmektedir. Burada tek dikkat etmeniz gereken şey, cezanın yüzünüze mi plakanıza mı yazıldığıdır. Ceza yüzünüze yani ehliyetinize yazıldıysa, yazıldığı andan itibaren ödeme yapabilirsiniz. Fakat ceza plakanıza yazıldıysa, cezanın sisteme düşmesi biraz zaman alabilmektedir. Bu hatayı yaptıysanız, ara ara cezalarınızı e devlet üzerinden kontrol etmeniz iyi olacaktır.

Makas atma cezası Pin
Makas atma cezası

Makas atma cezası plakaya yazılır mı?

Karayolları Trafik Kanunun 116. maddesine göre, hemen hemen tüm cezalar tescil plakasına yazılabilmektedir. Yani makas attıysanız ve sizi durduran bir Trafik Polisi ya da Jandarma trafik olmadıysa, bu ceza yazılmadığı anlamına gelmez. Hatta ve hatta, buna şahit olan bir Fahri Trafik Müfettişi bile ceza uygulayabilir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 116. Madde: Trafiği tehlikeye düşürecek, engel olacak şekilde veya yasaklanmış yerlerde park etmiş araçlara veya trafik kural ve yasaklarına aykırı davranışları belirlenmiş bulunan, karayolları ağırlık kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses veya görevlilerin ikazına rağmen tartı sistemine girmeden seyrine devam eden ve sürücüsü tespit edilemeyen araçlara tescil plakalarına göre ceza veya suç tutanağı düzenlenir.

Makas atan sürücünün ehliyetine el konulur mu?

Makas atan kişinin sürücü belgesine el konulmaz. Henüz 1 yıllık bir madde olduğundan, üzerinde pek çalışılmadığı aşikar. Çünkü makas atma için bir ceza puanı uygulaması yok. Fakat 2020 yılında, bu konuyla ilgili yeni bir düzenleme yapılacağı konuşuluyor.

Makas atma cezası Pin
Makas atma cezası

Makas atan araç trafikten men edilir mi?

Makas atan araçlar bağlanır mı diye soruyorsanız, cevap hayır. Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde arka arkaya şerit değiştirerek ilerleyen araçlara sadece para cezası uygulanmaktadır.

Makas atma kazaları

Makas atma kazalarını, Facebook sayfamızda sıklıkla paylaşıyoruz. Otobanda makas atma ve bölünmüş yolda makas atma arasında pek bir fark yoktur. Yol kaç şeritli olursa olsun, makas atmak tehlikelidir. Bir anlık bir zevk uğruna (ki bunu bir türlü anlayamıyoruz), kendinizin, sevdiklerinizin ya da başkalarının hayatını tehlikeye atmayın.

YouTube video

Not: Ceza miktarları 2023 yılına aittir.

Yorum yapın