Motor Neden Yağ Eksiltir?

Araç motorları çalışma biçimlerinin gereği olarak belli miktarlarda yağ tüketimine ihtiyaç duyar. Günümüzde gelişen araç teknolojisi yağ kullanımını minimum noktaya indirmekle birlikte bazı araçlarda meydana gelen sorunlar yağ tüketiminin artmasına sebep olabilmektedir. Araçta yağ tüketiminin artıyor olması motorda önemli sorunlar oluşmasına sebep olabilmektedir. Motorda yağ eksilmesi halinde bir müddet sonra sıkça görülen ‘’yatak sarması’’ sorununun oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Motorda yağın yandığını ve eksildiğini gösteren ipuçlarından biri egzozdan mavi duman çıkmasıdır. Bir başka belirti de, yağ yakan araçların motor kapağı açıldığında hava üflemektedir. Aracın yağ yakması halinde piston ve segmanların aşınması da söz konusu olacağından belli sürelerle yağ seviyesinin kontrol edilmesi gereklidir. Aksi takdirde aşınan parçalar daha büyük sorunların yaşanmasına sebep olacaktır.

Motor Neden Yağ Eksiltir?Pin
Motor Neden Yağ Eksiltir?

Motorda Yağ Eksilme Nedenleri Nelerdir?

Araçların belli süreler aşıldıktan sonra yağ eksiltmesi normal olarak karşılanan bir durumdur. Otomotiv konusunda uzman olan kişilerin yorumlarına göre bir aracın 1000 km yol kat ettiğinde yaklaşık 1 lt yağ eksiltmesi normal olarak görülmektedir. Sürüş sebebiyle yağ eksilmesinin dışında motor yağının eksilmesine sebep olan etkenler ise,

  • Aşınmış veya çizilmiş olan gömlek ve silindirlerin iç yüzeyi motorun yağ yakmasına sebep olarak yağda eksilme meydana getirir.
  • Motorun segman ve sibop yataklarında veya pistonlarda meydana gelen aşınmalar da motorun yanma odasında bulunan yağın yanmasına sebep olarak yağ eksilmesi yapar.
  • Motor keçelerinin sızdırması da motorun yağ yakmasına ve dolayısıyla yağın eksilmesine sebep olur.
  • Otomobilin her zaman yüksek devirde çalıştırılması da yağın yanmasına ve azalmasına sebep olan nedenlerden biridir.
  • Yağ pompasında meydana gelen arızalar,
  • Motordaki yağ seviyesinin yüksekliği,
  • Kullanılan yağın motora uygun olmaması şeklinde sıralanmaktadır.

Ayrıca motordaki yağ segmanlarının karbon veya kurum bağlaması da, motorun yağının eksilmesine sebep olan etkenler arasında yer almaktadır.

Motor neden yağ yakar? Motor üflemesi nedir?

YouTube video

Yorum yapın