Otomatik Vites İle Düz Vites Arasındaki Farklar Nelerdir?

Otomatik ile manuel vites arasındaki temel farlılık, vites şanzımanlarının sahip oldukları çalışma prensibidir. Düz vitese sahip araçlarda sürücü vitesi eli ile manuel bir şekilde değiştirirken, otomatik vitesli araçlarda motorun hız ve devrine göre farklı viteslere geçiş kendiliğinden gerçekleşmektedir. Aradaki bu fark güvenli sürüş konusunda farklılık yarattığı gibi, yakıt tüketimi, manevra kabiliyeti ve sürüş konforu gibi ekstra avantajlar sağlamaktadır. Otomatik veya düz vitesli araçları kıyaslarken her iki sistemin de sağladığı avantaj ve dezavantajlar göz önünde bulundurulmalı, sürüş zevkine en uygun görülen araç tercih edilmelidir.

Otomatik Vites İle Düz Vites Arasındaki Farklar Pin
Otomatik Vites İle Düz Vites Arasındaki Farklar

Düz Vitesli Araçların Sağladığı Avantajlar?

Düz vitesli araçlar otomatik vitese sahip olan araçlara oranla daha az yakıt harcar. Bunun sebebi, aracın sürüş sırasında devir değiştirmesi sırasında daha fazla güce ihtiyaç duymasıdır. Örnek olarak aynı modelde düz ve otomatik vites arasında bir kıyaslama yapıldığında otomatik vitese sahip bir araç 100 kilometrede 6,8 litre yakıt harcarken, düz vitese sahip aynı marka ve modeldeki diğer araç 100 kilometrede 6,4 litre yakıt tüketmektedir.

Düz vitesli araçların sağladığı avantajlardan biri de, şanzıman ve araç parçalarının otomatik vitese sahip araçlardan daha ucuz oluşudur. Otomatik araçlarda oluşan arızalar neticesinde oluşan maliyet düz vitesli araçlara oranla bir hayli yüksek olabilmektedir. Ancak otomatik vitesli araçların pratik kullanıma uygun olması ve motor teknolojisinin yeniliği, sürüş konforuna önem verenlerin bu tür araçlara yönelmesini sağlıyor.

Otomatik Vites İle Düz Vites Arasındaki Farklar Pin
Otomatik Vites İle Düz Vites Arasındaki Farklar

Otomatik Vitesli Araçların Sağladığı Avantajlar

Otomatik vitese sahip araçlar, düz vitesli araçlara oranla daha pahalı olmasına rağmen, sağladığı sürüş rahatlığı sebebiyle tercih edilmektedir. Genellikle sürüş tecrübesi az olan kişiler tarafından tercih edilen otomatik vitesli araçlar, daha düşük emisyon değerlerine sahip olduklarından dolayı, vitesli araçlara göre daha fazla çevre dostudur. Otomatik vitese sahip araçlarda sürücünün debriyaj ve vites değiştirmeye odaklanması gibi bir sorun olmadığından, sürücünün yollardaki uyarı levhaları, hız limiti gibi işaretlere daha fazla konsantre olabilmesi mümkün olabilmektedir.

Otomatik Vites İle Düz Vites Arasındaki Farklar Nelerdir?

YouTube video

Yorum yapın