Önden Çekişli Araba Mı? Arkadan Çekişli Araba Mı?

Aracı önden çekişli mi yoksa arkadan itişli mi olması gerektiği, özellikle ilk kez araç alacak olanların sıklıkla sorduğu bir sorudur. Birbiriyle kıyaslandığında farklı avantajlara sahip olan otomobiller arkadan itiş veya önden çekiş şeklinde üretilerek kullanıma sunulmaktadır.

Önden çekişli araçların özellikleri

Önden çekişli arabalar incelendiğinde bu tür araçların dizayn ve üretim maliyetlerinin daha düşük olduğu görülmektedir. Bu özelliği sebebiyle daha uygun fiyatlarla araç edinmek isteyen sürücüler bu tür araçları tercih etmektedir. Bir diğer özellik de, bu tür araçlarda diğerine oranla daha az parça kullanılmaktadır. Bu sebeple aracın tonajı daha hafiftir.

Önden çekişli araçların en önemli avantajlarından biri de daha az yakıt tüketmeleridir. Ayrıca özellikle karlı yol koşullarında önden çekişli araçlar daha avantajlıdır. Önden çekişli araçlarda ön kısım daha ağır olduğundan dolayı patinaj yapma olasılığı daha düşüktür.

Arkadan çekişli araçların özellikleri

Arkadan çekişli araçlar, genellikle spor araba diye tabir edilen arabalardır. Arkadan çekişli olarak imal edilen araçlardaki en önemli özellik, üretim özellikleri sebebiyle ağırlığın tüm gövdeye eşit dağıtılıyor olmasıdır. Böylece, özellikle alttan alınan hasarlarda daha avantajlı bir durum ortaya çıkar. Bu tür araçlar kalkış anında daha çabuk ivme kazanmanın yanı sıra, virajlarda daha az savrularak sürüş güvenliğine katkı sağlarlar. Bir diğer özellikleri de aracın çekişi ve yere tutunması önden çekişli araçlara nazaran daha iyidir.

Yorum yapın